←  Cu Doru prin locuri exotice

Sinapse

»

Australia

Iulian's Photo Iulian 14 May 2018

fain.sa iti fie de bine!

Nitro001us's Photo Nitro001us 14 May 2018

N-auzisi ca inca nu i s-a implinit dorinta? :D

Liviu M's Photo Liviu M 14 May 2018

Daca e vechi (rosu banuiesc), in general tre' sa-l aerisesti un pic inainte de a deveni baubil. Lasi sticla deschisa 4-5h. Eventual il decantezi daca te grabesti si vrei sa-l bei mai repede  (dar tot nu il bei chiar imediat dupa decantare, il mai lasi macar un 10m acolo).

Am lasat si sticla deschisa cateva zile...

Da' recunosc, otetul din astea mai vechi iese super bun (ca asta ajung ultimele doo degete de pe pundurile de sticle). :complice:

bflorian's Photo bflorian 15 May 2018

Mda. Azi a fost si ziua degustarii de vin (ca nu se poate sa veniti la noi sa nu degustati vinu!). Situatia sta cam asa: zona viticola curata ca in palma ( a se vedea foto). Viile aranjate si aliniate la milimetru. Unde nu era vie era gazon si unde nu era gazon era lac sau padure. Frumos ca in basme. Vinariile (de degustat) niste cladiri minunat de cochete si aranjate. Pahare cate vrei, curat ingrijit. Pina la vin. Care era prost sau foarte prost. Shiraz din 2017 sau din 2004 (deci ori prea nou ori prea vechi). Niste vinuri albe fara caracter.... ma rog. Slaba miscarea. La restaurant sau magazin e mai bine dar direct la vinaria lui nea caisa... mai putin.

La intoarcere am vazut, in sfarsit, canguri. Erau 5-6 intr-un luminis cam la 50 m de drum. Cred ca i-am vazut cam 10 secunde asa incit trag concluzia ca probabil sunt la fel de usor de vazut la ei cum sunt caprioarele la noi. Dar ma rog: kangouroooo... Un koala in copac nu am vazut dar calcat de masina da. Si fo doi pelicani mai ciudati. In rest cam atat din specacolul naturii.

IRONICK's Photo IRONICK 15 May 2018

Si pozele?

miki's Photo miki 16 May 2018

article-1304462-0AD7F28E000005DC-467_634

bflorian's Photo bflorian 16 May 2018

Scuze sunt cumva defazat cu tehnica.

Iulian's Photo Iulian 16 May 2018

mda, cu vinurile australiene e ca e cam greu sa gasesti unele bune. desi se mai gasec. argentinienii ( mai recent suntem cuceriti de Malbec-urile lor) si chilienii se pricep mai bine. chiar si sud-africane, dar tot asa mai putin evident.

bflorian's Photo bflorian 17 May 2018

Pinot noir si Shiraz sunt chiar bune. Dar...pretul ma supara. Cele bune (in review sau gustate de mine) sunt in zona >70 dolari ceea ce e peste piata din sua. Vorbesc de pret la magazin...