←  Cu Doru prin străinătate

Sinapse

»

Olanda

Lolek's Photo Lolek 21 Feb 2013

E a doua oara (consecutiv) cand tremura camesa pe mine cu o zi inainte de plecarea inapoi spre casa.

http://www.ns.nl/sto...form#prio-39107

Plus ca maine ninge, deci inca o variabila in "sistem". Sau, ca sa-i citez, "in prima zi de zapada intotdeauna se opresc trenurile, ca-i zapada pe sine"   :blink: . 

Mai ce-o fi cu ei, intreb si eu, zau?

In caz ca, variantele alternative sunt: ruseste cu avtobuzu' - taraboiu' naibii si intarzierea dracului sau taxi - 50+ oiro de unde sunt.

Deci "I care", ca sa zic asa.

TataBobu's Photo TataBobu 21 Feb 2013

50 + oiro? Da ce, esti la maxim 10 km de aeroport?

Asa, de incurajare: la englezi e mai rau. Am aflat de la un vecin de compartiment, cand stateam inainte de Londra sa asteptam nu-stiu-ce, ca cel mai tare motiv primit pentru intarziere a fost " sunt frunze pe sina".

adso's Photo adso 22 Feb 2013

Per pedes :P

Bafta :)

Lolek's Photo Lolek 23 Feb 2013

pan la urma ninsoarea s-a amanat si switchu' bushit fu reparat..

Deci am zburat. :)

Lolek's Photo Lolek 23 Feb 2013

50 + oiro? Da ce, esti la maxim 10 km de aeroport?

uhm. 35 km... deci peste 50 de oiro putea sa insemne cam 150, hm?

TataBobu's Photo TataBobu 25 Feb 2013

Ultima data am platit vreo 8 euro pentru 2 km si ceva. Poate depinde si de companie, or avea tarife externe mai mici decat cele in oras (invers fata de ce-i la noi).

Lolek's Photo Lolek 25 Feb 2013

yup.

http://www.utc.nl/english/airport.html

Standard rates from or to Schiphol
Utrecht City € 55,-

...daca faci rezervare in avans. In asa fel incat sa fie mai multi razesi la babord, probabil, daca se gasesc?

"Prices are one way to or from airport for a taxi for four people"

TataBobu's Photo TataBobu 25 Feb 2013

Cam asa suna, a 220 de iepuri cursa, dar fiecare om plateste 55. Probabil ca rata de Giurgiu, de la pieptanari: nu pleca pana nu se umple.

bflorian's Photo bflorian 19 Jun 2018

Revenit de curind din Olanda. Aka Amsterdam si Rotterdam. Adunat cred ca am petrecut in Olanda inspre doi ani. In Rotterdam nu mai fusesem de vreo 15 ani. Amsterdmul e la locul lui: aglomerat la culme, cu miliarde de biciclete, cu cartierul rosu care ma enerveaza la culme ("hai sa vedem femei ca la zoo") si cu mii de turisti intrebind haotic "unde e iarba adevarata?!"

Rotterdam e.... altceva. In ultimii 15 ani i-au schimbat fata aproape complet. Zeci de cladiri noi, moderne, cu arhitectura oachesa si imbinate frumos cu natura au aparut. Orasul este mult mai larg, mult mai putin aglomerat (in comparatie cu Amsterdam uneori pare chiar depopulat) si mult mai putin intesat de turisti. Merita cu prisosinta o zi sau chiar mai multe.

Cazarea mai ieftina, iarba mai abundenta, multe restaurante Michelin (inclusiv de doua stele) dar si o piata fabuloasa cu un concept arhitectonic nemaipomenit: bloc de locuinte, birouri si piata cu restaurante in aceeasi cladire. Nu am gasit un site serios dar cautati pe goole imagini cu: markthal rotterdam.

Daca v-ati plictisit de Amsterdam merita sa luati trenul 35 de minute spre Rotterdam.  :gene:

IRONICK's Photo IRONICK 19 Jun 2018

Chiar merita se te plimbi trenul prin Olanda, Acum au finalizat si gara din Rotterdam, acum 5-6 ani am trecut prin santier cand am iesit din ea.

TataBobu's Photo TataBobu 20 Jun 2018

Dar cu grija. Ca daca ai stat mai mult de o ora-n tren esti in Germania sau Belgia.

vv's Photo vv 20 Jun 2018

Niste fraieri. La noi daca stai o ora in tren nici pana la Rosiori n-ajungi.

Liviu M's Photo Liviu M 20 Jun 2018

Si daca mergi spre Brasov sau spre Constanta, n-ajungi la Rosiori deloc...

Marius's Photo Marius 20 Jun 2018

Daca v-ati plictisit de Amsterdam merita sa luati trenul 35 de minute [....]

Dar cu grija. Ca daca ai stat mai mult de o ora-n tren esti in Germania sau Belgia.

si.... nici nu stii cum trece timpu'.....

maconha-baseado.jpg?w=600&ssl=1