←  Supapa, lanţu' şi pistonu'

Sinapse

»

Fix Or Repair Daily

Michidush's Photo Michidush 19 Sep 2013

Ok Adso...iti trimit datele lui in seara asta ca vreau mai intai sa il pun in tema.

bomicabomic's Photo bomicabomic 23 Sep 2013

Ia zi bre Adso, ce vesti mai ai ?..ca mi-s tare curios ce s-a intimplat cu motoru..

adso's Photo adso 23 Sep 2013

habar n-am. e incuiat in service.

hyde's Photo hyde 12 Aug 2017

Hai ca am ajuns si eu la concluzia de fix or repair daily si la mine e combinat cu daca ai cap ia altceva.

Ford Tourneo Courier din 2015, nou nout.

Acum am 67k km si am schimbat in ordinea urmatoare:

- ambreiaj + placa la 30k km - 1 an, pe garantie

- alternator la 60k km - 2 ani, pe garantie

- bielete antirului

- tapiteria scaun sofer e rupta pe lateral - nu intra in garantia extinsa 

- s-a f'tut ansamblul stergatoare parbriz - e blocat mecanic un ax - nu intra in garantia extinsa - motorul da, ansamblul mecanic nu - plm, is nituite impreuna cum sa le schimbi separat?

- greierasi cat cuprinde

- unghiurile de la roti nu le poti rezolva indiferent cat o f'ti... se uzeaza anvelopele de-ampulea. 

- are ceva fluctuatii la turbo - nici nu vreau sa o caut ca cine stie ce gasesc.

Am avut un fusion de 15 ani si cu ala nu am avut asa probleme cum am cu kkt-ul asta actual. 

Tre sa o pun la punct si sa-i fac vant, mi-a ajuns de ford.

laur's Photo laur 17 Aug 2017

Mai tata....se mai fabrica masini fiabile???

hyde's Photo hyde 17 Aug 2017

Pret piesa de origine 900 lei. Manopera 300+ lei. Piesa vine doar pe original.

Demontat - 15 minute. Scos piesa si mers la un mester si cu autogen la greu, cu ceva bataie in locuri bine alese am reusit sa deblocam axul. O gramada de mizerie, praf, rugina am scos de acolo. Deci ori proiectare ori executie de-ampulea. Uns cu vaselina buna si cu 70 lei mai usor (deblocare + sudura ureche montaj - aici am incercat eu sa deblochez si de nervi am folosit un ciocan prea mare), am montat intr-un sfert de ora piesa reparata inapoi.

Pentru ce plm imi ceri la reprezentanta 300 lei doar pentru schimbat o piesa cu alta.... Dar de asta merg service-urile de duduie.

Daca nu reuseam sa-l deblochez trebuia sa cumpar piesa noua.