←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Am Nevoie De Un Manometru

bflorian's Photo bflorian 22 May 2017

Trebuie sa fac un experiment : trebuie sa scot "apa" din genunchi. O parte dintre voi ati fost la mine si am scos "apa" in cauza fie de la voi fie de la rude. 

Deci: apa aia e mai grosa - ca un clei sau mai subtire - ca o apa. Forta necesara sa o scot din genunchi trebuie masurata. Asta inseamna ca intre ac si seringa voi pune un furtun de polietilena (de diametru 3-5mm) in care presiunea va trebui sa scada pentru a absorbi lichidul inauntru. Tre sa masaor presiunea aia. Nu stiu cat trebuie sa fie. 

Imi trebuie, cu imprumut, pentru una-doua zile, un manometru pentru presiuni negative. Sau o idee.

Ce ziceti?

adso's Photo adso 22 May 2017

e banal sa bricolezi ceva, cumperi un manometru, il prinzi pe un teu de alama, dupa vasul de colectie. de teu legi direct, sau cu adaptor, tavushtilii.

da' sigur vrei sa faci asa ceva in context medical? ca s-au gandit si altii, si au venit cu idei mai elaborate: https://www.medela.c...l-suction/basic

Sigur vreau sa fac asta. Contextul este mai complicat putin. In practica noi scoatem "apa" si o inlocuim cu un lichid mai vascos. Problema este ca deocamdata facem totul la ochi: scoatem cat putem si bagam inauntru cit avem in seringa (de obicei cantitatile nu sunt egale). Si rezultatele sunt foarte variabile. Studiul vrea sa gaseasca (daca o exista) un optim. Cum nu am cum sa pun un manometru in articulatie si sa vad de la ce presiune incolo / vascozitate incolo apar problemele ma gindesc sa folosesc o masurare surogat.

Poi na, îți trebuie doar un manometru de vid, de preferința cu indicator de minim și un T potrivit.

Cum bănui ca depresiunea e relativ blândă, ceva de pe la o mașina de muls?...

bre, da' stai asha. nu asa functioneaza vidul si viscozitatea, nu cred ca asta iti spune ceva. mai mult, daca e ala inflamat si curge pur si simplu cand intepi?

de ce nu masori matale viscozitatea cu rata de scurgere de exemplu, iei o cantitate controlata si vezi in cat timp se scurge dintr-un paharel cu gaurica sau similar.

sau, daca ai zeama suficienta, cu bila in eprubeta. iei o bila ceva mai densa si de diametru relativ apropiat de eprubeta si calculezi in cat timp coboara la fund.

Vascozitatea o pot masura afara. Scot putin si o dau la laborator. Presiunea nu. In plus mai e o chestie: daca reusesc sa arat ca trebuie sa "umflu" articulatiile pina la o anumita presiune (ca la caucioace) pentru a obtine un anume efect (de exemplu cel de compresiune pe capsula articulatiei sau pe un vas de sangereaza inauntru atunci e si mai bine.

Deocamdata mi-am comandat asta. Dar s-ar putea sa nu fiu in scala caz in care va trebui sa gasesc o solutie.

aa,ok, matale vrei sa masori chiar presiunea. scuze, nush cum intelesesem ca vrei sa vezi vascozitatea.

sa nu uiti sa pui un vas de colectare, sa nu treci zeama prin aparat.

aa,ok, matale vrei sa masori chiar presiunea. scuze, nush cum intelesesem ca vrei sa vezi vascozitatea.

sa nu uiti sa pui un vas de colectare, sa nu treci zeama prin aparat.

Ceea ce caut eu e o (eventuala) functie dependenta de amindoo.

LE: cu vasul de colectie e corect. Tre sa caut o cale prin care sa nu introduc ceva germeni in articulatie ... :) Niste filtre... sau sa-l trec prin apa sterila....

ca sa masori viscozitatea, tot la viteza tre' sa te uiti, ca e gravitatie sau vid. presiunea in sine nu te ajuta.

Michidush's Photo Michidush 22 May 2017

https://arxiv.org/ft...512/0512071.pdf

Cred ca asta iti trebuie tie. Un senzor piezo care sa detecteze variatia de presiune pe un perete flexibil