←  Mansarde mobilate

Sinapse

»

Parchetar Priceput

vv's Photo vv 28 Oct 2013

M-am gandit sa continui seria "mester priceput" inceputa de Florian, pe tema "parchet".
Mdeci, cunoasteti un parchetar care sa respecte urmatoarele conditii?
- Sa puna parchetul bine
- Sa aiba masina de raschetat care aspira - i.e. sa nu umple casa de praf cand rascheteaza. (toti zic ca au, da' in practica jumate te umplu de praf)
- Sa lucreze ingrijit - sa nu murdareasca peretii de lac

Ashu's Photo Ashu 28 Oct 2013

Ma io am niste parchetari sectari, foarte priceputi si seriosi (mi-au scos parchetu vechi de 50 ani din apartamentu lu bunica-mea ca nou, nu mi-a venit sa cred), nu mai stiu insa daca au masina care aspira, suna si vezi ce-ti zic. Iorga - 0744 895 614

vv's Photo vv 28 Oct 2013

Mersi ashule - problema e ca toti zic ca au. Pot sa incerc, da' inainte de asta, permite-mi sa te intreb ceva: inteleg ca au raschetat parchetul din apartamentul bunicii. Ai intrat dupa ce au lucrat ei? Ai mai recunoscut zugraveala (si apartamentul in general) - sau era totul acoperit de un praf maroniu?
Daca ai intrat inainte de a face cineva curatenie serioasa, si nu ai fost socat de peisaj, atunci probabil ca masinaria lor aspira :)

(prefer sa te intreb pe tine fiindca din experienta mea+cunoscuti, toti parchetarii zic ca "sigur, aspira!", da' doar la jumatate din ei pare sa fie adevarata propozitia asta)

Also: l-au dat si cu lac, nu? Au lasat urme de lac pe pereti? (in partea de jos, la imbinarea cu parchetul) - sau s-au straduit sa-l dea frumos cu pensula pe la margini?

Ashu's Photo Ashu 28 Oct 2013

Ma, au raschetat, au dat si cu lac, problema e ca nu mai retin in ce ordine am facut eu lucrarile: intai parchetul si dupa aia zugraveala sau invers. Cert e ca nu-mi aduc aminte de haos. Io zic sa-i suni si sa-i intrebi, erau oameni onesti, nu mergeau cu bullshituri.

cristi's Photo cristi 28 Oct 2013

Ma bag ca musca dar efectuand singur operatiunile descrise mai sus afirm urmatoarele:

-cu mama aparaturii din lume, filtre si alte alea, praful nu poate fi absorbit 100% dar in mare masura da, fiind clara diferenta dintre dezastrul vazut in unele cazuri cu casa plina de praf si un praf fin, de bun simt pe pereti si alte alea.

-lacul se da cu rola. Teoretic nu ai de ce sa atingi peretii sau sa-i stropesti. Eu l-am dat singur si nu au fost probleme. Pervazul se monteaza ulterior si poate fi dat inainte, separat, cu lac. Depinde de pervaz. Al meu nu a necesitat lacuit, era din fabrica.

TataBobu's Photo TataBobu 29 Oct 2013

Si in afara de asta, la 4-8 lei rola de scoci de hartie(30-50 de metri), poti proteja toata zugraveala cu banii de paine pe cateva zile.

IRONICK's Photo IRONICK 29 Oct 2013

daca evacuarea aerului/prafului absorbit se face afara, scapi mai usor de zugraveala ... :)

TataBobu's Photo TataBobu 29 Oct 2013

Stai ma, io ziceam de partea de jos a peretului, sa nu ramana urme de lac. Restu' se poate acoperi cu plastic, ziare, orice folie.

cristi's Photo cristi 29 Oct 2013

Apropos de stropit, mi-am adus aminte de-o intamplare de acu fro doojde ani in urma.

Inca era cu paluxu si luasem un apartament, pusei peste parchetul de lemn vechi, alt parchet nou tot de lemn ca atunci nu se umbla cu prostii laminate si alte mantzocareli. Cand l-am dat cu palux, taicamiu ce zice, ce sa stau io sa dau cu pen sula? Si l-a turnat cu galeata pe domnul palux in toata camera de am zis ca inunda vecinii pe la tevile de la calorifere.

Din fericire nu s-a intamplat asa iar rezultatul a fost super-mega-wow. Oglinda, perfect lucios si finisat si nici nu s-a murdarit nimic pe acolo.

vv's Photo vv 29 Oct 2013

'da faq?
Parchet peste parchet? :o
Da' de ce taica, era asa greu sa-l dati jos pe ala vechi? Mie sincer mi se pare naspa sa-ti intalti podeaua aiurea cu cativa centimetri buni.

(in rest - sfaturi bune, aveti dreptate - si Cristi are dreptate cu marginile gata paluxate; o sa vorbescu cu parchetarul lu' Ashu, asta nu mi-a zis ca "mai tineti o mana de vinarom pentru dup-aia", ceea ce e incurajator)

cristi's Photo cristi 30 Oct 2013

Peste parchetul vechi am turnat aracet si l-a intarit pe pozitie si cu asta nou venit deasupra nu m-am ridicat mai mult decat gresia in restul casei (bucatarie si baie). Asa ca a venit totul la acelasi nivel si am scapat de celebrele praguri in care se impiedica toata lumea.

Plus de asta, parchet peste parchet = izolatie termica si fonica mai buna :)

S-a comportat foarte fain in timp si regret si astazi ca am vandut apartamentul ala.

Acum la casa, am parchet de bambus pus peste parchet laminat. Nu e nici cea mai mica problema, sta super fix. 

Oricum, parchetul natural, ala normal, e cel mai fain, cel mai frumos, e cel mai cel, cu conditia sa fie pus de cineva care chiar e meserias si finisarea sa fie pe masura valorii lui.

In ziua de azi exista si aparatura si materiale super faine, pricepere se gaseste mai greu.

Danny_bb's Photo Danny_bb 30 Oct 2013

Apropos de stropit, mi-am adus aminte de-o intamplare de acu fro doojde ani in urma.

Inca era cu paluxu si luasem un apartament, pusei peste parchetul de lemn vechi, alt parchet nou tot de lemn ca atunci nu se umbla cu prostii laminate si alte mantzocareli. Cand l-am dat cu palux, taicamiu ce zice, ce sa stau io sa dau cu pen sula? Si l-a turnat cu galeata pe domnul palux in toata camera de am zis ca inunda vecinii pe la tevile de la calorifere.

Din fericire nu s-a intamplat asa iar rezultatul a fost super-mega-wow. Oglinda, perfect lucios si finisat si nici nu s-a murdarit nimic pe acolo.

Cred ca ai nimerit exact tehnologia. Am asistat si eu la o operatiune similara efectuata de un mester. Dupa ce a dat de vreo 2 ori cu pensula, stratul final l-a aplicat in felul asta: a turnat lacul direct pe parchet si l-a intins. M-a uimit metoda si mai ales rezultatul.