←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Parcuri De Dixtractii

vv's Photo vv 05 Sep 2016

Fost la PortAventura (inclusiv Caraibe Aquatic Park). Destul de misto.

Am deja ceva experienta in domeniu (Disney 2x, Europa Park, Efteling, PortAventura, Gardaland). In planurile viitoare (2017), LegoLand, Mirabilandia, EuropaPark (once more)... plus, poate in Orlando la parcurile Disney+Universal in 2018, daca ne tin portofelele. (*)

Zo... daca va tenteaza unele dintre astea si/sau aveti intrebari/planuri de a merge - ask away. Inclusiv pentru "tips & tricks".

(*) Ideea e ca si pe astea le-am studiat putin (adica, sa fiu sincer... nevasta-mea, nu eu) si pot da ceva detalii daca e nevoie.

bomicabomic's Photo bomicabomic 05 Sep 2016

Fost până acu: Disneyland Paris, Europa Park (2 ori), Legoland si ăla micuț de la Prater.
De departe Europa Park mi s-a parut cel mai mișto...
Anul ăsta am fost la poarta lu Gardaland dar fii-mea a zis că s-a cam săturat de d'astea...misto ptr mine. :)

vv's Photo vv 06 Sep 2016

Europa Park e de departe cel mai bine organizat :), in plus are "Food Loop" care e chiar cool ca loc de luat masa. Da' si celelalte au chestii specifice - Efteling de exemplu e mult mai bine "tematizat", toate chestiile sunt gandite cu grija, nu e o colectie de rollercoaster-e. Sta chiar mai bine decat Disney la capitolul asta (dar nu are personajele disney, ceea ce e un minus, nah).
Portaventura are Shambhala care chiar merita :), plus are spectacolul de la sfarsit (FiestAventura) care e chiar mai misto decat Disneyland Dreams (show-ul Disney de inchidere, care e si el foarte misto).
Gardaland are ceva chestii pe care EuropaPark nu le are... de ex. Raptor e un rollercoaster chiar misto si nu prea e nimic similar in EP. Si "Oblivion" ar trebui sa fie ok, nu m-am dat in el (nu era construit) dar m-am dat in Baron la Efteling, e cam aceeasi chestie din cate inteleg.
Gardaland are si avantajul locatiei, care sincer sa fim e mai misto decat la toate celelalte parcuri (daca mergi acolo, merita sa te plimbi si prin jur, nu doar sa stai la parc).

Liviu M's Photo Liviu M 06 Sep 2016

Cu tema - Asterix.

hyde's Photo hyde 06 Sep 2016

Daca tot te-ai oferit ia baga mai multe detalii despre Europa park. Anul asta nu am reusit dar anul viitor vreau sa-mi duc juniorii (10 ani si 6 ani la anu) acolo. 

adso's Photo adso 06 Sep 2016

pe mine nu ma mai trage atsa prin locuri din astea... :(

l-am dus pe junior la multiplex in bucale sa vada tot, ca p'aci sigur nu mai intru.

Iulian's Photo Iulian 06 Sep 2016

si eu am mers doar pentru copii... fi-mea nu mai e interesata de asa ceva. daca suntem sanatosi poate mai mergem cu nepotii. pentru noi a hoinari pe strazile unui oras sau pe o carare in natura e mai interesant si veritabil. viatza bate filmul.

Dreac sa-l ia de Mac, am facut swipe left cu doo deste si am pierdut mesajul :(
Il rescriu mai tarziu, tre' sa fug la cumparaturi.

Mdeci, eu recomand 3 zile de stat in EP. O zi nu apuci sa vezi parcul si sa te dai in toate atractiile; 2 zile, poate apuci, da' e un pic pe fuga. Noua ni s-au parut ok 3 zile (atat am stat), dar am avut niste prieteni carora li s-a parut putin... depinde cat de mare fan esti de parcuri de-astea :).
Vezi ca parcul nu-ti vinde bilete de 3 zile, dar pensiunile din Rust (multe dintre ele oricum) au deal-uri cu parcul si-ti vand si bilete, inclusiv pentru 3 zile. Noi am stat la http://gastehaus-spoth.de, ne-a placut, curatel, mic dejun bun, distanta rezonabila fata de parc (numa' bine de o plimbare mica).

Cu perioada - uita-te pe site-ul EP, vezi cam care sunt orele de deschidere si te prinzi si care-s perioadele mai aglomerate (in principiu, daca e deschis mai mult parcul, probabil ca e mai aglomerat).
(to be continued... got a NMI)

(back.)
In principiu, nemtii sunt destul de eficienti, ride-urile din EP au overall cam cel mai bun throughput din toate parcurile pe la care am fost, deci nu e chiar groaznic nici cand e multa lume. Dar oricum, daca e in perioada cu multa lume, tre' sa te organizezi si sa mergi repede/la ora deschiderii (sau tarziu, spre ora inchiderii) la atractiile care au througput mic (e.g. Matterhorn Blitz) sau la cele care au trafic mare (in principiu... Silver Star + cele care-s deschise oarecum recent, cum ar fi Arthur). In fine, vezi si tu la ce te/va puteti da (e.g. teoretic Silver Star e de la 11 ani, da' nu-ti cere nimeni act de identitate, verifica doar inaltimea sa fie 1.40. Asta se chiar verifica in general, dar daca esti chiar la limita e posibil sa te lase, parca nu e rau chiar super-stricti ca aia din PortAventura).

De mancat, as sugera sa mananci macar o data la FoodLoop; in mod normal ti-as fi sugerat sa te duci la ora deschiderii ca sa eviti cozile lungi - da' mai nou vad ca-l deschid de la 10:30 deci nu mai e fezabil. Oricum, as zice sa mergi pe la un 12-12:30, inainte sa vrea absolut toata lumea din parc la masa, altfel stai de clantani (in special daca e perioada de varf).

A propos de perioade de varf: verifica pe net cand au vacante nemtii, elvetienii, francezii (in ordinea asta); incearca sa eviti perioada vacantelor daca e posibil.

Ma mai gnadesc (in plus, am primit o intrerupere noua). Mai pune si tu intrebari, daca ai :)

hyde's Photo hyde 07 Sep 2016

Ok, multam pina acum. Fac planul de bataie si revin cu intrebari.

bomicabomic's Photo bomicabomic 12 Sep 2016

Bai Vv sunt o grama de chestii de vazut in jurul lu EP pe o raza dă 100 km...
In black forest intotdeauna gasesti lucruri interesante daca cați...:)

vv's Photo vv 12 Sep 2016

PLM. Ori suntem golani or nu mai suntem. Pai mergem la EP, sau la vizitat Germania (/Franta/Elvetia/Luxemburg)? Ca normal ca oriunde sunt o gramada de chestii in jur. In jurul lu' DisneyLand e Parisul. In jurul lu' PortAventura e Barcelona. Samd samd... io vorbesc aici despre parcuri de distractii. Ce-si mai "lipeste" omul pe langa, aia e treaba lui si merita subiect separat.