←  Noi despre noi

Sinapse

»

Spa: Piscina-Sauna (Uscata)-Hammam-Salina...

laur's Photo laur 30 Oct 2014

M-am pricopsit cu un abonament la asa ceva pt. urmatoarele luni. Recunosc ca-i prima data cind intru intr-o sauna sau cind merg la piscina acoperita in sezonu rece. Asa ca rogu-va dati-mi instructiuni de folosire: care este ordinea in care se intra la cele 4 chestii, cit anume se sta in ele (mai putin piscina ca in aia nu stau ci ma misc  :)  ), cum se face corect aclimatizarea ca sa nu trag o raceala buna cind ies afara la rece superincalzit fiind.

bflorian's Photo bflorian 30 Oct 2014

Salina incalzita daca nu este si cu atmosfera umeda (care sa dizolve sarea si sa o duca in plamini) este apa de ploaie. 

Ordinea corecta este dus - sauna umeda - dus - sauna umeda - dus - sauna uscata - dus - sauna uscata - dus - salina calda. 

De principiu sauna (umeda sau uscata) se incepe cu 5 minute pe sedinta si nu se depaseste 15 minute pe sedinta (depinde si de temperatura).

Dusul e obligatoriu la intrare si la iesire (dacasuporti dus scotian si mai bine)

La faza de relaxare (in salina incalzita) se consuma lichide. Relaxarea trebuie sa fie minim 30 minute. 

Daca afara e frig atunci dupa relaxare mergi macar 30 minute in sala de relaxare rece (adica la temperatura de 22-23 grade). 

Asta e teoria. Practica tine de calitatea saunei: daca miroase sau e rece atunci sari peste ea... daca ai gheata faci masaj cu gheata si poti iesi afara si mai repede. 

Ok, merci. Piscina inainte sau dupa saune? 

adso's Photo adso 30 Oct 2014

inainte. dupa o sauna cum trebuie iti trebuie un efort de vointa sa te scarpini in urechi...

Asa am zis si eu ieri, insa dupa juma de ora de lopatat prin apa, cind am intrat dupa un dus scurt in sauna, am simtit instant ca ma sufoc, nici un min nu am rezistat. Cred ca imi trebuia ceva pauza...

bflorian's Photo bflorian 01 Nov 2014

Asta da. Pauza nene...

Iulian's Photo Iulian 01 Nov 2014

dupe cum stim de mici copii: pauzele lungi si dese, cheia marilor succese...

laur's Photo laur 03 Nov 2014

s-a modificat, acum e "succesuri"  :lol:

TataBobu's Photo TataBobu 03 Nov 2014

Deci "pauzele lungi si dresuri(*), cheia marilor succesuri".

(*) Drésuri, nu dresúri.

laur's Photo laur 03 Nov 2014

Fara, le dau jos daca iegzista  :complice: