←  Sinapsa socială

Sinapse

»

Cum Am Ramas Fara Bani Si N-Am Inteles De...

IRONICK's Photo IRONICK 11 Mar 2018

cat timp nu ai avut un raport cu itunes, datele ti-au fost furate de undeva
oricum este dubios, puteau chiar sa puna pe cineva sa faca plata
aia de la itunes
banca si operatorul chiar are loguri pentru fiecare click
asta cu "nu este frauda" este o metoda de scapare/comunicare
motivul real nici nu cred ca o sa ti-l comunice, nu da nimeni din casa fara sa fie fortat de o autoritate

am avut de a face cu o implementare de plata online

bflorian's Photo bflorian 11 Mar 2018

Deocamdata astept raspuns de la banca si ITUNES. Evident si de la politie...

bomicabomic's Photo bomicabomic 12 Mar 2018

Coane daca tranzactiile matale erau validate prin sms la toti cumparatorii unde nu dadeai CVV, atunci ai fost facut fie prin furtul de gramezi de date din banca/procesator, fie de la cumparatori unde ai dat codul.

De la iTunes nu ai ce sa astepti...ca nu-ti trimit matale IP-urile aluia/alora de si-au downloadat nu stiu ce muzici de acolo.

Matale te-ai dus la banca. Banca a vazut unde s-au futut banutii. I-a zis lu iTunes si aia au vazut ca intr-un timp relativ scurt pe cardul ala s-au conectat unii cu jde IP-uri diferite..ba din Rusia, ba din Brazilia, ba da unde nu-ti vine a crede.

In general cand se intampla chestii d'astea fie ala furat vine cu un comunicat un' se lauda ca si-a facut nu jtiu ce sistem de securitate de moare lumea  si cu note de subsol in urma unui atac (ca la rechemarile la service), fie apar leakuri. 

Ca sa fii doar matale cel furat, s-ar intampla doar cand informatiile au fost luate fix din calculatorul matale.

-----

Vezi bine stirea de zilele astea cu RZB. Le-au tras baietii din bancomate 3.8 mil de ron...din cateva clickuri. Si in aproape 2 ani, DIICOT-u l-a prins pe unu...care de fapt fusese prins cu 80.000 de ron, taman langa bancomat.

bflorian's Photo bflorian 20 Mar 2018

Update. La insistentele mele banca "a inceput o serie de verificari interne" si "voi fi tinut la curent cu rezultatele acestora". Pe de alta parte iTUNES mi-a comunicat ca "nu are inregistrate nici un fel de tranzactii pe numele meu (!!! sic!!!) si ca trebuie sa ma descurc cu banca". 

Astept provincia  :pcorn:

bflorian's Photo bflorian 22 Mar 2018

Na ca am primit raspuns de la seful directiei customer experience. Pe scurt:"Nu avem date despre IP-ul de la care s-a facut tranzactia si nici un fel de alte date". Nu ne mai deranjati ca v-am pus pe "ignore". 

Asa ca.... mergem mai departe: avocat alea alea. Chiar nu se poate sa ramin in curu gol si banca sa zica ca mi s-a parut. 

In alta ordine de idei - ma mut de la ei. Ce banca recomandati? Usurinta functionarii pe ebanking si costurile reduse de administratie ar fi punctele forte de alegere a bancii ca dobanzile nu par sa insemne mare lucru...

ING?

Ashu's Photo Ashu 22 Mar 2018

In alta ordine de idei - ma mut de la ei. Ce banca recomandati? Usurinta functionarii pe ebanking si costurile reduse de administratie ar fi punctele forte de alegere a bancii ca dobanzile nu par sa insemne mare lucru...

ING?

Definitely!

IRONICK's Photo IRONICK 22 Mar 2018

Na ca am primit raspuns de la seful directiei customer experience. Pe scurt:"Nu avem date despre IP-ul de la care s-a facut tranzactia si nici un fel de alte date". Nu ne mai deranjati ca v-am pus pe "ignore". 

Asa ca.... mergem mai departe: avocat alea alea. Chiar nu se poate sa ramin in curu gol si banca sa zica ca mi s-a parut.

