←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Cum Le Asiguram Viitorul?

bomicabomic's Photo bomicabomic 07 Aug 2009

Depozitele bancare, zic io nu sunt o investitie.

adso's Photo adso 07 Aug 2009

daca esti din UE, in conditiile in care bancile iti ofera 2, 2.5% (max. 3-3.5%, daca tii banii nu stiu cati ani, nu luni), 4.5% la banca transilvania pare o "investitie" :d:

Ma, se zice, am facut o alegere buna. :D:Investitia e cind te indrepti spre maximul de profit nu cind obtii minimul.

daca vorbesti de "investitie" in utilaje, echipamente si alte maruntisuri, aia e deja afacere. si cand e a ta si mai si merge, e cea mai tare investitie, sunt de acord :d:

Nu bre, vorbesc de investitii financiare.
Cind te duci cu banu la banca, iei minimul. Da' stai linistit. Dormi linistit. Nu tre' sa faci nimic. Cind iti bagi banu' in actiuni & co. se schimba treaba. Daca nu esti conectat zi de zi, ceas de ceas la piata si realitatile ei, mai bine te lasi pagubas. Daca est conectat ai ocazia sa scoti pe termen mediu si lung de N-ori mai multi bani decit de la banca.
Si daca mai esti si speculativ....
Da' si asta este o meserie si tre' sa-ti dedici multe ore din zi pentru ea.

cuane, la bursa din RO am scos bani draguti (nu au fost chiar frumosi, mai ales ca am mers pe sume destul de mici) in perioada 2004-2008, jucand activ si pasionat. da' nu m-as mai baga. in retrospectiva, a fost 49% conjunctura si 49% noroc, cu 2% inspiratie.

ca sa iti dai seama, a trebuit sa lichidez aproape tot portofoliul in iulie '08 (ca a trebuit, da' pot sa ma dau acu' mare guru? pot! :d:) iar criza lu' peste m-a prins cu ~1000 de euri in actiuni.

da' a suierat glontul pe la ureche, iar acum stau extrem de prost cu rezistenta la risc.

PeSe: am un bun prieten care a aruncat in total cam 75k, ajunsese la un moment sa aiba portofoliu de vreo 180-200k, n-a iesit cand a trebuit, iar acum s-a dus pe la 50k.

cuane, la bursa din RO am scos bani draguti (nu au fost chiar frumosi, mai ales ca am mers pe sume destul de mici) in perioada 2004-2008, jucand activ si pasionat. da' nu m-as mai baga. in retrospectiva, a fost 49% conjunctura si 49% noroc, cu 2% inspiratie.

Da bre te cred. Si io am scos si mai scot. Da' fii antena ca cam tre' sa alergi. Sa iei informatii despre societati. Sa participi la AGA. Sa vezi ce zice aia. Sa analizezi perspectivele, etc, etc, etc...
Daca, nu calci prin societatea aia unde vrei mata sa investesti si te iei numai dupa ce scrie la ziar, mai bine te lipsesti.
Da' cind m-am apucat de treaba asta nu mi-am facut un scop da viata, sa pun bani pentru viitorul lu fii-mea, cind o fi ea studenta sau cind s-o marita ea cu un nasparliu si n-o avea casa.
Nu, am facut-o pentru azi. Si o parte din cistiguri se duc si catre fii-mea.

Repet, ceea ce am scris mai sus. Daca as avea N-mii/jdemii de euri, strinsi din leafa de zi cu zi si traiesc din leafa si ma gindesc la viitor atit al meu cit si al copiilor, i-as pune la banca.
E sigur, ca banii aia nu se evapora, nu se devalorizeaza, etc..
Da' daca imi asum riscurile evaporarii, adica nu ma doare sufletul ca bag N mii si nu mai scot nimic sau N-m, atunci ii bag pa burse.

esti o persoana mai buna ca mine. eu am un suflet meschin, daca as pierde atatia bani m-ar durea fiecare euro :d:

Sunt jucator! :d: La cite pokere si bridgeuri am jucat pe bani, mi s-a tabacit pielea.
Insa, imi fac si niste calcule...in sensul ca atunci cind vine de bagat banu in ceva, 50% ii bag in ''distractie'', pe principiul ori la bal ori la spital si 50% la banca, pe principiul ''nu se stie niciodata ce-ti rezerva viitorul''.

