←  Sinapsa stiintifica

Sinapse

»

Problema De Mate

mebe's Photo mebe 03 Aug 2012

Toate programele de analiza, dau exemplu unul de analiza financiara lucreaza cu astfel de algoritmi de calcul.

Dupa faza de input in care intra cei 6 parametri valorici, permutati(AKD zice bine), sunt agregate si asociate elementele particulare in incinta (individual si in grup).
Rezultatul poate fi detaliat sau simplificat (tip balanta franceza sau simplificata anglo-saxona).
Finalmente rezultatul trebuie ponderat de analist(valorile reale, matematice nu corespund decat in cazuri foarte rare cu starea de sanatate a unei companii).
Analistul care poate lua in calcul si factori indescriptibili matematic, poate ajusta cu scoruri predeterminate si pondera final si cu elemente de sinteza.
Amuzant este ca in ultimii 20 de ani, continuam sa avem matematicieni de exceptie, programatori foarte buni, si pe toti din sistemul de guvernamant ii doare efectiv in pula de ei.

Cazul de fata e usor mai complicat pentru ca din cate pot sesiza, fiecare parametru este dublu P1 = P1P+P1M/P1P + P1P+P1M/P1M, unde P1P este dat de valorile posibile 0,1,2,3 si 4 + NA(valoare 5) introduse de P(acient) ca emitator de date primare si P1M colectate de M(edic)/consult.

Daca la o analiza financiara datele sunt simple si culese din tabele la un pacient uman lucrurile sunt mai complexe, starea lui de sanatate fiind determinata si de comportamente atipice(desi valoare Fe este scazuta sub limita, sa zicem ca are 22 in loc de 37-45, el nu are asociative de anemie si nu se simte obosit) ca exemplu, fiind rezultatul unei acomodari metabolice.
Cred ca este foarte la indemana unui corp de medici sa faca un proiect national finantat UE prin care sa faca un caiet de definire a parametrilor P1-P6 si a valorilor posibile ale acestora, apoi dat spre analiza unor matematicieni care sa descrie harta unei aplicatii ce poate fi pusa in opera de niste programatori. :)
Scuze de derapaj.

bflorian's Photo bflorian 03 Aug 2012

Toate programele de analiza, dau exemplu unul de analiza financiara lucreaza cu astfel de algoritmi de calcul.

Dupa faza de input in care intra cei 6 parametri valorici, permutati(AKD zice bine), sunt agregate si asociate elementele particulare in incinta (individual si in grup).
Rezultatul poate fi detaliat sau simplificat (tip balanta franceza sau simplificata anglo-saxona).
Finalmente rezultatul trebuie ponderat de analist(valorile reale, matematice nu corespund decat in cazuri foarte rare cu starea de sanatate a unei companii).
Analistul care poate lua in calcul si factori indescriptibili matematic, poate ajusta cu scoruri predeterminate si pondera final si cu elemente de sinteza.
Amuzant este ca in ultimii 20 de ani, continuam sa avem matematicieni de exceptie, programatori foarte buni, si pe toti din sistemul de guvernamant ii doare efectiv in pula de ei.

Cazul de fata e usor mai complicat pentru ca din cate pot sesiza, fiecare parametru este dublu P1 = P1P+P1M/P1P + P1P+P1M/P1M, unde P1P este dat de valorile posibile 0,1,2,3 si 4 + NA(valoare 5) introduse de P(acient) ca emitator de date primare si P1M colectate de M(edic)/consult.

Daca la o analiza financiara datele sunt simple si culese din tabele la un pacient uman lucrurile sunt mai complexe, starea lui de sanatate fiind determinata si de comportamente atipice(desi valoare Fe este scazuta sub limita, sa zicem ca are 22 in loc de 37-45, el nu are asociative de anemie si nu se simte obosit) ca exemplu, fiind rezultatul unei acomodari metabolice.
Cred ca este foarte la indemana unui corp de medici sa faca un proiect national finantat UE prin care sa faca un caiet de definire a parametrilor P1-P6 si a valorilor posibile ale acestora, apoi dat spre analiza unor matematicieni care sa descrie harta unei aplicatii ce poate fi pusa in opera de niste programatori. :)
Scuze de derapaj.

Ihi!

Lolek's Photo Lolek 03 Aug 2012

Toti vor analitic...cata aroganta.

Michidush's Photo Michidush 04 Aug 2012

Si sa ne mai batem capul si cu altele.

Ca sa fie clar: ghicesc o singura data. Simultan. Stabilesc strategia inainte de a li se pune palariile.
Ca sa fie si mai clar: cel care pune palariile stie strategia, si daca poate, alege numerele astfel incat sa-i incurce.

Ok Fiecare om o data ce s-a trezit cu palaria pe cap face urmatorul calcul

1) Insumeaza numerele aflate in jurul sau
2) Imparte suma la N-1 (adica calculeaza media celorlalte numere)
3) Rotunjeste in minus la intreg, si estimeaza acest numar ca fiind al lui.

E greu sa formulez matematic demonstratia dar am am incercat sa o probez pe N=4, si mere, adica cel putin unul ghiceste bine, chiar daca se repeta numerele.

vv's Photo vv 04 Aug 2012

Eşti pe aproape oarecum, dar nu ai ghicit. Contraexemplu trivial: N=2, pălăriile numerotate 1,2.

adso's Photo adso 04 Aug 2012

Hmmmm.... Modulo de cati sunt. Si sume. O simt in aer, da' inca nu pot pine dejtu'.

Poate imi iese :)

vv's Photo vv 05 Aug 2012

E bun aeru' de bruxel..
Toti tre sa ghiceasca ( de facto ) acelasi lucru, ca altfel ghicesc independent si nu le iese coordonarea ;)
Si, evident, toti tre sa emita ipoteze diferite. N oameni, N ipoteze...

Lolek's Photo Lolek 31 Jul 2017

Scuze că parazitez aici, dar, având in vedere turnura pe care o ia chestiunea, aș vrea să știu și eu cum filmează o camera 30 secunde inainte sa apesi buton? Că exprimarea e SF.

The Baltimore Police Department's body cams, like many across the nation, capture footage 30 seconds before an officer presses the record button.

Cumva face streaming non-stop si pastreaza si 30 sec inainte de boton (sau are buffer de 30 secunde si e always on, like, botonu fiind quasi la fonfe?)?

https://arstechnica....nd-more-likely/

P.S.: unde găsesc si eu o camera din asta? Ca am niste idei...

vv's Photo vv 31 Jul 2017

Banuiesc ca e always-on, si are un buffer circular de 30 secunde pe care cand apesi botonu' il dump-eaza pe disc. Ideea nu e rea deloc, really - singura problema e "battery life", da' banuiesc ca in usecase-ul asta particular, se descurca.

[edit]

But with any type of technology, body and dash cams are no panacea.

Cum adica, "are no panacea"? Toate exemplele date de ei sunt exemple de "justice was served" - oameni condamnati pe nedrept, pe baza de "dovezi" plantate de politisti. WTF?

Lolek's Photo Lolek 31 Jul 2017

:D

adso's Photo adso 31 Jul 2017

E pe principiul 'nu rezolva orice, deci sigur e worthless'.

E principiu fundamental conservator, LA ASTA S-A AJUNS...

TataBobu's Photo TataBobu 28 Mar 2018

Cat de misto e rezolvarea!