←  Moartea pasiunii

Sinapse

»

Cu Speraclu Pe Portativ

bflorian's Photo bflorian 18 Feb 2013

Aidi bre... Mie nu mi se pare dar nu cred ca am cea educata ureche muzicala :d:

mil's Photo mil 09 Mar 2013

cu ocazia asta semnalez ca piesa emilia in competitie la Eurovision 2013 e furata ghiorlaneste dupa o piesa de Bregovic...

unde am ascultat eu prima oara:

mil's Photo mil 09 Mar 2013

Late news, piesa furata cat se poate de corect a iesit pe 2 la scorul final si pe primul loc pe punctajul JURIULUI. Sa imi bag ceva in el de juriu, daca nu era publicul, azi eram la buda, era poate singurul caz cand centrala  Eurovision refuza un castigator national.

INCOMPETENTI, inculti, albumul de pe care am dat eu piesa s-a vandut in 700K de exemplare in Polonia, 2 piese  din care asta au fost scoase pe single (poate inca 100K de copii). Piesa e o preluare din repertoriul Bielo Dugme (cea mai populara rock banda iugoslava), a aparut si pe CD-ul Black Cat Whitde Cat cantata in tigano-romaneste si in film in sarbeste.

http://www.youtube.c...h?v=mBbzcj1t2WY

muzica iugoslava sau poloneza nu ascultat,i desi sunt milioane de copii vandute, dar nici filme nu vedeti juriul lu' peste. eu am auzit melodia asta acum 13 ani prima oara.

mil's Photo mil 10 Mar 2013

si piesa copiata

nu am gasit originalul Bielo Dugme, insa si Kusturica a preluat dupa ce s-a certat cu Bregovic, ma rog, aproape romaneste...

se ia urmatoarea piesa

domnul Adrian Enescu (care e cam cel mai tare compozitor de film din anii lui Ceasca) o preia fara rusine, si il pune pe Radu Gheorghe sa cante cu o voce cam lipsa in engleza in cel mai bun eastern.

dati pe la minutul 1,5 ca sa va fie clare asemanarea...Moriconescu si Vangelis

Nitro001us's Photo Nitro001us 10 Mar 2013

Uite ce zice Wikipedia Ro

Muzica celor trei filme din seria „Ardelenii” a fost compusă de Adrian Enescu, care mai colaborase anterior cu ambii regizori ai filmelor, Dan Pița (la Tănase Scatiu și Bietul Ioanide) și Mircea Veroiu (la 7 zile). El a fost încântat de ideea de a compune coloana sonoră pentru un western românesc. [4] Muzica electronică a fost compusă pentru sintetizator, ea fiind diferită la fiecare din cele trei episoade ale seriei. Melodiile îmbină sunetul muzicii country cu melos-ul popular ardelenesc, fiind prelucrate electronic teme neaoșe precum Mocioriță sau Alfa (de Vangelis). Cântecele sunt interpretate de fetele de la grupul 5T și de Mircea Romcescu.

Poate exista, totusi, o alta explicatie.

tema inseamna cateva masuri...dar tot refrenul e copiat...si partea instrumentala e din alfa...Radu Gheorghe fiind un soi de Jon.

Michidush's Photo Michidush 06 Sep 2016

Am aflat cu stupoare ca o melodie de vara romaneasca rupe prin Caucasus pe aici (Georgia, Azerbaijan)....mi-am dat seama ca e romaneasca din primele 5 acorduri.....

Se pare ca subcultura asta noua romaneasca incepe sa aiba un stil propriu riconoscibil (scuzats...riconoscibil) Come si dice riconoscibil in romana?

Cigancusha asta din Baku...

Aici ceva miscare prin Georgia....zici ca e filmat undeva prin anii 90 in Balcani....

Michidush's Photo Michidush 06 Sep 2016

Am sa nuantez cu subcultura romaneasca care se contureaza ca stil in afara:

1) Filmele. Apreciez cinematografia romaneasca din noul val, dar vad anumite tipare:

-Filmare cu camera pe umar ala documentar

-personaje care isi dizolva cu usurinta principiile morale in ciorba cotidiana (432, Pozitia Copilului)

-batranei pierduti in tranzitie care nu-si gasesc locul (Niki Ardelean, Lazarescu)

2)Muzica
Versuri in spaniola /italiana/engleza)
Ritm de latino sau eurohouse
Vara mare gagici versuri si tema muzicala  tembele

Si cu acestea zise am incheiat...de apreciat ca e totusi o marfa de export...macar daca nu mai luam medalii sa ne facem si noi vizibili cu ceva

Iulian's Photo Iulian 06 Sep 2016

teme muzicale manelistico-vlahe au ajuns si pe la fabrica de muzica din LA...

do not underestimate popular culture... acum 100 de ani niste negri cantau in niste ritmuri ciudate prin crajme pe valea lui Mississippi (New Orleans, Memphis, St Louis). si de la ei in nici 30 de ani muzica intregii lumi s-a imbogatit cu jazz, rock&roll, soul, etc.

Iulian's Photo Iulian 06 Sep 2016

dunparegzampl, acum 110 ani asta se canta in NO:

Iulian's Photo Iulian 09 Sep 2016

revenind la oile noastre si efectul lor global: