←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

Bulgaria

adso's Photo adso 15 Jun 2011

http://www.duni.bg/resort_map.html

eu am stat la Marina Royal Palace, dupa cat imi dau seama.

ma rog, mie piscina la momentul respectiv nu mi s-a parut faimoasa. aveau parca o ciuperca din care cadea apa si cam atat, si nu era foarte mare. la momentul respectiv, avea si nevoie de reparatii, insa cred ca intre timp s-a rezolvat.

nenea in cucu gol era la piscina din hotel ('in spatele' piscinei mici, aia in trepte, cu bar, nu apare pe harta).

cum ziceam, nu e rau deloc. insa daca iti place sistemul de olinclusiv merita sa arunci o privire si in turcia.

ui' si o poza cu piscina: http://www.duni.bg/all_inclusive.html acu' nu mi se mai pare asa mica, nush ce sa mai zic. era insa cam aglomerata, poate d'asta... e practic intre doua hoteluri, toti trageau acolo, insuficiente sezlonguri, pentru umbrela trebuia sa dai spaga samd.

AKD's Photo AKD 15 Jun 2011

Am fost si prin Turcia si prin Grecia (dar nu la all inclusive, atunci aveam mai multa libertate de miscare). De-asta sunt incantat de Duni, ca mi s-au parut conditii similare. Acu' doi an am fost la Albena, tot asa, foarte laudata, dar nu m-as mai intoarce acolo.
Cu sezlongurile acum era ok. Poate pentru ca am fost in iunie. S-ar putea ca prin iulie-august sa fie aglomeratia mai mare. Dar eu nu mai suport sa ajung in lunile alea la mare, e mut prea cald.

Liviu M's Photo Liviu M 15 Jun 2011

Dar eu nu mai suport sa ajung in lunile alea la mare, e mut prea cald.

Roaga-te sa ramana vacantele Romanesti asa cum sunt, ca aici n-avem decat 6 saptamani "plimbatoare" - uneori incep la sfarsitul lui iunie, alteori la sfarsitul lui iulie... Sa-ti tot alegi perioada. :(

adso's Photo adso 15 Jun 2011

mdap... in afara de 15 iulie-1 sept e practic imposibil sa pleci daca nu esti benzionar... de preferinta intre 15 iulie si 15,20 august.

oricum, pentru astia cu copchii, vacantele sunt de genu' 8 iulie-1 sept.

Liviu M's Photo Liviu M 15 Jun 2011

N-auzi ca la noi nu-s in nici un an in aceeasi perioada?
Am senzatia ca e un decalaj de vreo 2 saptamani intre diverse landuri si fac prin rotatie. Anul asta incep pe 23 iunie (e bine, inca e lejer).

bflorian's Photo bflorian 15 Jun 2011

Cat despre spa, de cand citesc impresiile tale ma tot gandesc sa experimentez si eu cateva zile, ca de 3 ani imi fac planuri cu consoarta sa ne oferim si noi o vacanta fara pitici.

Spa la munte (sau iarna) e mai misto decit cel de la mare / vara. In principiu e destul de scump daca vrei sa te simt bine (una e o piscina in care poti sa torni 30-40 de oameni sa se balaceasca si alta o sauna unde daca sunt 5 persoane - eventual in cucul gol - ti se pare aglomerat). Baza e un loc unde e multa apa, calda, daca se poate de origine naturala, care sa vina cu diverse forme si sa te incalzeasca si maseze: jeturi, bulbuci etc. Apoi alternezi cu rece / racoare - apa rece sub forma de ceata, spray, dus sau zapada si gheata. Ideal e sa ai iar acces (destul de privat daca se poate) la toate formele de incalzire si racire. Pina aici e mai scump putin (infrastructura) dar acceptabil. Daca treci si la restul procedurilor la care ai nevoie de un asistent (masaje, impachetari etc) atunci devine foarte scump. Asta e motivul pentru care un hotel care ofera multe...cit mai multe facilitati spa la care sa nu ai nevoie de asistent este mai de dorit decit unul care are numai citeva facilitati.

