←  Mansarde mobilate

Sinapse

»

Casa In America

Iulian's Photo Iulian 18 May 2008

viata la tara

Attached Thumbnails

• may08_005.JPG
  • may08_008.JPG
  • may08_009.JPG
  • may08_012.JPG
  • may08_016.JPG
  • may08_017.JPG
  • may08_014.JPG
  • may08_007.JPG

Mache's Photo Mache 19 May 2008

Hmm... se pare ca avea dreptate amicul meu care-mi zicea ca, la el in oras, in Americania, daca nu ai mancare, poti sa iei niste porumb de pe tarlaua vecinului si ca, pana la casa urmatoare, poti fuma un pachet de tigari, daca mergi pe jos.

Iulian's Photo Iulian 19 May 2008

mda, dat fiind pretul porumbului si al soiei cred ca in curand cele 2 hectare de parcele disponibile vor fi cerute in arenda de vren fermier mai intreprinzator :D. in timp ce pretul unui loc de casa a scazut cel al pamantului arabil a crescut. cartierul proiectat pentru vreo 80 de case are inca vreo 20 de loturi libere. anul trecut s-a construit o singura casa iar de 2 ani jumate de cand ne-am mutat noi cu totul vreo 4. si tot de atunci in cartier sunt in permanenta 4-5 case la vanzare ( se dau in cam 6 luni dar pe masura ce unele se vand altele sunt scoase pe piata). cam un sfert din vecinii initiali s-au schimbat.

Dacicuss's Photo Dacicuss 19 May 2008

de apare vreun vecin asa, ca Obama, incep albii exodul?

Iulian's Photo Iulian 19 May 2008

nope... fiind un cartier oleaca peste medie se cam autoselecteaza si chiar daca sunt mai colorati sunt spalati. sunt vreo 4-5 familii de negri, vreo 2 de arabi, vreo 3 de chinezi, vreo 2 de indieni, 2 de mexicani, ...noi. restul pana la 60 de familii sunt albi/Anglos. oricum majoritatea sunt white-collar people - ingineri, profesori, medici, proprietari de mici afaceri ( unul din chinezi are 3 din cele 5-6 restaurante/fast food chinezesti din oras).

bertro's Photo bertro 20 May 2008

oho, cat spatiu, frate! iti faci si gradina si piscina acolo. plus ca nu-ti bat copii vecinului cu mingea in geam.
la mine in cartier casele sunt cam inghesuite una in alta. blocurile au mai mult spatiu intre ele (da' nah, acolo's parcari, nu-ti poti pune porumb :D )
... bine, chiar si asa, n-as refuza daca mi-ar face vrunul cadou casa lui :D

DSCF0338.JPG DSCF0339.JPG DSCF0342.JPG

PS: a venit in sfarsit primavara si aici. credeam ca o sa tina zapada pana in august

Iulian's Photo Iulian 20 May 2008

la voi e la oras... alta treaba. imi place arhitectura locala, are ceva frantuzesc indeed... cu vremea sa spun ca acum (ora 10 sunt freaking +4 grade Celsius? ) iarna asta a fost cea mai friguroasa de care imi aduc aminte ever...

bertro's Photo bertro 30 May 2008

m-a mancat undeva sa ma interesez cat costa o casa din aia de piatra (poza din stanga mai sus: 5 dormitoare, 5 bai, 1 bucatarie, 1 living, 2 camere pt birou/biblioteca/whateva', garaj). raspunsul mi-a rezolvat rapid orice mancarime sau planuri de mutat la casa in urmatorii 50 de ani... $3.2 mil sau $15k/luna chirie. + cheltuieli de intretinere.

saru'mana si la mult'ani! raman chirias la bloc. apa rece/calda gratis, caldura gratis, reparatii gratis, si nici n-am de dat la lopata iarna.

Iulian's Photo Iulian 09 Apr 2012

update: contructorul/dezvoltator de care vorbeam a dat faliment in 2009. loturile de 30-40k in 2005-2008 s-au vandut la licitatie si cu 10k in 2009-2010. casa pe care am dat cu totul 202k si am mai bagat vreo 8-10k in upgrades ( gard, finisat garaj, lanscaping) s-a vandut in mai 2009 cu 179k (din fericire angajatorul sotiei ne-a platit comisioanele agentului imobiliar si notarial - care au mers spre 8k cu totul).

in cartier s-a mai construit o singura casa din 2008 incoace, inca mai sunt 19 loturi libere. dar situatia pare sa se imbunatateasca. casa este estimata acum la 221k (dar nici o tranzactie raportata in ultimul an). si in august anul trecut cand am trecut ultima data pe acolo era insa numai 1 casa cu anunt de vanzare in curte...

http://www.homes.com...OOKED-STICK-DR/