←  Cu Doru prin locuri exotice

Sinapse

»

Hong Kong

Luka's Photo Luka 13 Nov 2014

Ajungand la o anume varsta aproape respectabila, mi-am dat seama ca mai am niste lucruri pe lista si ca ar fi pacat sa nu ma apuc de ele acum, cat se poate, mai tarziu nu se stie niciodata.

Asadar, neraspunzand nimeni la invitatia mea, am luat-o la pas prin doua locuri frumoase din Asia, HongKong si Bangkok. In numarul de astazi, HongKong.

Biletele de avion luate din ianuarie, promotie Qatar - 470 euro (Bucuresti-Doha-HongKong si retur)

Apartament rezervat Hong Kong - vreo 300 si ceva de euro pt 6 zile - aprox 10 m2, cu baie in camera, cu terasa, vedere spre luminator - claustrofobia la ea acasa

Am ajuns dupa un drum de vreo 16 ore, pe la un 3 dupa-amiaza. Fiind un turist citit, nu m-am culcat instant, asa cum simteam nevoia (din pacate, eu nu dorm in avion), ci am luat-o la pas prin oras. Dupa cateva zile de vazut orasul, caracterizarea este ceva de genul "o femeie frumoasa, machiata  stralucitor, imbracata elegant, dar cu toate cele pe dedesubt murdare si nespalate de vreo doua saptamani". La nivelul ochilor cantitatea de lumina, reclama, stralucire este foarte mare, dar nu e o idee prea buna sa ridici privirea, vei vedea blocurile murdare, aleile mizerabile, gunoaiele ascunse in spate, holurile infecte de blocuri etc. Contrastul este cu atat mai mare cand mergi pe bulevardele aglomerate, poluate cu gazele de esapament de la miile de autobuze double deck (negre in spate de la fum), si dai de un parc foarte frumos, absolut izolat atat de zgomot, cat si de aerul murdar, cu lacuri in care inoata pesti colorati.

Alt lucru care m-a izbit a fost faptul ca totul se desfasoara pe verticala, spatiul fiind foarte scump si limitat. Galeriile comerciale se gasesc de la etajul 1 si pana la 5-6, restaurantele de diverse feluri chiar pana la etajul 10. De altfel, sportul national pare a fi window shoppingul. Toata lumea isi ia cate un suc in mana si o ia la plimbare in sutele de cladiri ce adapostesc magazine de tot soiul. Am incercat sa-mi explic asta, de ce ai sta intr-un apartament de 10-15 m2 si ai vrea ca in timpul tau liber sa bati alte cladiri cu magazine?...Sport national, dupa cum spuneam.

Nu pot trece peste skyline-ul din HongKong, privelistea zgarie-norilor este cu adevarat fascinanta, cred ca e una dintre cele mai frumoase din lume. Se vede frumos atat in timpul zilei, urcand la Victoria Peak, dar si seara, cand avem Symphony of Lights, spectacolul de lasere al cladirilor.

Cu atat mai frumos este sa iesi din oras si sa mergi pe una dintre insulele de langa. Sugerez doua - Lantau (Big Buddha, telecabina cu podea de sticla), dar si Cheung Chau (plaja absolut frumoasa, peste proaspat).

Am mai fost de asemenea si in Macao, o excursie de o zi, chiar cred ca merita facuta. Ok, n-am fost la nici un cazino, dar zona centrala a orasului este foarte frumoasa, mostenirea portugheza este evidenta si deosebit de ciudata in contextul Asiei.

O sa pun si cateva poze, iar mai multe detalii dau la intrebari.

Attached Thumbnails

• 20141029_122039 (Medium).jpg
  • 20141029_151037 (Medium).jpg
  • 20141029_184718 (Medium).jpg
  • 20141030_110529 (Medium).jpg
  • 20141030_123712 (Medium).jpg
  • 20141030_144426 (Medium).jpg
  • 20141031_135135 (Medium).jpg
  • 20141031_161429 (Medium).jpg
  • 20141101_122415 (Medium).jpg
  • 20141101_143322 (Medium).jpg
  • 20141102_105303 (Medium).jpg
  • 20141102_153618 (Medium).jpg

TataBobu's Photo TataBobu 13 Nov 2014

Ala din prima poza-i loc bun de citit Tai-Pan!

Luka's Photo Luka 13 Nov 2014

Scuzati, va rog, problema de Internet, se pot sterge celelalte doua topicuri identice? Multumesc.

Luka's Photo Luka 01 Dec 2014

Et voila concretizarea plimbarii prin Asia