←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Transplant De Corp/cap

Iulian's Photo Iulian 12 Mar 2015

adevaru' e ca in spatele Organovo sunt o colectie de gagii din toata lumea. capii sunt 2: Thomas Boland e irlandez a studiat in Franta, WA ( doctorat) si PA ( postdoc) acum profesor in ElPaso, TX; Gabor Forgacs e ungur studii la Budapesta si doctorat la Moscova inainte de postdoc in Columbia, MS.

printre colaboratorii lor sunt un Adrian Neagu ( de la Babes Bolyai), un Catalin Baicu, un Peter Molnar, un Robert Karoly din Cluj - Babes-Bolyai inainte de doctorat in Missouri si post-doc in Virginia, o Francoise Marga - studii in Franta apoi stagii in Quebec si Louisiana si din 2003 in Missouri, un rus cu studii tot la Moscova - Vladimir Mironov, un taiwanez Tom Chuang ajuns in America tot cu studii ( doctorat in South Carolina)...

se poate asadar si fara MIT si Caltech... v-am mai zis ca sunt multe nestemate prin universitatile astea de tzara ale Americii. 

daca bajetanii astia duc ideea un pas mai departe Nobelul ii asteapta in cativa ani...

Nitro001us's Photo Nitro001us 12 Mar 2015

Mda, baietul ala ungur o sa vanda pe sest patentul rusilor. Sa te tii apoi la vodca :cooldevil:

biensur que da... Forgacs e in America din 1986... la Moscova fu inainte de 1980. rusii aveau deja gata proiectul sa il fure el si sa il puna in practica 30 de ani mai tarziu...

adso's Photo adso 12 Mar 2015

nu te pune cu kaghebistu'... l-au trimis in state sa le printeze direct ficaturi(ficate?) cirotice :d:

Ashu's Photo Ashu 12 Mar 2015

Uitati un articol interesant care atinge si subiectul asta: http://waitbutwhy.co...es-you-you.html

vv's Photo vv 12 Mar 2015

bai, la un cot nou m-as baga...

AHFkaRX.png

pai mah, io mi l-am cam stricat p'al meu, cand am testat rezistenta planetei. merge, da' n-as zice nu la unu' nou :d:

Uitati un articol interesant care atinge si subiectul asta: http://waitbutwhy.co...es-you-you.html

esti ceea ce traiesti... un fel de suma a experientelor cu impact emotional si cognitiv major dpdv al gandirii si aptitudinilor/automatismelor motorii perfectionate. pot exista mai multe variante ale tine insuti in acelasi corp si probabil de-a lungul vietii multi trecem prin faze diferite functional...

daca devii tu in corpul lui Brad Pitt esti tu, dar dupa o vreme vei fi probabil altceva... ca de multe ori si ambalajul are efecte majore asupra creierului... sa zicem corpul lui Brad Pitt vs Stephen Hawking...

vv's Photo vv 12 Mar 2015

pai mah, io mi l-am cam stricat p'al meu, cand am testat rezistenta planetei. merge, da' n-as zice nu la unu' nou :d:

Deci nu vroiai să sugerezi ca articolul asta îți provoacă dureri în anumite părți ale corpului ? :oare:

Mah... Nu.

Iulian's Photo Iulian 11 Apr 2015

I dunno, macar daca ar fi facut-o pe animale mai intai... it's a very long shot.

Lolek's Photo Lolek 11 Apr 2015

RedBull ar putea fi interesati de chestia asta, banuiesc.