←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Stiri Pe Subiect

Darwish's Photo Darwish 10 Mar 2019

Mi se pare neverosimil sa dai in comunisti laudand legionarii, m-a luat cu groaza cand am citit cum decemvirii l-au impuscat in spital pe Stelescu de 200 de ori pentru ca a indraznit sa-l critice pe Codreanu si apoi i-au ciopartit cadavrul dansand cu el... Nu mai zic de nicadori sau de razbunatorii (bine, ca si represiunea carlista a fost pe masura)... 

Despre Gyr, poate o fi avand poezii faine, dar stiind ca el a fost in spatele unor legi discriminatorii ma face sa ma gandesc de o mie de ori inainte sa-l promovez intrun fel, si mai vin unii si zic ca datorita lui a fost infiintat teatrul everiesc de stat... Da, pentru ca le-a interzis actorilor evrei sa urce pe orice teatru "romanesc"... 

Chiar duce romania lipsa atat de acuta de valori incat s-a ajuns la Gyr si asemenea mizerii? 

bflorian's Photo bflorian 10 Mar 2019

In actualul context ...da.

bomicabomic's Photo bomicabomic 10 Mar 2019

De la răul cel mai mic vin necazurile. Si atunci si acum.
Iar valorile de atunci ca si de acum l-au promovat si s-au adaptat oricarei situatii.
Gyr a fost fruncea, cu pistol la cingatoare, da’ au mai fost si altii, fara.Cioran, Eliade, Vulcanescu s.a. au fost propagandisti ai legiunii.
Influencerii vremii...
Si azi suntem in aceeasi zona de influenceri...imbatabili. Pen’ca nu? Sunt valorile nationale...

Ahh, nu stiu pe ‘un se face promovarea lu Gyr. Nu crez că e un efect de masă...da’ daca până la orizontu’ 2024, nu se schimbă nimic cu viteza s-ar putea sa fie. Ca si atunci si acum Ro urmeaza si trendu international.

Singura dif intre atunci si acu e ca aia o faceau din convingere iar astia de azi material...

miki's Photo miki 10 Mar 2019

Chiar duce romania lipsa atat de acuta de valori incat s-a ajuns la Gyr si asemenea mizerii? 

Eh... uitasi de "Grecotei cu nas subtire/ Bulgaroi cu crafa groasa...." 

Darwish's Photo Darwish 11 Mar 2019

De la răul cel mai mic vin necazurile. Si atunci si acum.
Iar valorile de atunci ca si de acum l-au promovat si s-au adaptat oricarei situatii.
Gyr a fost fruncea, cu pistol la cingatoare, da’ au mai fost si altii, fara.Cioran, Eliade, Vulcanescu s.a. au fost propagandisti ai legiunii.
Influencerii vremii...
Si azi suntem in aceeasi zona de influenceri...imbatabili. Pen’ca nu? Sunt valorile nationale...

Ahh, nu stiu pe ‘un se face promovarea lu Gyr. Nu crez că e un efect de masă...da’ daca până la orizontu’ 2024, nu se schimbă nimic cu viteza s-ar putea sa fie. Ca si atunci si acum Ro urmeaza si trendu international.

Singura dif intre atunci si acu e ca aia o faceau din convingere iar astia de azi material...

Anii 1920-1930 au fost tulburi, dar rau de tot, si inteleg incercarea unora de a spala un pic din imaginea unor oameni cum ai zis tu: Iorga, Cioran, Eliade, Paulescu... Apropo de Paulescu, cand am ajuns la Iasi, am cumparat apartamentul cu tot inclusiv o biblioteca destul de consistenta (Dickens, Mahfouz, Asimov, Brecht, Dostoevsky, Solokhov, ca sa nu zic de toata colectia de rebreanu, preda, petrescu) si a fost prileg sa dau iama in ele, unele le citisem, altele nu, dar cateva luni bune m-au tinut ocupat (si m-au ajutat indubitabil sa invat romana)... Surpriza a fost cand am gasit cateva fituici ale PRM-ului care faceau trimiteri la Paulescu, si am gasit si o carte de a lui, nu pot sa zic de nervii pe care ii aveam cand citeam cartea... A fost traumatizant... Totul frumos pana la momentul in care unul dintre baietii care studiau medicina a inceput sa iasa cu o tipa tot de la medicina care simpatiza cu miscarea legionara (pe mine ma bufnea rasul cand venea cu idei din astea in conditiile in care iesea cu un tip de alta natie)... Totul a fost pana la Paulescu, dupa o discutie calma cu ea despre cat de deplasat este sa-l ridici in slavi pe un asemenea om, s-a suparat atat de tare incat l-a pus pe tipul ala sa aleaga intre mine si dansa... :D

Eh... uitasi de "Grecotei cu nas subtire/ Bulgaroi cu crafa groasa...." 

