←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Gre

bflorian's Photo bflorian 15 Apr 2013

Se pare ca va trebui sa dau examenul asta si nu stiu nimic despre el. Orice informatie ma ajuta enorm. Ce este, cit e de dur, cit de des poti sa-l dai si daca exista vreun centru de pregatire / meditator capabil in Bucuresti.

Sar'na!

adso's Photo adso 15 Apr 2013

epso manciacas....

banaliceste vorbind, e simplistic. primele doua chestii cel putin (verbal si numeric).

asta nu inseamna ca nu e nevoie de antrenament. te lupti cu tine si cu timpul.

epso manciacas....

banaliceste vorbind, e simplistic. primele doua chestii cel putin (verbal si numeric).

asta nu inseamna ca nu e nevoie de antrenament. te lupti cu tine si cu timpul.

Ce are epso cu gre-ul? Imi trebuie la un MSc in SUA...

sunt una si acelasi lucru. partea de 'preliminary' de la epso cel putin.

with the EU twist, ca mai ai 'situational awareness', iar partea de 'analytical writing' e disecata aparte, dupa/daca ce ai trecut de 'preliminary'

Introduction
During the last few years, many of the EPSO questions have taken on a resemblance to those of the “Graduate Record Examination” (GRE), a standardized test used in the United States to get scores that are comparable across the whole country.

http://sidtu.org/tik... Reasoning Test

asta e din 2009. dupa reforma din 2010, sunt GRE curat.

vv's Photo vv 15 Apr 2013

Master iti trebuie tie, la vasta asta? Nu mai bine iei exemplu de la colegii tai francezi si stai acasa sa faci un studiu, ceva?

le: sa nu uit 'abstract reasoning' - luat de la mensa.

Master iti trebuie tie, la vasta asta? Nu mai bine iei exemplu de la colegii tai francezi si stai acasa sa faci un studiu, ceva?

vv... nu stiu de cand am mai fost atat de emotionat... cum facem ca toata lumea sa afle??? CUUUUM????

acu' pe bune: eu am avut probleme la verbal. m-a descurcat la cap un training dezlanat, de la care am ramas cu un singur lucru: nu incepi cu cititul textului, ca o belesti. citesti intai 'propunerile', dupa care scanezi textul eliminand/confirmand. asta a functionat pentru mine.

cand il citesti pe net, cu berea in mana, totul e banal. nasol e ca acolo ai maxim 90 de secunde/intrebare. la inceput mi se parea inuman, dupa ce m-am antrenat singur, am coborat spre 50 de secunde/intrebare.

la numeric (si abstract) n-am avut la ce sa ma strofoc prea tare.

si, inainte sa te pun cu curu' pe foc? de ce procent ai nevoie?

ca e foarte important.

vv's Photo vv 15 Apr 2013

Ma, din cate stiu eu GRE writing e destul de killer, si GRE subject-urile pot fi destul de grele si ele.
Da' vorba ta, depinde si ce nevoi ai... ca una e daca domnu' vrea la Johns Hopkins, si alta e daca vrea la University of Venice, Florida.

ai doua elemente: analiza de situatie si de argument. vin impreuna.

la prima faza, ai un dosar cu multe documente 'independente' (pozitii de stakeholders etc). si trebuie sa furnizezi un overview.

in faza a 2a ai un argument care fundamenteaza ceva legat de situatia analizata si trebuie sa il descrii 'logic', nu sa fii sau nu de acord cu el.

mie mi s-a parut bun simt in stare pura. si o engleza betonica :d: elimina tot ce e 'latin', concentreaza-te pe saxone :P

insa eu unul nu am dat GRE as such, doar epso.

Pentru GRE (caci numai de el vorbim) imi trebuie sus de tot. Cam pe unde se avinta vulturii.... De aia imi iau un avint de 12 luni. 

Iulian's Photo Iulian 15 Apr 2013

nevasta-mea l-a dat invatand cateva luni in primul an de cand a venit din Ro. si ea nici nu studiase formal engleza in Ro. la baseline cred ca tu stii mai multi engleza decat stia ea la momentul ala. stiu ca invata cuvinte scrise pe fitzuici ( nu le-a luat la examen!!! :D ). a luat un punctaj destul de bun sa intre in una din primele 5 universitati in domeniul ei. e facubil cu efort moderat.

bafta.

io as face mai degraba un MBA in health care administration.

ditto. (mai putin partea cu health si ceva, unde nu ma pricep)

la epso iti trebuie 9x%. de preferinta 100 :d:

mare chestie nu e, daca te antrenezi si il abordezi cu doza necesara de curaj si realism.

nevasta-mea l-a dat invatand cateva luni in primul an de cand a venit din Ro. si ea nici nu studiase formal engleza in Ro. la baseline cred ca tu stii mai multi engleza decat stia ea la momentul ala. stiu ca invata cuvinte scrise pe fitzuici ( nu le-a luat la examen!!! :D ). a luat un punctaj destul de bun sa intre in una din primele 5 universitati in domeniul ei. e facubil cu efort moderat.

bafta.

io as face mai degraba un MBA in health care administration.

Merci! Cam despre zona asta discutam. Cam in 12 luni ar trebui sa se alinieze planetele si de aceea ma pregatesc din timp