←  Supapa, lanţu' şi pistonu'

Sinapse

»

Caut Masina

bomicabomic's Photo bomicabomic 24 Aug 2018

pey, produc acuma vreo 40000buc pe trimestru... spera sa ajunga curand la 250000/an.

Ihi. Am mai auzit chestia asta si acu 2 ani. Am un nepot care si-a plătit rezervatea si dupa freo 3 amanari a livrarii a decis sa renunte.
Au produs 40k si au livrat 28k.
Tesla nu mai e nișă...deja carmakeri i-au luat fața. Fara gigafactory 1, 2, 3, n.... :d:
Adică Tesla s-a nascut sperantă si a murit talent.
Musk am vaga impresie ca e un mare țepar.

bomicabomic's Photo bomicabomic 24 Aug 2018

Nu prea am mai intrat dar daca tot sunt p'aci, o noutate e ca mi-am schimbat Accordul cu o d'asta11055_cc0640_001_wa.png
adicateala Civic, alba, bunicica, nu chiar ca Accordu, da mult peste concurenta la acelasi pret.
Si cele doua Fiaturi le-am schimbat p'o d'asta: d48ed900e79fa9547169c26138b4cd8d_XL.jpg
Eftina si mai adunata decat 500-le

Oooo...soyez bienvenu boier Ake.
Si felicitari ptr copii!

vv's Photo vv 25 Aug 2018

"Stiu eu o anecdota despre un nepot, asa ca statisticile sunt false fiindca nu se potrivesc cu anecdota"

bomicabomic's Photo bomicabomic 25 Aug 2018

Sa rezervi o masina si sa o primesti după 3 ani daca si in ăia e o chestie. Super tare. A mai facut-o doar Ceausescu.
Masina de 30k dolari nu Chiron sau Divo.
Un lumea auto la 3 ani deja se face facelift la model. La Tesla o iei p’aia la fel ca Dacia 1310. :d:

Afara de PR invelit in staniol Tesla n-a produs nimic. D’aia a si cazut in cap si nu mai are finantare. Fara de care ăia 500.000 isi vor primi masinile la sf asteaptă.

adso's Photo adso 25 Aug 2018

P'aci apare la intervale regulate o stiruta despre cate unu' care așteaptă de 7,8,9,12 luni o piesa pentru o tesla lovită.

Stai să inceapa recallurile.

LE: la sf lu 2015 au facut aia de la Consumer Reports un studiu pe 1400 de proprietari de model S si concluzia a fist ca nu recomanda model S si ca ptr model 3 care se vrea a fi un model de masa vor avea mari probleme daca nu le rezolva dat fiind ca modelul asta se va adresa unei clientele cu bani putini.
Studiul era bazat pe fiabilitate iar proprietarii reclamau probleme la trenul de rulare, la incarcare, instalatia electrica, greieri, scartaieli in consola centrala si plafon etc, probleme de etansare.

Tesla ca raspuns a zis ca clientii sunt f satisfacuti ca datorita verificarii online nu se mai duc in service si repara masina d’acasa. Pfua...le dadea muzica mai tare. Pe fondu sonor : așa face toate boss. :d:

Apoi a aparut problema cu ruperea suruburilor la caseta de directie. Unde Tesla a zis ca e din cauza sarii de de drumuri... hehe. Dar stati linistiti ca daca se rup merge volanu mai greu. Prima masina care merge iarna!!! Pe zloată! Le-a dat ăia caseta după câți bani au dat. 1 para sau ten pula.

Asa ca la mass production sta fraieru 3-4 ani dupa masina si dupa ce iese din garantie o duce la Remat. In garantie asteapta jde luni pesa...ca deh, Tesla a cerut furnizorilor banii ‘napoi ca altfel șandramaua nu e profitabila.

Ca concluzie la cele de mai sus. Piata de electrice din lume va fi dominata de producatorii clasici germani. Ptr ca dispun de flexibilitatea productiei si aprovizionarii si de faptu ca marii furnizori de componente ptr electrice sunt in proportie de 75% daca nu mai mult aceiasi ca ptr combustie. Si majoritatea sunt nemti. :d:
Iar discounturile sunt pe masură...fix cam ce ar fi vrut si Musk sa obtină. Problema e ca nerealizarea tintei de productie i-a cam bagat in buda si pe furnizori. Da, deh, asa e cand crezi in pomu laudat...da’ daca s-au fript odata a doua oara hmmm...

vv's Photo vv 25 Aug 2018

Vad o poveste foarte lunga, care e perfect posibil sa fie adevarata, da' nu vaz exact cum contrazice ce a zis Iulian

pey, produc acuma vreo 40000buc pe trimestru... spera sa ajunga curand la 250000/an.

Si in particular, eu am postat linkul in special pentru ca contrazicea direct chestia asta:

Au produs 40k si au livrat 28k.

.

Mdeci da, AFAICT, Iulian a avut dreptate, livreaza 40k pe trimestru.

Frantica trolezi pe unde te-ai afla. Nu conteaza de topic. Vezi si cate au produs in Q1/Q2 si cate sunt nelivrate.
28k citat de mine e Q1, ca nu tin minte la centima si e confirmat si de site-ul tau. Dar au produs 36k. In Q2 au produs 53.5k ( cf business insider) si au livrat alea puse de tine...

Ahh si in Q1 au produs cu 40% mai mult ca Q4 2017 dar livrarile ai fost la fel.
Atunci o problema si la nivel de livrare la termen scurt. Ori produc rebuturi.