←  Sinapsa socială

Sinapse

»

S-A Tampit Amazonul.

Liviu M's Photo Liviu M 05 Dec 2018

Da, pacat, inseamna ca s-au prostit si astia... :(

Eu stiu de faza in care au pus un pret gresit (vreo 300 E in loc de 400) si ce au vandut pana s-au prins au si livrat. Acum 10 ani, e drept...

bflorian's Photo bflorian 05 Dec 2018

No... dupa 4-5 scrisori in care s-au facu ca ploua (si dupa ce produsul aparea "nu-l livreaza nimeni in Romania") am comandat pe Amazon.fr. Tot mai scump (cam cu 50 de iepuroi). Asa ca am pus mina si le-am zis: mi-e sila de voi asa ca faceti bine si dati-mi diferenta inapoi si mergem fiecare pe calea noastra. (ma rog- le-am mai zis ca am avut un contract si io mi-am respectat partea fiindca am platit iar ei nu...si ca ideea de a cancela fara sa-mi dea produsul platit deja nu e oabla).

Cica imi raspund in 6-12 ore. Astept... 

adso's Photo adso 05 Dec 2018

Da' ce e bre, daca nu's indiscret?

Mie tomna ce îmi ajunse o pălărie de dus de 40 cm 'alegerea amazon', 70 de eoroi vs 200 pt Grohe și compania, arata divin :D comandată ieri dimineață, livrată acum 30 de minute, e prima dată când mi se întâmplă.

Btw, la mine nivelul de reactivitate s-a schimbat radical de când am cedat în sfârșit la prime, înainte serviciile se degradaseră sensibil. Cred că spre asta vor să își împingă sheepelii.

Bizar e că .de e mult mai avantajos pt Be decât .fr.

bflorian's Photo bflorian 05 Dec 2018

O placa de vibratii.  :pork:

Liviu M's Photo Liviu M 05 Dec 2018

Cat e de  mare? Baga un link. E musai s-o ai de Craciun?

bflorian's Photo bflorian 06 Dec 2018

Multumesc pentru intentiile bune! E in curs de rezolvare via amazon.fr (evident ca la un cost mai mare ...). Are 20 kg!

Attached Thumbnails

• Screenshot (18).png

Cu amazon.fr a venit cu o zi mai devreme

Iulian's Photo Iulian 06 Dec 2018

ce e placa de vibratii?

noi am avut un ordin la amazon (3rd party supplier) care a fost intarziat vreo 2 zile ( anuntzat pe email). au zis ca l-au livrat la cuiva din casa ( soferul de UPS sau Posta a lasat pachetul la adresa gresita). am sunat sa spunem ca n-a venit si ne-au dat banii. dupa 2 zile gasim pachetul ( era un hanorac) indesat in casutza postala ( tipii de l-au primit l-or fi pus acolo cand si-au dat seama ca nu era pt ei). sunai la amazon si spunem sa anuleze refundul de sambata. nici acum nu au tras banul din card. oare ne ramane gratis? nu era decat vreo 35 de lei, da' orisicat...

anul asta am avut 55 de ordine la ei (vreo 4-5k cu totul). au mai fost vreo 2 pachete livrate mai tarziu decat au zis initial ( tot asa cu emailuri de avertizare). obiectele peste 1000$ nu le livreaza decat pe semnatura. acilea functioneaza jnur sistemul lor. 

am luat 3-4 chestii si prin Walmart home delivery dar aia te pun sa platesti livrarea. cateodata e insa mai ieftin la ei. 

si Apple livreaza f prompt si acasa si multe firme ( poate 10-15 ordine la diversi - pneuri, chestii de bricolaj, etc). deja nu pare ca Amzn sunt singurii versati, dar avand greutatea care o au inca domina piatza. 

ce e placa de vibratii?

somfin' like zis?

https://www.amazon.c...n machine&psc=1

adica daca ti-e lene sa te sui pe treadmill te scutura asta de lene?

acuma chiar s-au tampit... :D

https://abcnews.go.c...ory?id=59625712

somfin' like zis?

https://www.amazon.c...n machine&psc=1

adica daca ti-e lene sa te sui pe treadmill te scutura asta de lene?

Daca s-ar gasi o solutie sa platesc pe altu sa alerge pentru mine...

IRONICK's Photo IRONICK 27 Dec 2018

O nelamurire, sigur cineva-i mai cu experienta in comenzi de amazon.de.

Produsul este afisat la un pret:

389.00Euro

Dupa ce ajung sa platesc imi afiseaza altceva, mai puitin. De ce?

Order Summary

Items: EUR 326,89
Postage & Packing:EUR 8,92
Order Total: EUR 335,81
Order Totals include VAT.

Amazon.de Order Summary Items: EUR 326,89

Postage & Packing: EUR 8,92

Total before VAT: EUR 335,81

VAT: EUR 0,00

Order Total: EUR 335,81

Mai trebuie sa platesc eu ceva cand ajunge in tara? Vad o diferenta de la TVA, dar nu inteleg de ce a fost exclus.

adso's Photo adso 27 Dec 2018

WYSIWYG.

Nu mai platesti nimic.

Vezi însă să nu fi făcut tick la vreo reducere asociată vreunui card VISA sau ceva. Cam asta e reducerea inițiala, 50 de euro

IRONICK's Photo IRONICK 27 Dec 2018

Am intrat de acasa si s-a schimbat ceva. Acum a aparut pretul cu VAT ...

Amazon.de Order Summary Items: EUR 326,89

Postage & Packing: EUR 7,50

Total before VAT: EUR 334,39

VAT: EUR 63,53

Order Total: EUR 397,92