←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

Italia

florin_el's Photo florin_el 24 Apr 2017

Dupa cateva zile in Norma am decis sa ne mutam in Poggio Bustone.

Internetul italian e destul de saracacios. E saracacios in italiana, in engleza e aproape inexistent. (N-am cautat in romaneste, poate as fi avut vreo surpriza). Dar putinele surse pe care le-am gasit indicau ca aerul din zona Poggio Bustone e bun pentru parapanta si deltaplan. 

"Poggio" e deal, movila. In zona respectiva e plin de "Poggio" asta si "Poggio" alalalt. Sate pe varf de deal. Se pare ca in zona oamenii au fost dusmanosi si s-au luptat mult. Toate satele vechi sunt fortificate si construite in zone greu accesibile.

Macar acum sunt foarte misto pentru cartile postale:

34172766465_9f4aa55695_c.jpg

34041997121_e12c83a757_c.jpg

florin_el's Photo florin_el 24 Apr 2017

Toate satucele de tip "poggio" :) erau frumoase dar "Poggio-ul" nostru era cel mai dragut: (ca in bancul cu amanta...):

34109854591_7140cf974c_c.jpg

L-am descoperit la vreo 20 de km de Rieti, spre est. La baza unui munte de vreo 1500m inaltime. Stradute inguste, abrupte. Parea greu de crezut ca poti intra cu o masina normala pe-acolo. Am reusit. In urletul dezlantuit al motorului 1.2 de la Lancia, lasand in urma milimetri din discul de ambreiaj, am ajuns pana aproape de adresa unde facusem rezervare pe net.

Locul te face sa te simti ca locuiesti intr-o carte postala:

33429889723_e514e46b1e_c.jpg

http://www.sanfrance...dex.php?lang=it

San Francesco Suite, Chez Angelina apartine unei familii. Tipul e italian, doamna e romanca. Am avut placerea sa-i cunoastem, extraordinari!

Imobilul a apartinut familiei. Pe dinafara pare decor potrivit unui film medieval. Camerele au fost renovate superb. Au pastrat caracterul original, barnele vechi, parti din "istoria" peretilor, doar atat cat sa-ti dea impresia ca locuiesti intr-un loc cu adevarat special. Tot ce atingi insa e facut din cele mai bune materiale. Totul perfect functional. Temperatura, apa controlate din panouri cu ecran tactil, pat perfect, asternuturi impecabile. Micul dejun e inclus. Nu au un restaurant acolo, locul e prea mic. Dar, la ora convenita, auzi ceva zgomote in camera unde se ia masa. Peste 10 minute daca iesi acolo gasesti totul pregatit, radioul in surdina, espresorul gata sa-ti preia comanda.

34199943806_651a97373c_c.jpg

M-am obisnuit prost in cele cateva zile petrecute acolo...

florin_el's Photo florin_el 25 Apr 2017

Si da, s-a confirmat! Poggio Bustone e, intr-adevar, un fel de Disneyland pentru parapanta.

E drum in conditie foarte buna pana la decolare. Practic m-am putut rostogoli direct din masina pe locul unde mi-am intins aripa.

Decolarea e la aproape 1000 (o mie) de metri fata de nivelul vaii. Zona pare o mare galeata, cu fundul perfect plat, inconjurata de munti de mai bine de 1000 m inaltime.

Unii depasesc si 1500m iar in planul 2 e Gran Sasso d'Italia care ajunge aproape la 3000m. E un mare loc de joaca unde fiecare isi alege aventura.

33788102220_49acb9b383_c.jpg

E un teren rezervat pentru aterizare. Acolo functioneaza si o scoala de zbor si un club de parapanta si deltaplan. Am inteles ca, in "sezon" e si un bar acolo unde te poti hidrata imediat dupa ce ai pus piciorul pe pamant.

34083465222_93ae2f53f2_c.jpg

Liviu M's Photo Liviu M 25 Apr 2017

VAXXi, nu scrii tu un script care sa apese Like This in locul meu la posturile lui Florin? Ca deja a devenit obositor. :)

Si pentru mine!

Acum sunt in drum spre plantatia de bumbac, spre Casablanca.

Trebuia sa fie Bergen - Oslo - Frankfurt - Casablanca.

Dupa 12 ore de chin si doua segmente de zbor de cate o ora am ajuns in Stockholm.

Sper ca la noapte sa ajung in Casa.

Vant puternic in Bergen, viscol si vizibilitate zero in Oslo (zeci de zboruri anulate). In Stockholm e doar mizerabil. Ploua, nori josi, bere scumpa.

Pare incredibil ca, in urma cu 1 saptamana, eram in tricou si pantaloni scurti intrebandu-ma ce sa comand la pranz: Prosecco sau Vino della casa...

bflorian's Photo bflorian 25 Apr 2017

VAXXi, nu scrii tu un script care sa apese Like This in locul meu la posturile lui Florin? Ca deja a devenit obositor. :)

Ha ha! Pune mana si fa sport! Nu ajuta sa dai like la sport!

