←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Ajutati Un Parinte Necajit

Lolek's Photo Lolek 14 Oct 2013

Genial!

Nu mai, e absolut normal ce zice omul, asa o dadeam si eu pe goarna, daca nu era gata rezolvata de altu'.

Ce e genial in schimb e pptx-ul din atasamentul tau. Nu cred c-as mai putea rezolva problema asa, cu piramida aia.  :D

-----------
Ma, sa va zic o faza, era la un momendat o revista d'asta nu de gen ci c-o rubrica de vineri cu "sa se afle ultimul numar din seria ... doar un om din 100.000 stiu sa rezolve corect aceasta problema".
Schepsisul e ca rezolvarea avea in general fo 2 variante corecte de raspuns. Din care numai una era si "corecta" oficial. :)
Aia chestie geniala.
Se injurau de mama focului niste tipi tot weekendul iar luni castigau unii dintre ei aiurea :D
Habar n-am cine facea problemele alea, da' cred ca se spargea de ras.
Morala:

Cand da pustiu' un raspuns gresit, vedeti cum a ajuns la el. S-ar putea sa fiti suprinsi in off-side cateodata. :D
Bonus: se mai intamplau de-astea si pe la olimpiade, atunci sa vezi dixtractie si expectoratie de bojoci.

Iulian's Photo Iulian 14 Oct 2013

he, he, clasa a 3-a... poti explica si cu multimi (si cre' ca asta e ce vor de la copil la nivelul asta)... pui mere, pere, prune in 3 grupuri... adunate sunt 86 - faci un cerc mare in jurul lor. apoi mere cu prune un alt cerc cu numarul lor 57 si apoi altul cu prune si pere - alt cerc cu numarul lor 36. in final socoteala o faci cum zice vv ca ai prunele incercuite de 2 ori. 57 + 36 = 91 trebuie sa fie egal cu 86 plus numarul prunelor. adicatelea 5 prune.

ori whatever ca io am incurcat numerele si numele... 

adso's Photo adso 14 Oct 2013

Clasa a doua. Dap, asta cu cercurile e buna. Metoda vv, variatia iulian.

Hai sa traiti.

bomicabomic's Photo bomicabomic 14 Oct 2013

Clasa a doua.

E cum zice Florian. :d:

Liviu M's Photo Liviu M 14 Oct 2013

Dap, asta cu cercurile e buna.

Eu am vrut sa-ti desenez cu segmente (mereprunepere, mereprune, prunepere), da' sa desenezi tu pe nexus...

bomicabomic's Photo bomicabomic 14 Oct 2013

Ihi...metoda segmentelor/grafica...pana la ecuatii/multimi/matrici :d:. Nu radeati...

bflorian's Photo bflorian 15 Oct 2013

Clasa a doua. Dap, asta cu cercurile e buna. Metoda vv, variatia iulian.

Hai sa traiti.

Io le aveam facute din cablu electric cu izolatii de diferite culori.... he he he... ce vremuri!

Mache's Photo Mache 15 Oct 2013

Acum vreo trei ani, juniorul unui coleg s-a lovit de o problema asemanatoare si nu i-a spus nimeni parintelui ca rezolvarea se facea prin metoda segmentelor/multimilor. Si au incercat sa-i explice prin alte metode, mai abstracte, cu ecuatii. Nu stiu daca pustiul a priceput ceva.

bomicabomic's Photo bomicabomic 15 Oct 2013

Hehe...pai asta-i buba cand parintii se baga in seama ca sa-si ajute copchii si nu se uita si ce i s-a predat la scoala. Nemernicia este si mai mare atunci cand parintele apeleaza la profi de mate si care rezolva problemele la nivel de cls. 5-8 si nu la 1-4. Nu radeati, stiu o famelie de avocati (nuuuu, nu e Tetea :d:) care fac trebi d'astea...

adso's Photo adso 05 Jan 2016

Mdeci, cum o rezolvati pe asta fara algebra:

"Produsul sumelor a doua numere consecutive pare si 8 este 624. Sa se afle numerele."

TataBobu's Photo TataBobu 05 Jan 2016

624/8=78

78/2=39

numerele sunt (39 +1) si (39-1)

Iulian's Photo Iulian 05 Jan 2016

pey, o fac tot algebric si pe aici din clasa a 4-a or so... (a+2 + a ) = 624/8

bflorian's Photo bflorian 05 Jan 2016

Mdeci, cum o rezolvati pe asta fara algebra:

"Produsul sumelor a doua numere consecutive pare si 8 este 624. Sa se afle numerele."

Ce va face voua acolo la Comisie ?!!! 

vv's Photo vv 05 Jan 2016

"cati bani le dam la Franta si Germania? La nemti tre' sa le dam mai mult, da' nu cu mult, ca se supara 'olande. Impreuna, sa zicem ca le dam cam o optime din buget".