←  Supapa, lanţu' şi pistonu'

Sinapse

»

E Vremea Pentru Un Nou Suv?

hyde's Photo hyde Today, 05:23 PM

Honda a avut/are 2 probleme cu CRV:

- motorul de 1.5 cam amesteca bauturile (ulei cu benzina)

- sistemul 4x4 aiurea ca prin tarile nordice au trebuit sa faca un update de soft. Decat la aia ca nah... aia au avut 4 perechi de oo.

Eu am Mazda 3 cu cutia automata cu convertor de cuplu care se gaseste si pe CX5. Pentru aglomeratii e fantastica iar in extern se misca decent. Nu poti compara un ZF de pe Bmw cu ea dar se descurca onorabil. Cvt-ul de pe honda/toyota mi s-a parut sinistru. 

Singura problema pe care o vad la CX5 este capacitatea motorului atunci cand o sa vrei sa o vinzi dar ... cine stie ce o sa mai fie peste 5-6 ani.

IRONICK's Photo IRONICK Today, 05:45 PM

nu stiu cum este ala de la honda, dar la mazda 3 chiar este sinistru
ala de la toyota chiar merge cum trebuie

bomicabomic's Photo bomicabomic Today, 06:49 PM

Orice mașină nouă cu motor strict termic luata acum se va deprecia ca preț într-un mod absolut uluitor.
De ce nu rezolvi o parte din demegi și te uiți după ceva SH?

Vom trăi și vom videa insa parerea este că nu. Cel putin pana la orizontul 2030.
Ca sa cada in cap ar trebui ca la momentul azi hibrida noua sa depaseasca deja ca cerere/vânzări termicu strict :).
Nici măcar volumele de productie nu sunt cine stie ce salturi de sa zici “mamăăă..”.
Iar despre electric nici nu poa fi vorba...

O alta chestie, toti constructorii vorbesc de electrice...ca fac, ca dreg, dar ei inca investesc in motoare termice. Tot la momentul azi+1-2 ani. E o chestie de tinut nisa in priza si de PR of course.

hyde's Photo hyde Today, 06:59 PM

nu stiu cum este ala de la honda, dar la mazda 3 chiar este sinistru
ala de la toyota chiar merge cum trebuie

Sistemul 4x4? 

bomicabomic's Photo bomicabomic Today, 07:16 PM

Mă scuzats, da’ la ce e de folos 4x4? Și cât timp din an?
Am fost obligat sa iau ca deh acu e standard si in 35k km nu am simtit ca as fi avut nevoie.