←  Moartea pasiunii

Sinapse

»

Pierdut Carte

vv's Photo vv 17 Jan 2012

Deschid topicul asta, ca n-am gasit nimic similar.

Am nevoie de "Fram ursul polar", varianta electronica. Accept orice format, desi as prefera format kindle. Nu ma deranjeaza sa o cumpar :) - ba chiar as prefera sa o cumpar.
Aveti idee de unde o pot obtine?

bflorian's Photo bflorian 17 Jan 2012

Misto comentariul:

""Fram Ursul Polar" a fost scrisa de Cezar Petrescu????
Nu imi vine sa cred :nedumerit:

Am citit-o cu muuuuulta vreme in urma, dar nu mi-am inchipuit ca autorul era un roman...."

Ashu's Photo Ashu 18 Jan 2012

He he he, imi place cand naivitatea se imbina cu prostia crasa, iese ceva de zile mari. :D

vv's Photo vv 18 Jan 2012

Cool; mersi, VAXXi!

adso's Photo adso 18 May 2017

e a very long shot, da' cine stie: caut o banda desenata care a aparut intr-un almanah de anticipatie si literatura sf prin 85-86 (oricum, inainte de revolutie) - e vorba de o mica grupa de soldati condusi de un ofiter absolut infiorator, fara niciun fel de mila, detestat copios de absolut toti.

ii tot zoreste undeva, nu prea intelegi de ce. la sfarsit ajung la o un fel de oaza, tipul moare si astia descopera ca lumea fusese phutata intr-un razboi atomic si ca asta ii zorea ca sa ii salveze.

toate dialogurile sunt scrise cu K in loc de C - inclusiv amerika.

si cum se cade la varsta mea, vorbesc singur: https://www.scribd.c...nticipatia-1985

de la pagina 284, Comando. btw, ce ti-e cu amintirile false, singurele chestii scrise aiurea sunt amerika si anglya.

btw, e editia in care e publicat si picnic la marginea drumului... iar 'poarta' e una dintre cele mai tari bduri sf romanesti

Lolek's Photo Lolek 18 May 2017

Poi...dă-ți o bere

Nu ma gândisem, da' acu ca cerusi nu ma lasă inima sa te dezamăgesc...

Așa e frumos, zău.

bflorian's Photo bflorian 18 May 2017

e a very long shot, da' cine stie: caut o banda desenata care a aparut intr-un almanah de anticipatie si literatura sf prin 85-86 (oricum, inainte de revolutie) - e vorba de o mica grupa de soldati condusi de un ofiter absolut infiorator, fara niciun fel de mila, detestat copios de absolut toti.

ii tot zoreste undeva, nu prea intelegi de ce. la sfarsit ajung la o un fel de oaza, tipul moare si astia descopera ca lumea fusese phutata intr-un razboi atomic si ca asta ii zorea ca sa ii salveze.

toate dialogurile sunt scrise cu K in loc de C - inclusiv amerika.

Da asa de curiozitate: ce-ti veni cu asta?

Omu-n general își face resync la personalitate făcând recurs la chestii din trecut pe post de ancore.

Perfect sănătos.

P-ormă bagă mare și mai aprig.

Perfect normal.

Tre să-ți mai dai like și chestiilor tale, nu numa altora. Altfel te scrântești in vuvuzelă idiot util de inregimentat moca.

Bine că are la ce să facă recurs și refresh.

bflorian's Photo bflorian 18 May 2017

La chestia asta i s-ar zice simplu : nostalgie. OK. Da' de ce tocma la cartonul ala?

mil's Photo mil 19 May 2017

are cineva cont pe scribd? e enervant cand tre sa platesti pentru chestii piratate ;)

mil's Photo mil 19 May 2017

cartea mea pierduta...e de fapt o nuvela din colectzia Odiseea martziana...ii spune "Psaltirea din Mainz" si e scrisa de un belgian flamand  care a scris in franceza, mort de vr2o 40-50 de ani, Jean Ray...am incercat sa dau de ea in fr...sunt siteuri de fani din care am aflat ca noi editzii nu se mai scot, drepturile apartzin unei edituri care a dat faliment...nu e insa asa celebru sa fie piratat. Deci nu vad alta sansa decat sa cad pe ea intr-un anticariat.

E o nuvela de fantastica despre calatorie dus-intorsspre lume paralela...o nava e cumparata de un om misterios pentru a trecea in universul paralel. M-a impresionat mai ales partea care lipsea din nuvela, povestile oamenilor din echipaj care dispare unul cate unul, as avea chef sa scriu restul istoriilor de dinainte de a se imbarca si sa fac o culegere.

ia...sa va dau chiar geu...oare gaseste cineva colectia de reviste SF "Orion" tiparite la Craiova chiar iniante de revolutzie?, avea si BD-uri si povesti... Eu am pe acasa 3 sau poate 4 numere.