Ceea ce vorbesc costa in Bulgaria cam 1000 euro la top (10 zile la 2 adulti + 1 copil) si foarte apropiat ca si calitate dar cu ceva mai mult view este cam 3500 euro in Austria (vezi aici). Ungaria e undeva pe la mijloc cu preturile in conditiile in care nu prea exceleaza la capitolul view. Iar unele locuri din Bulgaria cu foarte putin mai jos in privinta facilitatilor ofera si la 4-500 euro: vezi aici si aici.

Deci intrebarile de baza sunt nu daca are ci cit de multe saune, piscine, dusuri, camere de incalzire, camere de racire... are acea locatie (si evindent daca e curata si cit mai putin aglomerata).

AKD's Photo AKD 15 Jun 2011

@Liviu, adso : cativa ani sunt linistit, ca de la gradi se poate lipsi oricand. Cand o sa vina scoala o sa mai vad ce si cum. Am inteles ca mai e cate o saptamana libera prin mai ... oi vedea eu atunci.

@florian : deja ma bagi in liga profesionista :). Sincer as cauta pentru inceput ceva domol, de genul : bazin termal, sauna (daca se poate faca cuci), cald/rece ... de-astea lejere. Inca nu ma simt pregatit pentru 1 la 1 la masaje si impachetari in frunze si noroi. Incep usor si vad apoi daca da dependenta ( mutam discutia pe topicul de droguri ;) )
De mers, daca va fi cazul, va fi prin septembrie-octombrie, asa ca recomandarea cu muntele cred o voi urma.

cristi's Photo cristi 18 Aug 2012

Uite ca readuc la viata topicul asta.

Zisesem ca nu mai calc pe la nea astia, castravetarii dar uite ca nu am avut incotro si anul asta bag un SunnyBeach de 7 nopti.
Nesebarul fiind in zona, faptul ca am sarit avionul si merg cu masina si ma opresc pe unde vreau io, a fost un plus.
Initial am vrut Turcia ca nu am fost niciodata in zona aia cu statiuni, doar in Istambul fusei acum vreo 20jde ani. Dar preturile mari din Turcia m-au trimis la vecinii Bulgari.

O sa stau la Evrika. Sper sa fie ok ca am primit numai de lauda despre ei.

Daca e bine, urmatoarea tura bag un soi de spa de-al lui Florian :P

bflorian's Photo bflorian 18 Aug 2012

Daca toate merg bine atunci si eu sunt prin tara vecina si prietena urmatoarele 10 zile. Mi-am luat 4 zile la mare in Burgas si 7 zile la munte (cam pe la cota 1400 a lor). Ambele locatii trebuie sa aiba partea de spa si sa fie confortabile.

vv's Photo vv 18 Aug 2012

Sunny beach? O doamne. Sper ca ştii la ce te-ai băgat.
(turism industrial/de masă. Dacă nu la asta te asteptai, vei fi dezamăgit crunt ... dar în cazul ăsta e vina ta, nu a bulgarilor)

cristi's Photo cristi 27 Aug 2012

Una peste alta a fost ok.
Asa e, un fel de turism industrial de masa dar m-am fofilat de treaba asta si tencs tu gad ca am avut variante.

Camera primita... cam de cacao. Facut deranj la doamna manajer si primit alta mai buna fara diferenta de pret, sampanie si fructe la platou.
Mancarea bunuta. Trebuie sa fii prea mofturos sa faci figuri. Plus ca erau si 3 restaurante cu specific unde noi ne-am inscris de cate 2 ori la fiecare. Regula era o singura data dar la noi a tinut figura :D

MIstoace jocurile cu apa, toboganele si alte alea. Marea destul de ok si ea chiar daca au fost niste valuri de... te luau cu totul.
Nesebarul, ce sa zic. Ma asteptam la mai mult.

Mi-au placut gradinile de la Balcic si calmul de pe acolo.
O tura mica si pe la Kaliakra si asta e.

Tragand linie, a dat cu +.

