←  Mansarde mobilate

Sinapse

»

Cit Costa Sa-ti Faci O Casa?

IRONICK's Photo IRONICK 14 Jan 2019

Adso, nu mai stiu daca am intrebat. In tabloul electric ai si diferential?

Langa el ai montat si un Stop&Go? Sa il ridice automat daca sare.

adso's Photo adso 14 Jan 2019

Îți jur că habar nu aveam că există.

Se instalează. Împreună cu UPS pt modem, că altfel ciuciu wifi 🤣🤣

IRONICK's Photo IRONICK 14 Jan 2019

STOP&GO automatic resetting

automat sau pilotat prin wifi

Connected STOP&GO (non automatic remote control resetting)

Iar diferentialul este de mai multe tipuri, in functie de comportamentul retelei si cat de sensibil vrei sa fie, AB, A, F, ...

adso's Photo adso 12 Feb 2019

Pe 4 luni de iarna (ma rog, iarna ca aci) am halit in medie ~265 mc (2600 KWh) de gaz pe luna si relativ neglijabil curent (cam 70KWh / luna).

Factura lunara medie pentru cele 4 luni (cu toate redeventele, TVA, abonament si restu') e cam de 210E (apa, curent, gaz).

Cred ca o las cum a cazut, inclusiv o reducere de 50% din surse regenerabile mi-ar aduce ~1300E/an (in realitate mult sub, pentru ca odata scoasa incalzirea din ecuatie, consumul se va micsora enorm). Ma mai gandesc la PV cand si daca mi-oi lua masina electrica.

Spre comparatie, la apartamentul unde am stat o luna de iarna costa 500E (poate mai mult) - cu o medie anuala de ~250E/luna.

adso's Photo adso 12 Feb 2019

LE: una din sursele de pierderi e boilerul de apa calda, care pierde cam 0.5C/h (cam 5C in 10 ore pana se apuca de reincalzit, ca asa i-am setat histerezisul). 

Pe 24 de ore se duc cam 4.25 KW de gaz (boilerul are 300 l). cu toate daravelele, e cam 6.7 centi/KW de gaz, deci cam 30 de centi pe zi - 9 E/luna. 

O 'salopeta' pentru boiler costa cam 75 de E. pe asta o comand, da' sunt curios in cat timp se amortizeaza, probabil peste un an. producatorul nu a stiut sa-mi dea valoarea R :d:

adso's Photo adso 16 Feb 2019

Am condiționat și plantat gazon pe 15 mp. Încă puțin și ajung la 2% :pe jos: :pe jos:

adso's Photo adso 13 Mar 2019

cam cat coasta energia in Ro? io aci dau 20 de centi pe kw de corent si 6 centi pe kw de gaz (cam 60 de centi pe mc) cu absolut toate daraverele incluse (la curent energia in sine e cam 30% din pretul total).

e adevarat, am si abonamente cam de cacao, daca ma bag la ceva mai convenabil cred ca le pot scadea chiar si cu 10% - le-am facut in graba pe vremea cand eram inca in santier.

de asta nici nu prea merita pompa de caldura din aer pe aci. producatorii se lauda ca scoti 4 w termici pentru fiecare w electric investit, da' asta in conditii foarte bune. cum un w electric e cam de 3 ori mai scump ca unul din gaz, tre' sa mergi pe eficienta maxima muuuult timp ca sa acoperi diferenta dintre o centrala pe gaz si o pompa de caldura.

e cu totul altceva daca te poti baga la geo, da' acolo tre' sa pui minim 25000 euro upfront.

TataBobu's Photo TataBobu 13 Mar 2019

45-47 de bani/ kwh, la care se adauga contributia pentru cogenerare, certificate verzi, acciza si TVA. Ultima mea factura: 132.16 RON pentru 257 KWh, din care 2.92 RON+TVA cogenerare, 11.94 RON+TVA cefertecate culoarea camasilor legionare si 1.22 RON+TVA acciza. Final iese pe la 51 de bani si ceva un KWh.

Gazul cel mai scump e dat la 135.89 RON+TVA MWh. Habar n-am ce alte angarale mai sunt, daca sunt.

adso's Photo adso 13 Mar 2019

mdeci, aci corentu' e cam dublu la pret final, iar gazu' ceva mai putin de dublu.

LE: am editat, ca matematica e grele.

adso's Photo adso 28 Mar 2019

m-au sunat ca cica mi-au livrat pomii. trebuia sa vina sambata.

merge sa ii plantez duminica, sau mor subit pana atunci?

Ake's Photo Ake 28 Mar 2019

mah, mie mort subite aia nu mi-a placut de nici o culoare, asa ca pana duminica poti sa duvelesti, esti mai castigat