←  Noi despre noi

Sinapse

»

Invataturile Lui Neagoe Basarab Catre Fiul...

bflorian's Photo bflorian 13 Aug 2013

Io din filmul aleia am inteles ca avind cauciucurile mai bune pe fata nu te prinzi cind incepi sa controlezi mai prost masina si ajungi in momentul de acvaplanare cind nu mai ai ce face. Daca ai cauciucurile  pe fata mai proaste atunci sesizezi imediat ca drumul nu e OK.

Nus' cum sa zic... nu sunt deloc superman pe sosea dar experienta mea a fost horor.

Iulian's Photo Iulian 13 Aug 2013

corect, deraparea pe fata e mai usor/intuitiv de sesizat si controlat...

Laurentiu's Photo Laurentiu 13 Aug 2013

Pai asta-i si ideea: vara sa ai anvelopele mai bune pe spate, ca oricum nu conteaza uzura cauciucului, iarna alea mai bune pe fata. Acu, daca acvaplanezi iarna, aia e, mergi mai incet.

Si mie mi se pare logic sa preferi sa pierzi fata in loc de a pierde spatele. Cand pierzi fata, reflexul oricarui sofer (chiar si incepator) e sa reduca viteza si problema se rezolva de la sine. Cand pierzi spatele...mai nasol.

Referitor la pierdut spatele iarna, imi amintesc ca pe vremea Symboalei aveam cauciucuri de iarna doar pe fata, Debica Frigo 2 Directional (pe vremea aia era oricum ciudat sa ai anvelope de iarna, lumea isi facea cruce cand intram pe drumuri blocate si mai si ieseam de acolo).  N-aveam nici o greata cu nametii, da' daca voiam sa ma intorc cu masina 180 de grade, era suficient sa smucesc de volan, fara sa mai trag frana de mana.

FLEX's Photo FLEX 14 Aug 2013

Despre caucioacele de iarna, pentru laur: daca drumurile ar fi doar in aliniament ar fi OK cu fata mai buna, pentru tractiune si frinare. In curbe, un spate slab pleaca imediat. Acu' sa nu iti inchipui ca pe fata merg cu ele chele si pe spate noi, diferenta dintre ele e de un sezon, maxim doua, din motive diverse (cam am bafta la sfisiat caucioace in diverse nenorociri de pe drum). De fapt ideal ar fi pe spate caucioace de iarna cu aderenta transversala (sprijin lateral) pentru limitarea glisajelor si pe fata cu aderenta longitudinala (teoretic rotile directoare sint permanent pozitionate paralel cu directia de mers). Evident, ce spun e inaplicabil, nici dracu' nu face perechi separate pe punti si din cite stiu nici aderenta laterala nu e cuantificata in vreun test oficial, producatorii aplica un compromis oarecare intre cele doua directii de aplicare a fortelor. Apoi, mai exista si sistemele de asistare gen ESP care pot calma in anumite limite nervozitatea spatelui.

Stiu ce vorbesti doc, io am pe raboj 4 tete-a-queue-uri, la 3 eram sofer (unul pe Matiz, doua cu Megan), unul ca pasager (cu un Peugeot Boxer); toate in trafic, 2 pe umezeala, 2 pe uscat si cald, toate fara accident (noroc chior as zice). La trei dintre ele soferul era nervos. De bagat la cap.

bflorian's Photo bflorian 22 May 2017

Nu stiu unde s-o pun asa ca o pun aici. Desi merge bine si la glume. Dar nu e gluma.

Pe scurt: la Lidl au bagat saptamina asta o chestie utila. Sau "utila". Un proiector LED de 10W (aka fo 100W normali) cu acumulator - care tine 3 ore. Ca barbat ce sunt in casa am pus mana pe el sa-l bag in cos. Nu asta e complicat ci gandurile ce le aveam in cap (mai ceva ca ciocolata aia de-i facu cu ochiu lui adso!).

Zic eu catre mine:

- Bai ce scula.... 100W lumina... mai tare ca orice lanterna....

- Hmmmm ....dar la ce o sa-l folosesti?

- Pai cum la ce?- Daca incepe razboiu atomic?

- Pa bune? - razboiu atomic? Si de unde o sa ai curent sa o incarci daca incepe razboiu?

- Pai nu.... dar daca o sa trebuiasca sa mergi in padure noaptea?!

- Ce sa cauti in padure noaptea? Cand ai fost ultima data noaptea in padure si ai avut nevoie de un bec de 100W?

- Mda... cam asa e...

Bai si m-am oprit. Cum drecu sa ma gindesc sa-mi cumpar o lanterna (mai am fo 5) buna pentru in caz de razboi atomic??!!! In ce lume traim?!

E clar! Simt ca imi face cu ochiu si mie o ciocolata!

Si... m-am oprit. 

adso's Photo adso 22 May 2017

meh. Ai dreptate.

Fa o rezerva serioasă de apa la pet, te caci pe ele de lanterne.

Bagă o punga de 100 de lumânărele de ceai și cu lumina ești asigurat. Mori de expunere mult înainte.

IRONICK's Photo IRONICK 22 May 2017

depe aliescpres sau ibei poti sa iti cumperi laterna suptacvatica

10w inseamna cel putin 3 elemente 18650 ( ca de laptop)

meh. Ai dreptate.

Fa o rezerva serioasă de apa la pet, te caci pe ele de lanterne.

Bagă o punga de 100 de lumânărele de ceai și cu lumina ești asigurat. Mori de expunere mult înainte.

BTW: pe voi va obliga sa aveti o rezerva la beci "in caz ca"? Legal vorbind...

adso's Photo adso 22 May 2017

Nu.

Voiau sa ne distribuie iod, dar s-au răzgândit.

Nu.

Voiau sa ne distribuie iod, dar s-au răzgândit.

Mai bine cite o fiola mica in guler la camasa...

mil's Photo mil 16 Jun 2017

link catre povestea cu ciocolata pls...ca functzia search e cam trista

cred ca la chinezi/Lidl 10Wh = 2 celule (trag ei de cifre)...da asta avea din descriere 30 Wh = 10W timp de 3h > 6 celule...

adso's Photo adso 16 Jun 2017

ce ciocolata bre?

bflorian's Photo bflorian 16 Jun 2017

ce ciocolata bre?

Sau portocala mecanica....

mil's Photo mil 16 Jun 2017

vezi in postul 20, ca nu pot sa fac quote...

adso's Photo adso 16 Jun 2017

cre'ca spuneam io ca imbatranesc si mai nou imi place ciucalata aia care e 90% cacao, si ca aia cu lapte deja nu imi mai spune mare lucru.