←  Sinapsa socială

Sinapse

»

Cum Am Ramas Fara Bani Si N-Am Inteles De...

TataBobu's Photo TataBobu 26 Mar 2018

Ba da, dar e cam departe. Cand oi mai avea drum pe acolo o sa vad, daca nu reusesc la BNR.

bflorian's Photo bflorian 26 Mar 2018

Am inceput mutarea la ING.

bflorian's Photo bflorian 07 Jun 2018

He he he... credeti ca s-a terminat ? Noooo.... Parca traim in lumea piticilor tampiti! 

So... la banca de la care ma car aeam un card de credit. Credit garantat printr-un depozit colateral. Aka eu am pus banii in depozit la ei si ei, in limita banilor din depozit, ma imprumutau cu banii mei. Depozitul... depozit : neste zeci de mii de lei. Dar retinem: banii mei!

Cand eram sa plec de la ei cheltuisem de pe cardul de credit (aka din depozitul meu) aproape tot. Zice banca: nu puteti pleca de la noi pina nu dati impumutul inapoi!

Zic eu: ce imprumut? Eu am garantat cu banii mei asa incit luati din garantie si gata.

Banca: nu se poate. Intai restituiti imprumutul si apoi desfiintam cardul de credit.

Boooonnn. Scot bani de la ciorap si refac depozitul colateral. Aka "nu mai am datorii pe cardul de credit". Ma duc la banca:

Zic eu: am platit imprumutul. Acum va rog desfiintati cardul si dati-mi banii mei din depozitul colateral inapoi.

Zice banca: nu se poate!

Zic eu: de ce? Aia sunt banii mei. Ii vreau inapoi.

Zice banca: Nu. Normele interne (sic!!!) prevad ca trebuie sa asteptati 30 de zile sa primiti banii inapoi.

Zic: esti nebuna?!! De ce sa iti las tie banii mei 30 de zile???

Zice banca: Nu e nici o problema (!!!). BANII SUNT TOT AI DUMNEAVOASTRA (!!!) NUMAI CA VI DAM INAPOI PESTE 30 DE ZILE .

Zic: Auzi fata? Ce dobanda imi dai ca iti las banii 30 de zile sa te joci cu ei?

Zice banca: Nu primiti nici o dobanda. Dar stati linistit:nimeni nu va ia banii. Ii veti primi toti peste 30 de zile ! PENTRU ASTA ATI SEMNAT LA CONSTITUIREA DEPOZITULUI!

Cearta..scandal...explica-i bancii ca daca banii "sunt ai mei" trebuie sa fac ce vreau cu ei acum si nu cind vrea ea. Nimic: banii sunt ai dumneavoastra dar stau la noi...Intr-un final sefa de filiala accepta sa sune "pe cineva de mai sus" sa vada daca "in mod exceptional" se poate sa mi se faca favoarea de a primi banii mei (!!!) mai repede inapoi. Dispare 10 minute si apoi se intoarce : DA! In MOD EXCEPTIONAL, SI NUMAI PENTRU CA ATI FOST UN CLIENT VECHI, MAINE VOI FACE O CERERE SPECIALA SI LUNI CRED (!!!!) CA VA PUTEM DA BANII.

Incredibil! Sunt eu nebun sau astia ne trateaza ca pe papuasi???

IRONICK's Photo IRONICK 07 Jun 2018

da ..

miki's Photo miki 08 Jun 2018

maine... imbracat in alb iti poti spune oful lumii intregi
incepind cu oara 17 cred

bflorian's Photo bflorian 11 Jun 2018

maine... imbracat in alb iti poti spune oful lumii intregi
incepind cu oara 17 cred

Asta nu am inteles-o....  :monkey:

Liviu M's Photo Liviu M 11 Jun 2018

Desi te-ai straduit, nu gluma. :complice:

bflorian's Photo bflorian 11 Jun 2018

Desi te-ai straduit, nu gluma. :complice:

Zau ca m-am straduit. Da' nu vaz ce legatura este intre mine si Dragnea...