←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

10 Zile La Roma

vv's Photo vv 02 Dec 2014

A! Si era sa uit. Pentru Lolek, Ashu, Liviu si alti nefericiti... loc de pelerinaj obligatoriu. Foarte aproape de Colosseum.

IMG_20141128_165019730.jpg

Si ca sa trec pe scurt impresiile proprii... mie imi place mult Roma. Si n-am luat teapa la nici un restaurant :)
O sa pun si pozele proprii cand le descarc de pe aparat (alea doua de mai sus sunt luate cu telefonu' mobil), da' in principiu eu unu' am fost impresionat de pictura romana, e altfel decat imi imaginam, si mi se pare foarte dragut ca in linii mari Roma inca pastreaza culorile astea (ocru, rosu, galben, portocaliu):

palatino-casa-augusto.jpg
palazzo-massimo-villa-farnesina.jpg

Michidush's Photo Michidush 02 Dec 2014

Eu am ramas trasnit de sculpturile lui Bernini de la Villa Borghese.....e ceva mult peste puterea omului ce a scos din maini sculptorul asta...recomand calduros, iar de mancat bine la Roma recomand osteriile din afara zidului Romei....ce e in interiorul zidurilor e scump dar prost......asta daca nu aveti fantezii de lasat 40 eur pe o pasta si un file de pangas ornat cu 2 capere..

vv's Photo vv 02 Dec 2014

Dap, alea-s pe locul 2 si la mine. Si ca picturi mi-a placut mai mult decat ma asteptam Juditha lu' Caravaggio :)