←  Cu Doru prin ţară

Sinapse

»

Campinguri Romanesti

Paulp's Photo Paulp 17 Aug 2010

Katze. ramasesem dator cu rezultatul vizitei.
Intr-adevar campingul de la Dirste e misto, si nu e scump deloc.
Apa calda permanent, loc pentru gratar si servit masa excelent mai ales daca ploua, masina de spalat daca ai ceva de spalat, curat si civilizat.
Singura observatie e ca e foarte aproape de sosea si de calea ferata, si desi sint brazi daca ai somnu foarte fin e cam stresant, dar dupa ce vii de la Urlatoarea, Babele, Pestera sau Piatra Craiului nici tunurile din Navarone nu te mai trezesc.

Un alt camping misto unde am stat, si pe care il recomand e la Gilau, linga Cluj, la Eldorado, e al unor olandezi, si e foarte bun si ala.
Cu toate facilitatile, mai putin faptul ca nu prea sint romani, majoritatea celor care vin acolo sint olandezi sau polonezi, si cu olandezii vorbesti de te dor miinile :)

http://picasaweb.goo...feat=directlink
Citeva imagini din conced de pe unde am bintuit.

horace's Photo horace 17 Aug 2010

Un alt camping misto unde am stat, si pe care il recomand e la Gilau, linga Cluj, la Eldorado, e al unor olandezi, si e foarte bun si ala.

E locatia consacrata pentru Seth On Fire Bikerfest... Poate unii nu s-ar simti bine daca ar nimeri chiar atunci :d:

Ti-a placut Salina Turda? Nu ti se pare prea incarcata, aglomerata? Cam asa e coada la lift sambata:
Lift_IMG_1454.JPG

Salina nu mi-a placut in mod deosebit, si datorita cozilor, si mai ales ca nu poti sta acolo sa vegetezi cum e in Praid sau Tg Ocna, adica eu venisem pregatit cu sandvisuri, palete de tenis sa stau toata ziua, si din pacate nu poti minca-bea nimic acolo, si inafara de distractiile lor (care sint cam scumpe) nu prea ai ce face. Dar am vrut s-o vad daca tot am ajuns acolo.

La camping, cit am stat eu (6 zile) nu a fost nici o manifestare, asa ca a fost superOK.
Mai enervant era ca restaurantul lor e inchis duminica si lunea, asa ca daca nu ai papica ta e cam nasol ca tre sa te misti in oras.

Cel mai stresant e iesirea de la Carfur, ca nu ai unde sa faci stg. trebuie musai sa te duci pina la rond la Cora ca sa poti intoarce spre Gilau.

horace's Photo horace 17 Aug 2010

Si mie mi s-a parut mai faina aia de la Praid. Si asta de la Turda imi placea mai mult inainte de amenajare, era mai salbatica si mai impresionanta.

PS: Daca ai intors in giratoriu de la Cora inseamna ca ai pierdut o bretea de coborare de pe podul ala :)
http://maps.google.c...m...017542&z=17

Acu ca mi-ai aratat vad ca era ceva, dar naiba sa-i ia ca nu aveai nici un fel de indicator la parcarea aia.
Oricum, o singura data am fost la Carfur, apoi am fost doar la Cora sau la Profi in Gilau ;)

katze's Photo katze 17 Aug 2010

Katze. ramasesem dator cu rezultatul vizitei.

aveam inima cat un purice

Singura observatie e ca e foarte aproape de sosea si de calea ferata, si desi sint brazi daca ai somnu foarte fin e cam stresant, dar dupa ce vii de la Urlatoarea, Babele, Pestera sau Piatra Craiului nici tunurile din Navarone nu te mai trezesc.

Sa stii ca am lasat de cateva ori masina pe trecerea la nivel de langa gara din Busteni, dar n-am putut opri circulatia feroviara catre Bv, am incercat si sa fac sa cada fiecare din podurile CF peste sosea, dar nu mi-a iesit schema, cu toate eforturile reunite ale bautorilor de bere din zona. Daca nu m-ai injurat mai tare decat vuietul "magistralelor", eu n-am sughitat.

Aha, deci datorita tie am facut juma de ora din Predeal la Busteni, ca mergeam bara la bara :)

Adevaru ca e jale cu drumu ala. Mergi de 100 ori mai linistit pe Rucar-Bran, chiar daca ocolesti de-ti vine acru, dar macar mergi, nu dormi pe sosea.

Danny_bb's Photo Danny_bb 17 Aug 2010

Iarna se face cateodata coada de la sinaia pana la campina. Sunt intr-adevar o multime de masini dar mi se pare o tampenie monumentala faptul ca nu sunt in stare sa contruiasca cateva pasarele pentru pietoni in busteni, comarnic, etc. Aceasta masura relativ ieftina ar avea un impact major. Dar noi visam autostrazi suspendate...

Nitro001us's Photo Nitro001us 18 Aug 2010

Stai linistit, ar trece oamenii pe langa ele, garantat. Ideea e foarte buna, da' nu in Ro.

Danny_bb's Photo Danny_bb 18 Aug 2010

:) Probabil ai dreptate. La Urziceni sunt treceri de pietoni la fiecare 100 de metri, mai nou semaforizate, si oamenii tot pe unde ii taie capul traverseaza.

Paulp's Photo Paulp 18 Aug 2010

Garduri, ca la Steaua :)