Comica treaba asta la romani: Daca vrei sa jigneti pe cineva ii gasesti un fel de porecla, asa ajunge evreul jidan, rromul ajunge tigan, arabul ajunge araboi, si romanul moldovean... Va dati seama ca aceasta ultima "jignire" este cea care ma doare cel mai mult... :D

bomicabomic's Photo bomicabomic 11 Mar 2019

Bre, putem discuta mult pe tema anilor tulburi. Cred ca in Ro astia sunt mereu...sau mai mereu. :d:

Temele zilei si atunci ca si acu erau coruptia, decalaju mare intre bogati si saraci, lipsa oricaror perspective ale tinerilor, cateva partide mari, care se tot succedau la putere si se babardeau intre ele. (nu jaba C-tin Tanase scotea ce scotea...:d:)

Zic, sa fim atenti la tineretu de azi si sa nu mai repetam greselile strabunicilor nostri...

miki's Photo miki 11 Mar 2019

Comica treaba asta la romani: Daca vrei sa jigneti pe cineva ii gasesti un fel de porecla, asa ajunge evreul jidan, rromul ajunge tigan, arabul ajunge araboi, si romanul moldovean... Va dati seama ca aceasta ultima "jignire" este cea care ma doare cel mai mult... :D

Io faceam trimitere la un alt poet, mai dinaintea lui Gyr
Un alt monument de xenofobie... pe numele lui de roman Eminovici

Darwish's Photo Darwish 12 Mar 2019

Am inteles, scrisoarea a 3-ea... :) De nenea Eminescu faptul ca era xenofob, nu ma indoiesc, era cam in spiritul erei respective... Cel mai vehement punct de vedere a fost legat probabil de everi si de ideea de a le oferi nationalitatea dupa 1876... Si totusi punctul lui de vedere privind problema "evreiasca" a fost de a incuraja evreii sa vorbeasca romana si sa incurajeze castoriile interconfesionale, departe de atitudinea lui Gyr... Da, e batut in cap cu unele afirmatii dar nu a facut din asta singurul lui scop in viata... 

miki's Photo miki 12 Mar 2019

Corect!

Mai avea inca 2 cel putin: bojdeuca si veronica...

bomicabomic's Photo bomicabomic 12 Mar 2019

De nenea Eminescu faptul ca era xenofob, nu ma indoiesc, era cam in spiritul erei respective... , departe de atitudinea lui Gyr... 

As zice ca e si in spiritul erei actuale...Da, corect, la vremurile alea nu era "corectitudinea politica"  si nici ce avea sa vie cu mult dupa (fascism, nazism, etc...)

In plus generalizarea la etnii era o practica europeana la vremile alea.

Mno, strict ad labam (adica ca la DEX) cred ca si Avram Iancu a fost xenofob de Tudor Vladimirescu nu mai vorbim :d:

Din Eminescu cetire

„La noi, ca în toate țările, evreii se prezintă ca un element parazit de mijlocitori, a căror activitate, în loc de-a iefteni schimbul de producte, îl scumpește în mod artificial și-l scumpeşte în aceeași măsură în care-l monopolizează în mâinile lor."

Deci chestia asta, o auzim astazi cand e vorba de multinationale pe de o parte sau cand e vorba despre tigani pe de alta parte cand ocupa pietele, targurile si oboarele :d:...so, asa citind unele altele de-ale lu Eminescu, cred ca era un ditamai comunistu decat xenofobu...adica, facea referire mai mult la evrei ca grup social "aia de suge sangele poporului" nu ca rasa. Iar sangele poporului l-au supt si fanariotii si ungurii si altii...Ce plm, ajungem la Tudor Vladimirescu si spunem ca era mai dement ca Codreanu.

Marea problema a zilelor noastre, este ca Eminescu, a fost acaparat si de comunisti si de noii legionari si alti nationalisti/unionisti si alte cele...pe fondu asta si unele excese ale lui. Da' pana la Gyr e cale lunga. Si o si mai mare problema este ca incercand sa fii undeva la mijloc pe subiect si sa-l analizezi lucid, ai ocazia sa-ti iei ditamai pulele in bot...Caci in Ro, "cine nu-i cu noi e impotriva noastra"  a cam devenit motto-ul zilei chiar daca tatuca Stalin, s-a dus pulii de suflet de zeci de ani.

