←  Supapa, lanţu' şi pistonu'

Sinapse

»

Numere De Germania

florin_el's Photo florin_el 12 Feb 2018

Are cineva experienta cu numere de înmatriculare temporare din Germania?

Vreau numere de export valabile 60-90 de zile.

In legea lor se pare ca e mentionat ca pot fi eliberate pentru perioade de la 15 zile pana la 1an.

Ai nevoie de asigurare de raspundere civila pentru toata perioada dorita.

Toti dealerii cu care am vorbit (vreo 15 pana acum) imi spun ca-mi pot aranja numere de export pentru maxim 30 de zile...

Liviu M's Photo Liviu M 12 Feb 2018

Din cate stiu eu, numerele de export si numerele temporare sunt lucruri diferite.

Numerele temporare sunt... temporare, folosite in general pentru motociclete/decapotabile/rulote. Banuiesc ca au taxe mai ieftine (asigurare, poate si impozit...)

Astea probabil sunt cele care se dau pe ce perioada vrei.

Nu am idee cum e cu cele de export.

florin_el's Photo florin_el 13 Feb 2018

Se pare ca ma indrept incet, incet spre o solutie. Eu vreau sa iau o rulota. Vreau sa o folosesc in vacanta, 2 luni si-apoi sa o import si sa o inmatriculez permanent in Norvegia.

In Germania, se pare, este un singur tip de asigurare speciala pentru rulote (mai ieftina) care poate fi folosita pentru numere de export. Asigurarea asta e valabila 30 zile si costa vreo 30 de EUR.

Sunt alte pachete de asigurari care acopera toate tipurile de vehicule, inclusiv rulotele. Astea-s mai scumpe, cam 150 EUR/luna dar pot fi cumparate pentru perioade mai lungi.

In sfarsit am ajuns la un dealer pe care l-am convins sa verifice daca e posibil si... se pare ca-s pe drumul cel bun.

Numerele de export sunt cele cu dunga rosie pe care e trecuta data la care expira. Toate vehiculele care le folosesc dupa data expirarii sunt considerate neinmatriculate... Imi aduc aminte ca erau destule pe la noi...

Numerele temporare sunt cele cu banda galbena. Astea-s valabile numai 5 zile si sunt doar pentru folosirea pe teritoriul Germaniei (transfer de la un dealer la altul, transfer pentru ITP/TuV, etc.) Nu sunt acceptate in nici o alta tara. Asigurarea e 100EUR / perioada de 5 zile...

Dau de veste cand ies la liman :).

Liviu M's Photo Liviu M 13 Feb 2018

Din cate stiu eu, numerele de export si numerele temporare sunt lucruri diferite.

Am batut campii original.

Numerele pe care le-am botezat eu temporare sunt, de fapt, numere "de sezon" (Saisonkennzeichen).

Incearca sa vezi ce-ti zice händleru' despre astea, daca nu le poti folosi pe ele.

Tot eu.

Se pare ca numerele rosii (de export) sunt valabile minim 7 maxim 365 de zile.

Ausfuhrkennzeichen: Das Ausfuhrkennzeichen (auch manchmal Zollkennzeichen genannt) wird für Export- und Überführungszwecke benutzt und ist minimal neun tage bis maximal 365 Tage lang gültig. Optisch unterscheiden sich Ausfuhrkennzeichen durch Ihre auffällige rote Markierung, in welcher die Gültigkeitsdauer dargestellt ist. Einer

La numerele astea rosii, trebuie sa fie asigurarea si RAR-ul la fel de lungi ca perioada "inmatriculata"

dass Sie für ein Ausfuhrkennzeichen eine gültige TÜV-Plakette besitzen müssen. Die TÜV-Plakette muss dabei mindestens so lange gültig sein, wie die Haftpflichtversicherung und das Ausfuhrkennzeichen aktuell sind

si trebuie sa verifici ca sunt recunoscute de norvegieni:

Bitte informieren Sie sich vorweg bei Ihrer Zulassungsstelle, ob das Ausfuhrkennzeichen gültig für das geplante Land ist.

LE Desi chestiile astea doua s-ar putea sa fie necesare la operatia inversa, la "importatul" in Germania.

florin_el's Photo florin_el 13 Feb 2018

Multumesc pentru links...

Am batut palma (aproape) pe numere de export valabile 60 de zile.

Pentru numerele "de sezon" am impresia ca trebuie sa fii neamt sau rezident in Nemtia... cred ca sunt pentru vehicule care sunt folosite strict sezonier (s-ar putea aplica si pentru rulote pe care le scoti numai vara, ATV-uri, snow scutere, freze de zapada, rachete intercontinentale...). Pe numerele respective sunt mentionate lunile in care sunt valabile. Dar nu-s neamt...

Cica pentru vehiculele noi ai nevoie doar de CoC (Certificate of Conformity), nu de TuV. TuV e un fel de RAR?

Pentru numerele "de sezon" am impresia ca trebuie sa fii neamt sau rezident in Nemtia

Daca crezi ca te ajuta (si ai incredere c-o mai capeti inapoi :d:), eu sunt rezident in Nemtia. ;)

TuV e un fel de RAR?

Da, si la masinile (cred ca si rulotele) noi e valabi 3 ani.

bflorian's Photo bflorian 13 Feb 2018

Ma ce mi-as lua un Mustang decaporabil de sezon...

Deal!
Eu iti trimit adresa de Germania sa-l inmatriculezi, tu-mi trimiti cheile...

:d:

florin_el's Photo florin_el 12 Jun 2018

Sa inchid cazul: Nu merge. In Germania nu se mai pot elibera numere temporare, pentru export, pentru rulote, pentru perioade mai mari de 30 de zile!

Am avut ieri o zi mai lunga decat am anticipat.

Aveam programata ridicarea rulotei. Dealerul a fost foarte parolist: Exact la ora comunicata utilajul era spalat, parfumat, gata de preluare.

A si facut un fel de moment "ta daaaaa" in care, solemn, a-nceput sa ne inmaneze documentele. Totul mergea bine pana cand a scos numarul de inmatriculare: data expirarii era 25 iunie 2018!!!

A trebuit sa-l intrerupem si sa-i stricam bucuria.

Au fost cateva momente stanjenitoare in care ne-am infundat cu totii in e-mailurile schimbate si-n contractul de vanzare. Agentul a facut apoi brain storming cu sefii lui. Optiunile initiale nu erau foarte atragatoare: ar fi trebuit sa luam rulota cu numere valabile 1 luna si sa revenim la dealer la expirarea perioadei pentru re-innoire. A abandonat ideea caci ne-a vazut fetele lungi si-a si verificat cu inmatricularile si nici asa nu se poate. Nu se poate prelungi o inmatriculare de export pentru rulote.

In cele din urma au gasit solutia: au inmatriculat rulota pe firma lor. Ne-au inchiriat-o pentru 2 luni.

Urmeaza sa trecem pe-acolo pe drum spre Norvegia si sa ne elibereze numere temporare.

A fost o zi stresanta in care ne-am vazut planurile de vacanta dizolvandu-se uneori dar, in cele din urma, totul s-a terminat cu bine si ne-am petrecut noaptea in noua noastra jucarie.

E incredibil ca e posibil sa se faca o inmatriculare a unui vehicul DE DOUA ORI intr-o singura zi, mai precis intre ora 10am si ora 3pm! 

Gata de drum!

27870214457_1db793966a_c.jpg