Ne-a luat foamea si setea spre seara.

Ajunsi inapoi la pensiune am vazut multe semne spre "Osteria".

Google ne-a zis ca "Osteria" e ce ne trebuie in momentul ala.

Am gasit usa, la 20 de metri de unde locuiam... Perfect. Perfect ca e aproape. Descurajant era lacatul de pe usa! Alaturi era o macelarie care parea deschisa.

Am intrat. O femeie in varsta cu un cutitoi cat toate zilele, facea chirurgie pe o oaie agatata in carlige, langa un perete.

"Scuzi..." Aici mi s-a terminat italiana asa ca m-am oprit. Femeia s-a intors inspre mine surprinsa. S-a apropiat cativa pasi, pesemne ca sa ma vada mai bine, inca tinand cutitoiul in mana. Trebuie sa recunosc ca, lumina putina din macelarie, sangele picurand de pe capul fara piele al oii si doamna respectiva cu ochelarii pe nas si cutitul in mana m-au facut sa-mi expun intentiile foarte repede. Nu stiu in ce limba i-am spus ca mi-e foame si ca ma vazut un semn cu osterie alaturi, sper ca nu se supara daca o intreb cand deschide sau daca a fost deschis vreodata...

"Aaaa, osteria!" A zambit, a pus cutitul pe tejgea, si-a asezat ochelarii mai bine. Asa, aproape de lumina, fara cutit si zambind era personificarea cuvantului bunicuta. Hai, ma, ce dracu, ca doar nu m-am speriat de-o baba! 

A fost randul ei sa-mi explice vreun minut chestii despre osterie, probabil insistand ca nu e a ei si ca e altcineva care se ocupa.

"Chiuso?", Inchis? "Si, si, chiuso!" "Se deschide mai tarziu?"

"Aspeta"

S-a spalat pe maini, s-a sters de sortul impecabil. Apoi a iesit pe straduta, a verificat usa de la intrare de la osterie. Mda. e intr-adevar inchisa. Se duce la usa de vis-a-vis si apasa pe butonul de la sonerie. Probabil nu e multumita numai cu taraitul anemic de la sonerie asa ca izbeste de cateva ori cu cu ciocanelul de usa, o veriga imensa din metal.

De la etajul de sus apare o alta babuta. Discuta vreun minut tot aratand spre noi si spre osterie. Babuta de sus striga spre o alta fereastra. Apare o alta babuta care intra si ea in discutie. Incepem sa deslusim ca e vorba de un Enzo care-ar trebui sa se ocupe de noi si de osterie.

Dupa parlamentari cele 3 babute au ajuns la un acord. Trebuie sa ne prezentam la ora 8. La momentul ala numitul Enzo va fi de fata si se va ocupa de noi si de osterie. Pe la 7 jumate, cand ne intorceam din "centru", o alta babuta ne-a interceptat si ne-a informat ca Enzo nu deschide azi ca si-a rupt 2 coaste intr-un incident.

In 5 minute am facut cunostinta cu bucatarul de la Osterie si cu jumatate din Poggio Bustone.

Aveam si planul B. In "centru" am descoperit the second best: La Locanda Francescana". Un stabiliment care are si un hostel si un restaurant. Pizza, pasta, grill. Simplu si bun.

mil's Photo mil 26 Apr 2017

ca tot veni de orase pe stanca...poza de bing de azi merita o vizita (vedetzi ca au arhiva daca cetitzi mai tarziu), are in centru Civita di Bagnoregio...forba lu obelisc, "Ils sont fous ces Romains"

Dacicuss's Photo Dacicuss 26 Apr 2017

ce'mi place....cand apar posturi faine, vine cate-o veveritza sa le futa!

laur's Photo laur 03 May 2017

Inamicul parapantistilor: https://pressone.ro/...arapantistilor/

Ai avut probleme de genul asta?

florin_el's Photo florin_el 04 May 2017

Eu nu. Pana acum am fost in termici cu pasari civilizate.

Dar un rus si-a filmat accidentul. Un vultur neatent i-a intrat in suspante. Si rusul are o limbarita... :)

In general pasarile de prada sunt indiferente. Nu ne baga in seama, nici nu se feresc de noi. Probabil ca in perioada cuibaritului, in teritoriul lor, anumite pasari devin agresive. Nu cred ca mi-ar place sa fiu atacat de un soim sau vultur. Echivalentul ar fi  un atac cu un avion de vanatoare impotriva unui balon cu aer cald.

Randunelele sunt alti buni indicatori de termica: ele nu profita de termici pentru zbor ci vin sa haleasca insectele care-s trase in sus de aerul cald. Randunelele sunt, in schimb, sperioase. De cum ne vad coboara sub linia orizontului si-apoi sunt aproape imposibil de vazut.

Berzele zboara foarte plictisit. Cred ca le agasam oarecum caci, dupa putina vreme, pleaca din termica unde sunt si parapante.