Un lucru de mentionat. Personalul de acolo, super super super. De nota 20.

bflorian's Photo bflorian 20 Sep 2012

Hai sa va zic cum a fost in Bulgaria anul asta. Am fost la Burgas (asta vine in sudul marii lor) pe sfaturile unor prietenti: du-te in sud unde sunt mai mult nemti decit romani. Corect - nu am vazut decit o familie de romani in conditiile in care hotelul era 50% ocupat de nemti. Hotel de hotel - 5 stele, scumput pentru Bulgaria (cam 100/ noapte) dar eftin pentru ceea ce oferea comparativ cu Romania sau Grecia / Turcia. Toate dotarile posibile: saune, aburi, piscine cu si fara apa de mare, calde si reci, cu si fara jeturi, sezlonguri comode, prosoape si halate misto. Problema au fost ... nemtii. Care erau multi si cam peste 60 de ani. Asa incit partea de distractie in statiune s-a dus spre zero. Papa bun, pe baza de peste proaspat, fructe de mare si tone de scoici proaspete si mari. Vivat! Tragind linie, daca vreti sa mergeti cu parintii la mare atunci Burgas-ul e pentru ei: m-am simtit ca un neamt ce ajunge la Mamaia in 1968 - hotel frumos, gazde amabile, potol bun dar zero fun.

Dup'aia m-am dus Borovets. Asta e o statiune interesanta si ma mir ca pasionatii de bicicleta pe munti (din Ro) nu o au la ochi. Ea sta cam pe la 1400 m altitudine si e cam la 60 km de Sofia. Hoteluri girla pentru toate buzunarele si in general mai acceptabile comparabile cu Poiana Brasov. Citeva linii de telecabina / gondols/ scaun/ schi asa incit ajung usor la 2400 m altitudine. Dup'aia o iei pe un drum de 4-5 ore, printre lacuri glaciare si ajungi la 2925 m care e virful Musala - cel mai inalt din Balcani. Posibilitati de inchiriat cal, caruta, ATV, echipamente sportive. In statiune e animatie in week-end dar liniste (pina la pustiu) in rest. Pentru pasionatii de munte e o tinta care trebuie luata in calcul.

vv's Photo vv 21 May 2015

Recomand celor din Bucuresti care vor o iesire "rurala" de weekend, varianta bulgareasca cu Bojentsi + Etar. Noi am dormit la un han traditional in Bojentsi(Hadzhi Velinov Han), foarte tare, de "muzeul satului" (well, exceptand baia care era modernizata din fericire :) ).

IMG_0129.JPG
IMG_0130.JPG
IMG_0132.JPG
IMG_0133.JPG
IMG_0134.JPG
IMG_0138.JPG

Ake's Photo Ake 03 Jun 2015

La 105 km de Bucuresti, recomand pentru amatorii de weekend-uri cu haleala si vin bun :

Seven Generations winery Hotel Mechka......  pe scurt:

- pe-afara nu e extraordinar, inca se mai mestereste, dar inauntru sunt conditii de hotel de lux - pret 80-90 de leva / camera/ noapte (breakfast included)

- mancare rafinata, chiar daca nu perfecta, dar oricum mult peste pensiunile similare de la noi. preturi intre 10-15 leva pentru supa + fel principal + desert, totul facut din chestii proaspete de la fata locului, peste de Dunare

- vin beton (recomand "rose"-ul) de cateva soiuri, pret 15 sau 26 leva sticla functie de vechime

- se pot face diverse excursii de 3-5 km pe coclauri, pe malul Dunarii, etc, in perioada asta a anului era o frenezie de vegetatie,

- sunt si trasee de biciclete, erau cativa veniti din ro pe bicla direct

- 2-3 zile se pot vizita diverse chestii din apropiere:

manastirea in piatra Dumitru Basarabov

birerica din stanca de la Ivanovo

cetatea medievala de la Cherven

pestera Orlova

Hotelul si podgoria sunt ale unui american cu radacini prin zona, care nu prea s-a uitat la bani cand a investit acolo, in nici un caz nu scoate nici in 100 de ani banii la ce preturi mici sunt. E chiar misto daca aveti ocazia sa-i cunoasteti. Nevasta-sa e o americanca sadea, cu varsta undeva intre 50 si 75 de ani cu care va puteti aseza la povesti haioase.

La intoarcere puteti baga la ghiozdan la greu aici, in piata mare din Ruse. cam 90% din clienti sunt bucuresteni asa ca ospatarii vorbesc aproape toti romaneste, si din cate am vazut se poate plati direct cu lei, la un curs aproximativ ok