←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Stiri Pe Subiect

vv's Photo vv 08 Feb 2018

Bai, io unu' ma bucur ca-s 20 ani si nu e ca la copyright :D. In the grand scheme of things, nu e asa de mult. E mult pentru "1-click-purchase", da' nu e asa mult pentru chestii mai fundamentale, zic io.
Oricum - internetul nu a fost "stricat" de patente. Si de fapt, e de argumentat in ce masura a fost realmente "stricat" prin transformarea sa in taraba de talcioc.
Faptul ca s-a gasit utilizare comerciala l-a facut sa devina o unealta _mai buna_ pentru schimbul de informatii, nu mai proasta. In zilele mele ™, ca sa transferi in chip design pe intranetul firmei (cativa Gb) iti trebuia ceva timp si software specializat (ca sa transfere reliably/with error correction/ at maximum speed).
Acu', orice adolescent cu cosuri isi trage cativa Gb de filme pe ora stand pe canapea.... in "intranet", pe mine ma supara ca ia o ora sa procesez 1Tb de date.

Problema nu e cu "nu si-a atins scopul", ci e ce am facut noi cu asta dupa ce scopul a fost atins.

vv's Photo vv 05 Mar 2018

Sudura prin frictiunie folosita la constructia Falcoanelor, ia ghici cind si de cine si pe banii cui a fost perfectata?

Astia se lauda ca a inventat-o TWI in '91, deci semnificativ dupa ce NASA a ajuns pe luna:
http://www.cambridge...y-twi-1-5402953

miki's Photo miki 05 May 2018

foarte bine
sa faca si altii la fel...

Liviu M's Photo Liviu M 05 May 2018

Si au angajat martieni, sau care-i stiinta in ridicatul masinilor? :BigB:

bflorian's Photo bflorian 05 May 2018

Vechea discutie ca ridicatul masinilor este facut in favoarea firmelor de ridicare care incaseaza costuri ametitoare si nu in favoarea bugetului (de stat sau local) care incaseaza un mizilic din amenda. Pina de curand in sectorul 1 taxa pe care o plateai cand se ridica masina era de 800 lei din care ; 150 LEI amenda (astia mergeau la stat), 300 lei ridicatul si 350 lei parcarea in spatiul propriu (pentru fiecare zi sau fractiune de zi). 

O alta discutie era ca ridicarea se facea aleator ca si amendarea. Aka pe un sir cu "Parcarea interzisa" se ridicau 2-3 masini si restul nu se ridicau...nu se amendau...

Si mai e una ca legea ce prevede un numar de locuri de parcare pentru fiecare unitate locativa (bloc de exemplu) sau institutie nu se aplica pentru ca ...toate institutiile (inclusiv primariile) ar fi amendate dar asta cu parcarea nu...

Cam asta e oful la parcari si ridicari pe aicilea.

Cam asta e oful

De pe vremea cand batea mil campii cu hotniuz pe orice topic, obsesia mea *) e postatul cat de cat "pe subiect".

Topicul asta are ceva cu stiinta in nume si nu ma prindeam care-i stiinta la ridicarea de masini. Acum stiu.

*) una din ele.

bflorian's Photo bflorian 05 May 2018

Pai daca esti criptic?! Intelesei ca e vorba de stiri de interes nu numai științifice.

Ah, n-aveam nimic constructiv de zis si faceam si eu pe desteptul.

vv's Photo vv 01 Aug 2018

Nu stiu unde sa-l pun, asa ca-l pun aici: https://www.scottaar...om/blog/?p=3880

Stirea in sine e destul de interesanta pentru IT-isti (unii dintre ei, cel putin - cei care sunt interesati de "recomender systems" sau alte chestii care necesita facorizarea matricilor mari) - dar, am pus link-ul pentru ca m-a distrat la maxim "Update"-ul din articol :D