Darwish's Photo Darwish 12 Mar 2019

Stii care e nenorocirea? Ca dezastrele facute de sisteme totalitare sunt trecute cu vederea, ba din contra, mai vezi unii care tanjesc dupa ele (ca vorbim de nazism sau de comunism).... Cum am zis, Eminescu era un xenofob in nota perioadei respective, epoca descoperirii a ceea ce inseamna natiunea, lucru extrem de vag in perioada respectiva, de ce vag? Pentru ca oscila intre modelul francez bazat pe ideea de "cetatean" (alegi sa devii francez pentru ca aderi la idealurile franceze) care se batea cap in cap cu cel german bazat pe ideea de "sange" (esti german pentru ca te-ai nascut cu sange german)... Explica foarte bine aceasta dihotomie nenea Boia in cartea sa "Germnaofilii"... Romanii inca descopereau nationalismul, oscilau intre un latinism extrem si un protocronism/semanantorism si mai extrem (care a dat nastere unei idealizari atat de paguboase a taranului roman)... 

Judecand dupa convingeri, cred ca Eminescu a fost mai degraba eternul opozant, un fel de gica contra... Si poeziile/scrierile lui reflecta acest aspect, ca sa nu zic ca nu a fost destul de adanc, probabil ca nu avea rabdare... Oricum avea clar pasarici in cap, sau suntem siguri de una, cea a lui veronica...  :gene:  :gene:  :gene:  :gene:

Faza cu generalizarile e pana in ziua noastra, am recomandat "zidul de aer" ca si tratat despre mentalitati si e fain sa vezi imaginea ta in mintalul colectiv ale altor popoare, ajuta sa-ti pui intrebari si chiar sa cauti raspunsuri daca asa e... 

Total de acord cu tine legat de citat, se vede asta si la cele cateva articole publicate in preajma conferintei de la Vienna unde se milita pentru acordarea nationalitatii pentru evrei si in virulenta opozitiei lui Eminescu fata de evrei gasea solutia in integrarea lor in cadrul societatii prin invatarea si practicarea limbii romane si casatoriile mixte... O atitudine destul de relaxata sa zic... Prost nu a fost, ci doar turmentat... Oricum adevarul ca poeziile lui au un fler si o nota aparte in romana, probabil ca a fost un maestru al manipularii cuvintelor, dar si asta e o mare arta si e o nota aparte fata de ceilalti poeti romani din perioada respectiva... 

Apropo de ce ziceai despre problema din zilele noastre: Cand an fost in africa de sud, am fost la muzeul apartheidului si ala e un muzeu care te pune pe ganduri de la intrare unde exista o intrare pentru albi si pentru celelalte rase... Mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut aceasta intrare si am ramas blocat o perioada... Apoi iti explica ca legea era facuta astfel incat trebuie sa aderi la o rasa anume si in anumite circumstante poti sa ceri incadrarea la o alta categorie (de exemplu de la negru la colorat daca ai un bunic de alta origine cum ar fi cea indiana sau malay, etc) si iti trecea schimbarile intrun an: xx au trecut de la negri la colorati, yy de la colorati la albi, zz de la indieni la colorati, etc si apoi concluzia destul de seaca ca aaa au schimbat incadrarea lor rasiala dar niciun alb nu a devenit negru si niciun negru nu a devenit alb... Cred ca asta trebuie in romania privind un muzeu al comunismului... Unul in care de la intrare sa-ti scoata din cap ideile respective: Sa-ti schimbi hainele decadente occidentale in hainele gri al epocii, sa stai la coada, sa incerci sa faci rost de oua (chiar sparte, ca din cate am inteles se vindeau si alea), sa depui bani 10 ani ca sa-ti cumperi o masina sau sa dai un sfert din acesti bani pe un video, etc... Doar o societate care uita prin ce a trecut este condamnata sa-si repete dezastrele. Stiu despre ce vorbesc pentru ca vin din una care tocmai a facut acest pacat capital... 

vv's Photo vv 13 Mar 2019

Pai e ok ma, oricum la scoala doar indoctrineaza copiii, homeschoolingu' e viitorul.

Darwish's Photo Darwish 13 Mar 2019

Oare ce zice Olivia? Eu m-am saturat de cate ori am reclamat-o pe FB. 

Nitro001us's Photo Nitro001us 13 Mar 2019

Privește tâmp. Și e păcat, că era frumoasă...