Nu are cum sa fie fara log-uri!
Daca ITUNES nu a avut legatura cu tine prin nici o operatie sau cont, atunci banca ti-a taxat tie cardul gresit.
La o operatie de cumparare a unui abonament se specifica contul personal (ITUNES, spotify, netflix, etc) catre banca si poate sa il vada in log-uri.
Pentru ca este unul dintre identificatori.

bomicabomic's Photo bomicabomic 22 Mar 2018

Poi n-ati inteles: au IP-ul dar nu au date despre el.
Coane Floriane cum ti-am spus de la inceput : pierzi timpul degeaba.
Nu e de la bancă si cu avocatul pierzi si bani.
N-ai primit SMS-ul banca va spune ca ti-ai dat de buna voie si nesilit de nimeni datele de pe card unor terți de care banca nu se face raspunzatoare si nici nu are control. Pa!

bflorian's Photo bflorian 22 Mar 2018

Mai vedem. Deocamdata imi fac bagajele de la ei: tata - mi-au disparut o tona de bani si absolut intimplator am vazut ce e cu ei (aka inca i-am prins in faza "blocati in cont" inainte sa plece). Daca nu intram pe cont sa vad tranzactiile inca doua zile habar nu aveam ca vorbim de iTUNES. Si banca imi zice ca "n-a fost frauda pentru ca s-a petrecut in mediul vitual" si ca "comerciantii pot transmite in decontare si tranzactii de creditare pentru a corecta tranzactiile de debitare eronat procesate." 

Eroare eroare dar sa ramai in curu gol (fie si numai pentru cateva zile ) e naspa rau. Ia zi-ti in minte bomica: NU MAI AM NICI UN BAN IN CONTURI SI BANCA TOCMAI CE MI-A ZIS CA DE LA EA NU PARE NIMIC IN REGULA. Zi-ti asta cind oi fi cu familia in concediu si tocmai ce trbuie sa platesti hotelul si masa la restaurant...  Cool nu ??

Deci... mai vedem,

Apropos de banci: Transilvania cum e?

bomicabomic's Photo bomicabomic 23 Mar 2018

Coane, prima regula este cum zice nea Mugur, nu pui toate ouale in acelasi cont. Daca cardul ala cu bani multi il dai si la Uber si la Amazon si la Booking si la etc...cu toate datele atunci tre sa te astepti ca la un moment dat Vladimir Vladimirovici poa sa ti le afle. :) Io m-am fript odata si de atunci ptr. astia am card dedicat cu ''fix cat e nevoie''.

Apoi, stii cazul ala cu casiera de la hypermrket care poza cardurile fata/verso si apoi le folosea la shoping online...deci si cu el fizic tre' sa fii cu bagare de seama.

Matale, acu tre sa-i demonstrezi instantei ca datele alea au plecat din banca si nu din alta parte. Greu. Atat am vrut sa-ti spun.

vv's Photo vv 24 Mar 2018

Mă Florian, eu îs cu bomica aici. Dacă vrei "resilience" - 2 bănci. Poți folosi de exemplu Revolut pt tranzacțiile riscante - dar grijă că nu-s români și nu știu cum se comportă la frauda.

ING are servicii ok dar costuri mari (deși poate nu ți se pare). In RO, cred că tot Raiffeisen premium sunt cel mai ok, dacă le întrunești condițiile. Altfel - m-aș mai uita și la polonezi - Alior, Idea
Mă Florian, eu îs cu bomica aici. Dacă vrei "resilience" - 2 bănci. Poți folosi de exemplu Revolut pt tranzacțiile riscante - dar grijă că nu-s români și nu știu cum se comportă la frauda.

ING are servicii ok dar costuri mari (deși poate nu ți se pare). In RO, cred că tot Raiffeisen premium sunt cel mai ok, dacă le întrunești condițiile. Altfel - m-aș mai uita și la polonezi - Alior, Idea

Ashu's Photo Ashu 25 Mar 2018

Costuri mari la ce la ING? Ca nu platesc nici un comision la nimic.

vv's Photo vv 25 Mar 2018

Transfer euro? Taxa lunară pt digipass 5 lei? Taxa alerte SMS 4 lei? Or mai fi și altele...

TataBobu's Photo TataBobu 25 Mar 2018

Apropo de numele topicului: am ramas cu niste bancnote de 10 lire. Vreo 20 de bucati. De la 1 martie nu mai circula, iar eu am aflat azi. Le-au inlocuit cu unele de polimeri, scoase pe piata anul trecut prin iunie sau iulie.

adso's Photo adso 26 Mar 2018

Și BoE nu le primește?