Iulian's Photo Iulian 07 Aug 2009

daca esti din UE, in conditiile in care bancile iti ofera 2, 2.5% (max. 3-3.5%, daca tii banii nu stiu cati ani, nu luni), 4.5% la banca transilvania pare o "investitie" :d:

daca e 4.5% in euro e super. daca e in lei nu stiu daca dupa inflatie e mai bine decat 2.5% in euro. dupa cum vad eu finantele publice in Ro am dubii.

exista in Ro agentii de brokeraj deschise micilor investitori care sa iti ofere expunere la principalele burse din lume?

o alta investitie relativ sigura si care te izoleaza bine si de inflatie pe termen lung este in aur sau alte metale pretioase ( direct in metalul in sine sau indirect pe ETF's).

bertro's Photo bertro 07 Aug 2009

depozite bancare scutite de impozit pe dobanda ( cum e cel de la ING canada din linkul lui) si as adauga bonuri de tezaur guvernamentale din tarile dezvoltate eventual China... cele din tarile in curs de dezvoltare le-as trece la categoria de risc mediu spre mare ca si cele emise de marile corporatii.

bomica a nimerit-o. e un fond privat de pensii. nu folosesc ING pt ca mi-e lene sa fac hartogaraia si nici nu prea am chef sa lucrez cu 2 banci. dar in cadrul fondului privat de pensie am ales un portofoliu foarte conservator de bonuri de tezaur si alte certificate garantate de guvern care nu prea risca sa dispara in eter. Plus ca gestionarul fondului e una dintre cele mai mari banci, deci nu risc sa "fuga cu banii".
Imi convine sa fac prin fond de pensie decat prin banca si pt ca firma la care lucrez dubleaza contributia mea la fonduri oficiale (RRSP le zice aici "Registered Retirement Savings Plan") pana la un anumit prag. mai pui la asta si faptul ca sumele depuse din salariu direct in RRSP sunt scutite de impozit (toata suma depusa, nu doar dobanda), deci profitul total pe an este destul de mare chiar daca investitiile in sine nu aduc profit mare.

toate avantajele astea nu prea exista la RESP ("Registered Education Savings Plan"), decat o mica contributie de la guvern de max 500$/an, dar si aia cu un milion de conditii. de aia pt copil eu zic ca merita mai bine sa pui banii la saltea/banca.

despre investitii speculative am zis... nici nu vreau sa imi arunc banii, nici n-am timp sa stau cu ochii pe piata ore pe zi (nu prea ma pasioneaza numerele din principiu), si nici nu vreau sa incurajez caritas-ul asta care e stock marketul.

daca e 4.5% in euro e super. daca e in lei nu stiu daca dupa inflatie e mai bine decat 2.5% in euro. dupa cum vad eu finantele publice in Ro am dubii.

exista in Ro agentii de brokeraj deschise micilor investitori care sa iti ofere expunere la principalele burse din lume?

o alta investitie relativ sigura si care te izoleaza bine si de inflatie pe termen lung este in aur sau alte metale pretioase ( direct in metalul in sine sau indirect pe ETF's).

in euro cuane, nu ma complicam sa caut cote de dobanzi in lei.

vv's Photo vv 29 Aug 2009

Sunt jucator! :d:

Bey, simteam eu ceva-ceva.... as propune sa te alegem presedintele forumului :cooldevil:

bomicabomic's Photo bomicabomic 31 Aug 2009

Sigur, nu vei fi prim-ministru. :cooldevil: