←  IT pentru to(n)ţi

Sinapse

»

Cum Sa Cresti Un Informatician

vv's Photo vv 22 Jun 2016

Chestia cu motivarea nu era între ghilimele și de la un punct încolo strict banii nu ajung. Dacă băiatul e singur/fără familie de întreținut, probabil a atins acel punct - fără 3k nu vorbește cu tine, dar asta nu înseamnă că 5k l-ar motiva sa facă orice. Trebuie sa i se pară interesat. Lui, nu ție :)

[edit] Si de pe laptop acu :), completare:
Gandeste-te dpdv economic. Ce-i oferi tu nu inlocuieste job-ul actual( nu are acelasi 'safety'); deci poate functiona doar ca "overtime". Dar ca overtime, tu vrei sa-i dai bani (de care deja are destui) pentru a-i cumpara o parte din timpul liber (care probabil e extrem de limitat deja; si avand bani, are posibilitati destul de tentante de a-l umple). Cum ti se pare afacerea pe care i-o oferi, din punctul asta de vedere? Mai e asa de "no brainer"?

Iulian's Photo Iulian 22 Jun 2016

Cateodata mai putin e mai mult. Nefasta avea salar frumusel ca tehnician. Ca doctorand a luat mai putin de jumate. Dar ca doftor acuma ia mai mult decat dublul cat avea initial. Investitia s-a amortizat in mai putin de 3 ani dpdv al veniturilor, plus ca munca la pozitia asta e oricum mai placuta. Nu e jefa, dar e 80% her own boss, consultant.

Daca nu se ducea la doctorat ca era cu putini bani nu ar fi fost o miscare buna. Si facu asta cu copil mic, mai mult pentru a isi dovedi ce si cat poate. Ce sa zic, in primul an a fost foarte greu, plangea, dormea 4 ore pe noapte, eram gata sa aruncam prosopu'. Dar a trecut.

bflorian's Photo bflorian 22 Jun 2016

In cazu ala sa stea acolo....

N-are nevoie de doctorat, masterat, certificari

Doar, eventual, de limba fina pt sefi :P

Asta e o perspectiva noua asupra lucrurilor. Permanent imi spune ca ar putea cistiga mai mult si io am luat-o de buna...

Daca nu se ducea la doctorat ca era cu putini bani nu ar fi fost o miscare buna. Si facu asta cu copil mic, mai mult pentru a isi dovedi ce si cat poate. Ce sa zic, in primul an a fost foarte greu, plangea, dormea 4 ore pe noapte, eram gata sa aruncam prosopu'. Dar a trecut.

Cam asa vad si io lucrurile. Si la asta ma gindeam si pentru el...

Daca e sub 30 si se opreste acolo s-ar putea sa ii para rau. Viata e scurta si e pacat sa te tragi pe linie moarta la varsta aia. In fine, daca omul are alte pasiuni si vrea sa le urmareasca atunci jobul e numai de intretinere.

bflorian's Photo bflorian 22 Jun 2016

[edit] Si de pe laptop acu :), completare:
Gandeste-te dpdv economic. Ce-i oferi tu nu inlocuieste job-ul actual( nu are acelasi 'safety'); deci poate functiona doar ca "overtime". Dar ca overtime, tu vrei sa-i dai bani (de care deja are destui) pentru a-i cumpara o parte din timpul liber (care probabil e extrem de limitat deja; si avand bani, are posibilitati destul de tentante de a-l umple). Cum ti se pare afacerea pe care i-o oferi, din punctul asta de vedere? Mai e asa de "no brainer"?

Buei ce gandiere economica la tine! Chapeau!. Asta ce definesti tu acolo e "costul marginal". Buhaha!!! 

In ce priveste implicarea in proiectul tau ce zice Vv e corect. Daca are un venit asigurat din day job nu iei al 2-lea job/proiect decat daca iti place in mod special sau daca iti deschide alte oportunitati.

mil's Photo mil 16 Nov 2017

sa pun aici: toate cursurile de la facultatea de automatica si calculatoare, pe ani si materii. (linlkul il scriu, nu pot da paste, va ajutatzi cu gogu daca nu mere din prima)

http://andrei.clubcisco.ro/cursuri

Am dat peste  cautand sa imi reimpostpatez niste notziuni de fizica din liceu si facultate. Nu imi vine sa cred cate am uitat.

vv's Photo vv 16 Nov 2017

Nu-s chiar toate (de ex n-are mai nimic de la C4), dar in fine, e putin relevant; as zice ca exista resurse mai bune in ziua de azi (si fara sa dau cu parul in mod necesar - astea-s doar "material scris" lipsesc explicatiile + laboratoare + teme; nu e facut pentru "online"/ nu are cum concura de ex. cu un curs de pe coursera.

BTW. pentru cine e interesat sa invete chestii, am dat de un canal youtube super misto: 3blue1brown. De exemplu, Essence of linear algebra (dar, uitati-va si pe celelate playlist-uri)

mil's Photo mil 17 Nov 2017

^a se muta la "cum sa cresti un informatician"....nu pot sa dau paste linkului, sorry