←  IT pentru to(n)ţi

Sinapse

»

Site Web

bflorian's Photo bflorian 17 May 2018

Da.. stiu.. s-a mai intrebat pe aici da nu gasesc topicul. Deci vreau sa vorbesc cu unii de fac site web. Din Bucuresti ca sa ne si vedem fata in fata la nevoie. Habar nu am cat trebuie sa coste asa ca daca-mi ziceti niste preturi ma ajuta. Pe cine sa caut?

Multumesc!

vv's Photo vv 17 May 2018

Am nevoie de un doctor care sa-mi dea un tratament. Habar nu am cat trebuie sa coste asa ca daca-mi zici niste preturi ma ajuta.  :P

i.e. "site web" este si Facebook si Hotnews si Amazon si sinapse.ro . Cu diferente masive de cost intre ele.  Daca vrei un website semi-static/ simplu, nu vrei programare/ programator... iti sugerez ceva gen https://www.squarespace.com/. Partea complicata in general e cu continutul, nu cu "forma" (website-ul in sine).

Ake's Photo Ake 20 May 2018

Site-ul de la clinica noastra fu undeva pe la o mie de iepuroi, pret de baza... adica fara A\C,  roata de rezerva si doar cu un stergator, dar cu tot cu optionale (cam obligatorii) ajunge la 1400-1500...plus ceva abonament lunar fo 50 de euri de care iti dai seama dupa vreo doua luni ca e musai ....

E o firma care face site-uri ptr multe clinici, basic, dupa sablon ( nu mai stiu cum ii zice) ca toate sunt la fel...intra si tu pe site la noi (medikid.ro) si vezi ca s-au semnat undeva autorii.

bflorian's Photo bflorian 21 May 2018

Site-ul de la clinica noastra fu undeva pe la o mie de iepuroi, pret de baza... adica fara A\C,  roata de rezerva si doar cu un stergator, dar cu tot cu optionale (cam obligatorii) ajunge la 1400-1500...plus ceva abonament lunar fo 50 de euri de care iti dai seama dupa vreo doua luni ca e musai ....

E o firma care face site-uri ptr multe clinici, basic, dupa sablon ( nu mai stiu cum ii zice) ca toate sunt la fel...intra si tu pe site la noi (medikid.ro) si vezi ca s-au semnat undeva autorii.

Multumesc!

vv's Photo vv 21 May 2018

Don'doc, daca e "doar" un site de prezentare, fa si ce am zis eu... pleaca de la un template Squarespace, si vezi daca poti sa-ti faci singur site-ul. Las aici lista de preturi, exemplu de template pe care ti-l poti edita singur daca ai continutul.

In caz ca nu e clar:  ti-l poti pune pe domeniul tau, "www.bflorian.ro", fara nici o problema - nu va fi pe domeniul lui squarespace. Adica, e pe hardware-ul lor (asta platesti tarif lunar - pt trafic, hardware, upgrades etc.), dar domeniul e a lu' matale, nu-ti apare site-ul pe un URL cu squarespace.com.

50EUR lunar, pentru ce banuiesc eu ca sunt nevoile tale (& a lu' Ake), sunt un purcoi de bani. Prea mult, zic eu :)

bflorian's Photo bflorian 21 May 2018

Pai oscile intre cele doua variante dar nu din cauza mea. Neste oameni foarte inteligenti si importanti in lumea mea au hotarit ca vor site. Nu le e clar ce vor sa faca cu el si oscileaza intre ceva simplu (varianta vv) pina la chestii SF (cu artificii si pocnitori). Pentru ca eu eram cel care parea ca se pricepe la tehnica cel mai bine s-a votat in unanimitate sa ma ocup eu :) . Oamenii astia variaza in acelasi fel si fondurile: semneaza decizii de sute de mii de euro dar grozav le place sa primeasca ceva gratis. Asa ca acest aspect va fi si el de luat in considerare.

Acum astept sa se decida si in functie de ce vor voi merge pe una din variante. Multumesc!

bflorian's Photo bflorian 14 Jul 2018

Am mai avansat. Sunt pe Squarespace. Merge cum trebuie. Acum alta intrebare: cum fac (ieftin si bun!) un pachet de adrese de email cu domeniul meu in coada? Cam  25 de adrese  johndoe@domeniulmeu,org ?

TataBobu's Photo TataBobu 14 Jul 2018

Pai nu merge si la google?

https://gsuite.googl...products/gmail/

vv's Photo vv 14 Jul 2018

Fwiw,eu așa am, cu Google - dar am prins când era gratis. Alta variantă nu știu, că nu m-aș interesat ( cred că și Microsoft îți oferă asta, dacă ai office365)

bflorian's Photo bflorian 14 Jul 2018

Fwiw,eu așa am, cu Google - dar am prins când era gratis. Alta variantă nu știu, că nu m-aș interesat ( cred că și Microsoft îți oferă asta, dacă ai office365)

5 usd/ user/ luna. Nu inteleg daca e 5 usd pt fiecare adresa de email pe domeniul meu sau daca e per domeniu... 

hyde's Photo hyde 15 Jul 2018

Fiecare adresa. 

Varianta ieftina e sa cumperi hosting undeva (cu suficient spatiu) si sa-ti puna doar mailul acolo iar site-ul sa il lase acolo unde e acum.

Nitro001us's Photo Nitro001us 15 Jul 2018

+1

Codrin's Photo Codrin 08 Oct 2018

Mini problema tehnica: site prelungit la hostway (de cativa ani, anual). Acum apare ca pending delete. Intrebat la ei, au dat vina pe Domain People ca au fost intarzieri la ei, si acum vor 125$ pentru reactivare sau sa astept sa expire sa-l iau iar. S-au oferit sa-mi dea inapoi banii platiti (din iulie).In afara de carne, ce pot sa le dau?

ps: site-ul e cu .com

Verificariile contului si a domeniului au durat mai mult decat am estimat, ne cerem scuze pentru raspunsu intarziat.
Datori unelor intarzieri in platforma registrarului Domain People, domeniul ____ a fost inregistrat ca fiind expirat in ciuda faptului ca plata a fost efectuata in timp util.
Am solicitat celor de la Domain People, remedierea acestei situatii; dar este nevoie nevoie de o plata de 125$ pentru a il reactiva sau pentru a astepta ca domeniul sa expire si sa fie cumparat din nou.
Desi dorim sa va ajutam in recuperarea domeniului, din pacate in acest moment, singurul lucru pe care il putem face este sa va restitui suma inapoi.
Imi pare sincer rau pentru incovenientul creat, cu orice va putem ajuta, va stam la dispozitie.
Va rugam sa ne oferiti un cont IBAN unde va putem restitui suma.

adso's Photo adso 08 Oct 2018

nu poti sa le ceri sa-ti acopere ei cei 125$?

Codrin's Photo Codrin 17 Oct 2018

L-au luat deja in brate pe nu.