←  Cu ochiu'n obiectiv

Sinapse

»

Camera Foto

dexter's Photo dexter 14 Aug 2006

Pai cred ca cel mai bine poti sa iei update-ul de firmware oficial de la Canon http://web.canon.jp/...g/news-f-e.html
Posibil sa existe si ceva neoficial pe net, dar nu stiu cat de bun ar fi.

Ceul's Photo Ceul 30 Aug 2006

Puteti incerca si http://cameredigitale.ro/

cristi's Photo cristi 05 Dec 2006

Pana la urma mi-am luat un Cannon S3 IS. A venit la pachet cu un card de 512Mb 66x, iar eu am mai luat un card de 2Gb 150x.
Acumulatori de 2500 UniRoss si Energizer (de la Carrefour): charger-ul de la Uniross e misto, are adaptor de masina si incarca acumulatorii in 4h. Au tinut incredibil de mult, Uniross vro 4-5 zile iar Energizer inca sunt in camera. In total am facut peste 2000 de poze cu ei, dar nu am folosit LCD-ul decat seara, cand ma uitam peste pozele facute, in rest numai vizorul ala, din cauza soarelui puternic.

Multam de recomandari, sunt foarte incantat de camera.

Mi-am luat si eu aceeasi camera, la mine a venit in pachetul standard, am mai luat aditional incarcator+4 acumulatori de 2700mA Sony, un card de memorie de 2Gb, din pacate e doar la 52x, e prea mica viteza de scriere/citire? imi dauneaza cu ceva? Am vazut ca se misca bine si cu, cardul asta.
Daca aveti sfaturi, ceva pentru un habarnist ca mine, nu ezitati.
BTW, Cosmine, daca vrei iti spun eu cum se fac pozele alea "lipite", eu am mai facut asta cu un aparat care nu avea optiunea asta si tot au iesit, ce-i drept m-am chinuit un pic cu ele :) Sa-mi spui daca ai observat ceva deosebit la aparat si sa-mi zici cum faci pozele de obicei, eu am facut si pe auto si pe diverse alte moduri dar trebuie sa recunosc ca AUTO stapanesc cel mai bine :P ca incepatorii deh :)

cosmin_m's Photo cosmin_m 10 Dec 2006

La single-shoot nu o sa ai probleme cu cardul. In high-speed multiple-shoot probabil ca o sa se umple buffer-ul dupa 15-20 expuneri. Cred, da trebuie incercat. Io cu ala de 150x pot face poze in regim rapid pana umplu cardul fara sa tipe la mine... Aia cu "lipitura" s-a rezolvat atunci.
Sunt multe de zis despre camera, e cam cea mai bogata in functii din clasa ei. Citeste review-ul de pe dpreview.com si manualul :)
Mie mi-a luat cam o luna sa o "stapanesc", dar inca mai descopar chestii interesante la ea. O chestie de efect e sa faci portrete pe AV 3.5 la capatul tele al obiectivului ;)

cristi's Photo cristi 10 Dec 2006

Multumesc de sfaturi, nu am incercat sa fac mai mult de 10 expuneri in multishoot si a mers bine, am sa incerc sa vad cand schiopateaza, din pacate m-am repezit si am luat cardul asta, nu-i bai, mai iau unul mai rapid peste ceva vreme si gata :).
Am citit review-ul de pe dp inainte sa imi cumpar camera, manualul inca e in curs de citire, de "stapanit" camera mai greu, mai dureaza, dar exersez.
Merci pentru tips-ul cu portret ;)
Imi doream ceva mai bun dar am zis sa merg in paralel cu experienta in ceea ce inseamna fotografie, am trecut de la un Sony DSC P9 la Canon-ul asta, cand o sa acumulez experienta a.i. aparatul sa ramana in urma mea o sa ma gandesc la ceva de mai sus, pana atunci insa incerc sa descopar tainele cu asta :)
Mi s-a parut super desteapta chestia cu programarea camerei sa faca poze la anumite intervale de timp(intervalometer), nu mai vazusem treaba asta la o camera foto si m-a surprins in mod placut. E utila daca vrei sa faci un soi de supraveghere sau sa fotografiezi anumite stadii de dezvoltare/inflorire a unei flori, plante.
"Defectul" pana acum il consider ca este blitzul care nu se ridica singur, in rest numai de bine.