←  Mansarde mobilate

Sinapse

»

Faiantar Priceput

bflorian's Photo bflorian 16 Jul 2012

Da... tot in aceeasi linie. :D In cursul reamenajarilor prin casa trebuie sa pun si faianta pe rezervorul (ingropat) de WC. Pentru asta trebuie ca fianata sa fie taiata la 45 grade. Astia cu care lucrez acuma... alea alea ca nu pot taia la 45 de grade ca sare smaltul. Nu sunt multe placi (cred ca cunt 6 sau 8) care trebuie taiate si imbinate asa. Dar totusi caut pe cineva capabil de asta. Aveti prin Bucuresti?

Multumesc!

adso's Photo adso 16 Jul 2012

don doctor, si daca se strica utilaju' ce faci? :d:

LE: acu', din experientele mele cu faianta (alea relevante :P), e unul dintre cele mai neprietenoase materiale.

fie le duci la un atelier (de genul alora unde se debiteaza placi de granit) unde au sigur o scula suficient de desteapta sa o taie la 45 de grade fara sa o ciobeasca (panza/disc cu diamant, viteza mica etc.), fie, dat fiind faptul ca ai nevoie de putine placi, le tai la dimensiuni si le pilesti usor-usor partea din 'interior' la unghiul necesar. asta logic, merge numai pentru colturile 'exterioare'.

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 16 Jul 2012

vb cu Codrin..
Daca acepti sa iti lucreze dimineata devreme..nimeni nu pune faianta mai bine ca el in orele alea..

Iulian's Photo Iulian 16 Jul 2012

cu scule se face... la mine nevasta-mea a pus gresie si faianta intr-o baie ( bine ne-a luat vreo 2 luni - io am facut munca de suport, sau om prost cum vreti sa-i ziceti - cu chestiile de migaleala nu le am)... ailalta mai mare ne-au facut-o mesterii a iesit desigur ceva mai bine dar a si costat...

de ce ingropi rezervorul? de ce nu iei o buda d-asta?

iote una convenabila :d:

http://www.efaucets...._Id=MS980CMG-01

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 16 Jul 2012

Sau si mai bine! Si nu ai nevoie de rezervor!
Posted Image

bflorian's Photo bflorian 16 Jul 2012

de ce ingropi rezervorul? de ce nu iei o buda d-asta?

Ar-hi-tec-tul!

bomicabomic's Photo bomicabomic 16 Jul 2012

Da... tot in aceeasi linie. :D In cursul reamenajarilor prin casa trebuie sa pun si faianta pe rezervorul (ingropat) de WC. Pentru asta trebuie ca fianata sa fie taiata la 45 grade. Astia cu care lucrez acuma... alea alea ca nu pot taia la 45 de grade ca sare smaltul. Nu sunt multe placi (cred ca cunt 6 sau 8) care trebuie taiate si imbinate asa. Dar totusi caut pe cineva capabil de asta. Aveti prin Bucuresti?

Multumesc!

Bree, sunt in aceeasi situatie cu matale. Stie Ake pe un nene...Insaaa, tre' sa-ti inzestrezi vecinii cu nervi de otzel. Face scula un zgomot de nu sta nimeni pe aproape.
Si din ce zice Ake, 2 placi pa zi e maximu' de taiat.

Io am cam abandonat ideea....doar daca nenea ala o face pa freun cimp ceva. Altfel...

Ake's Photo Ake 17 Jul 2012

Mda. Are je un baiat de pune faianta ca artistul. Numai ca fiind angajat, probabil ciubucuri face seara sau in w/e . Daca te intereseaza, il intreb.

bflorian's Photo bflorian 17 Jul 2012

Mda. Are je un baiat de pune faianta ca artistul. Numai ca fiind angajat, probabil ciubucuri face seara sau in w/e . Daca te intereseaza, il intreb.

Te rog. E vorba de 6-8 placi care invelesc rezervorul ingropat al wc-ului. Cred ca merge in we.

Multumesc!

Ake's Photo Ake 17 Jul 2012

Ai PM

bflorian's Photo bflorian 17 Jul 2012

Ai PM

Sunat, vorbit. Zice a se ciobeste putin. Cind vine faianta vedem.

Multumesc