←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Primit Colet Din Usofa La Posta, Ce Dracu...

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 10 Nov 2014

Deci:
Comandat de pe Amazon.com neste medicamente pentru artrita, Aleve se numeste.

Si acu am primit o instiintare de la Posta (Calea Giulesti nr 6-8 unde pana mea o fi si asta) cum ca sa ma prezint cu o tarla de chestii gen Factura tradusa (nu am!) Copie de pe CIF (nu am! am cumparat "pa persoana fizica), Imputerniciri, dispozitii de plata, ca sa am nr de inregistrafe EORI, nuscecacat de declaratie, toate care mi se par total inaplicabile in cazul meu.

Stie cineva ce dracu tre sa fac concret? Am sunat la nr de telefon "de contact" dar...biensur..canci raspuns..

TataBobu's Photo TataBobu 10 Nov 2014

Io cand am primit prostii (da' niciodata n-am avut medicamente) m-am dus cu boletinu meu, ca aia era adresa de livrare, si cu mailu' de confirmare al comenzii ca sa se vada cat am platit pe prostii, sa stie daca e sau nu cazu sa ma vamuiasca.

IRONICK's Photo IRONICK 10 Nov 2014

cred ca declaratia este pentru ca ai luat mai multe pachete, bla, bla ... ca ai cumparat mai multe, dar nu faci trafic sau comert cu ele

factura este si pentru persoana fizica, deci poti sa le ceri la aia

adso's Photo adso 10 Nov 2014

acu' chiar nu stiu ce faci, da' data viitoare le comanzi de pe .de sau .fr, ca singura ta grija cu posta sa fie sa n-aiba buze reci...

http://www.amazon.de...-keywords=aleve

Ashu's Photo Ashu 10 Nov 2014

Eu am comandat medicamente o data din State (mare greseala, lunar ma suna cineva de acolo ca sa-mi zica de un deal). In mod ciudat am avut nevoie doar de buletin, m-am dus la posta si am ridicat coletu (undeva pe langa Silver Church parca). Nu am platit vama, nu m-au verificat ce am in colet, chiar ma gadeam ca puteam sa comand si droguri. Deci eu zic sa te duci doar cu buletinul acolo si vezi tu, nu te stresa prea tare.

bflorian's Photo bflorian 10 Nov 2014

Prima ca esti lou.

Aleve este naproxen. Carese gaseste bun de tot si la noi in tara. Se cheama Vimovo si are si protectie gastrica.

Daca vrei ineaparat sa-l scoti te duci cu buletinu si atit. Platesti TVA . Si gata

Daca vrei si mai tare Aleve imi dai bip.

Da' tot esti lou.

Am zis!

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 10 Nov 2014

Pai nu e pentru mine ma, tac'su unui prieten din Sibiu m-a rugat. Daca tot a mieunat "aleve aleve" i-am gasit pe amazon. Mi-a dat omu banii..i-am facut comanda..na..

Si nu sunt lou..sunt gras..

adso's Photo adso 10 Nov 2014

nu cred ca ai inteles... eu inca cercetez in ce layout de tastatura L e langa B....

Liviu M's Photo Liviu M 10 Nov 2014

Lasa-l ma ca e bolnav. Nu vezi ce titlu a pus la topic? Nici o pula, nimic...

TataBobu's Photo TataBobu 10 Nov 2014

Esti rau, neamtule. E un drac mic acolo, e OK.

Liviu M's Photo Liviu M 10 Nov 2014

Pai tocmai, in zilele lui bune l-ai mai "citit" tu cu draci?

Marius's Photo Marius 10 Nov 2014

... eu inca cercetez in ce layout de tastatura L e langa B....

adica la tine nu e asa?!?  :shocked3:

Attached File  IMG_20141110_170322 copy.jpg   181.82KB   8 downloads

bomicabomic's Photo bomicabomic 10 Nov 2014

Din De le trimite cu UPS...direct la usa.

bflorian's Photo bflorian 10 Nov 2014

Povestea asta imi aduce aminte de un partener sud coreean care mi-a trimis cadou de craciun 3 perechi de sosete flausate ....pe adresa spitalului... de a trebuit sa le scot din vama cu ordin de servici... :d:

Iulian's Photo Iulian 10 Nov 2014

da, boletinu si factura... au mai facut nasoale si la ai mei ocazional. de obicei le trimit factura pe email sau o pun in colet. cate un vames mai excesiv de constiincios ii pune sa plateasca vama. un borcan de Aleve e cativa dolari ( 20-25 maxim daca ai peste 500 de buc), vama nu e cine stie ce.