←  Supapa, lanţu' şi pistonu'

Sinapse

»

Bicle Cu Asist Electric

Liviu M's Photo Liviu M 14 May 2019

Pe trotuare parca.
LE Se pare ca ai dreptate.

bflorian's Photo bflorian 14 May 2019

Mda... asa auzisem si eu. Pe aici fenomenul nu e asa extins dar sunt unii care o considera o forma de lupta contra sistemului si prin urmare orice regula nu este pentru ei...

adso's Photo adso 14 May 2019

De șters, că m-am făcut de kko.
Și totuși, ăștia funcționează ilegal?

https://www.cnews.fr...ibre-service-de

vv's Photo vv 15 May 2019

Ah, dar cine poate ști. Că și limba, legea este un organism viu care evoluează și se schimbă împreună cu societatea; uneori societatea se transformă prea repede pentru ca legiuitorul să poată ține pasul, dar asta nu înseamnă că trebuie să judecăm prea aspru antreprenorii avangardiști.

Liviu M's Photo Liviu M 15 May 2019

Eu am zis prima data ca le interzic pe trotuare pentru ca asa am auzit de curand pe la jurnalele fratuzesti. Da' cand am cautat mai multe informatii, am gasit (si) pagina de mai sus.

VAXXi's Photo VAXXi 15 May 2019

Sunt in Perish zilele astea si e plin de trotinete electrice, (mai rar, dar) circula si pe trotuar. Si alora care le "parcheaza" aruncate-n drum, rasturnate, etc ... mult hotspot, ca sa zic asa.

Apropo, au si scutere electrice de inchiriat :)

TataBobu's Photo TataBobu 15 May 2019

Alea deja intra la moped, alta gasca-n alta traista.

bflorian's Photo bflorian 15 May 2019

Io am inteles ca se vorbeste de limita de viteza. Daca atingi cu o chestie viteza xi atunci se incadreaza la categoria A indiferent de numar de roti sau motorizare... Ceea ce nu mi se pare nefiersc. Aka o trotineta care merge cu 10 km la ora mi se pare OK pe trotuar dar la 25 mi se pare deja prea mult...

VAXXi's Photo VAXXi 15 May 2019

Aveam eu un divais electronic, trebuia sa respecte o lege europeana cu privire la incadrarea intr-o putere anume; din fabrica venea cu o nota in manual, referitoare la un strap de pe placa de baza: "a nu se indeparta sub nici o forma acest strap, deoarece aparatul nu va mai respecta legea europeana". Mai lipsea un emoji d-ala care face cu ochiul :)

Asa si cu chinezariile ... va fi imposibil sa impui restrictii pe baza de putere / limita de viteze / etc, a iesit deja iepurele din traista. Se poate face sa iasa totul legal si cu 2 clickuri sa deblochezi intreaga putere a jucariei ... nici o sansa sa faca asta cei care nu-s in stare sa amendeze toate DPF-urile lipsa si tobele "race use only" de motoreta :) trebuie lucrat la educatia oamenilor - oricat de bezmetic merg astia pe aici cu bicle/trotinete, in general par a fi cu bun simt fata de pietoni, de exemplu. Comparativ, in Bucuresti mi se par mult mai dese cazurile de biciclisti/trotinetisti care fac "reising" pe trotuar sau prin parcuri. 

Neah.... Bunul simt nu exista. Exista numai legea si aplicarea ei. In Singapore e 400 USD amenda ca scuipi guma pe jos: vrei sa-mi spui ca aia au mai mult bun simt ca cei din Londra sau Paris? Nu mai astept sa gasesc bun simt in stare nativa pe undeva. Nu ca nu e la moda - este total antiproductiv sa ai bun simt.

adso's Photo adso 15 May 2019

de la lipsa de credinta ni se trage maica. se stie doar ca nu poate exista sentiment moral in afara civilizatiei iudeo-crestine, deci de la indepartarea de biserica ni se trage.

daca vrei ordine, trebuie sa incepem prin a inlocui codul penal cu biblia.

de la lipsa de credinta ni se trage maica. se stie doar ca nu poate exista sentiment moral in afara civilizatiei iudeo-crestine, deci de la indepartarea de biserica ni se trage.

daca vrei ordine, trebuie sa incepem prin a inlocui codul penal cu biblia.

Evident! Ce poti sa te astepti de la unii care stau pe un pamant plat si au pretentia ca e rotund???

adso's Photo adso 15 May 2019

Amen!!

vv's Photo vv 15 May 2019

Ăia care locuiesc în țări plate să se abțină de la comentarii despre planeta altora.

Ăia care locuiesc în țări plate să se abțină de la comentarii despre planeta altora.

Militari e plat enough. Ma rog... mai putin prin politehnica dar asa e cu injinerii... :gene: