←  Cu Doru prin locuri exotice

Sinapse

»

Qatar

Michidush's Photo Michidush 15 Oct 2011

Qatar

Am sa vorbesc schematic ca la scoala, punctand lucruri cat de relevante in opinia mea despre Qatar

-Din Aprilie pana in Septembrie clima este extrem de calda si de umeda. Cand am coborat din avion, noapte fiind, am avut senzatia ca cineva mi-a pus o carpa
de spalat pe jos fierbinte pe fata. Zic carpa de spalat pe jos, deoarece praful desertului cu umezeala si fumul de esapament creaza un aer irespirabil.
-Qatarul este o tara extrem de saraca in resurse naturale, mai precis este un petec de desert arid cum vedeti in pozele de mai jos.
Cred ca singura distractie in natura pe care o poti avea aici este sa cauti scorpioni cu batul pe sub pietre.
desertl_qatarez_002.JPG desertl_qatarez_009.JPG

-ceea ce face tara asta interesanta nu sunt resursele naturale, ci cele minerale, mai precis rezervele gigantice de gaz care au ridicat tara in topul economiilor cu PIB
pe cap de locuitor printre cele mai mari din lume. Si acum incepe cu adevarat distractia.
-mall care copiaza Venetia
IMG_2148.JPG

-mall care copiaza galeriile Vittorio Emmanuelle din Milano

IMG_2147.JPG

-capitala moderna cu cladiri in sticla si beton
IMG_2149.JPG IMG_2215.JPG IMG_2254.JPG IMG_2254.JPG]IMG_2272.JPG
Interesant este ca plimbandu-ma printre aceste cladiri ziua in amiaza mare, nu am vazut tipenie de om nici inauntru si nici afara. Cred ca ma asteptau pe mine sa le populez.

Despre stilul de viata al oamenilor ar fi de punctat cele 3 mari categorii distincte de oameni, care duc vieti destul de paralele.
-expatii occidentali, in general bine platiti, care muncesc 6 zile/saptamana, si in weekend scapa la distractii prin pub-uri cu acces limitat ca vaca la porumb...
sau mai bine zis ca intelectualele britanice la bautura
-indienii si chinezii care fac muncile de jos, traind auster prin baraci, si muncind pe bani putini, in general merg pe jos sau in autobuze Tata fara aer conditionat.
-qatarezii get beget in haine traditionale, care isi impart existenta intre casa, masina si mall, existand insa si exceptii care lucreaza in armata, institutii guvernamentale sau pozitii de varf in companiile qatareze.

Singura chestie autentica, unde pot sa zic ca ma duc cu placere oricand, este centrul istoric din Doha, Souq, unde gasesti un bazar oriental si cafenele in stil arabesc, unde amatorii pot savura o shisha (narghilea) sau o racoritoare (nu alcool).

IMG_2296.JPG IMG_2299.JPG IMG_2301.JPG IMG_2301.JPG]IMG_2311.JPG

Don'ts list
-interzisa aducerea, consumarea sau vanzarea carnii de porc
-nu ai voie sa aduci alcool in bagaje
-este recomandabil sa nu ai viza de Israel in pasaport
-gesturile de afectiune in cuplu, sunt interzise in public, la fel si vestimentatia prea lejera
-nu este permis sa fotografiezi cladiri guvernamentale sau militari/politisti
-in perioada Rammadanului, este ofensator sa mananci/bei in public in timpul zilei
-afisarea simbolurilor religioase non islamice este considerata ofensatoare

Ashu's Photo Ashu 18 Oct 2011

-mall care copiaza Venetia

Mda, numa ca in Venetia cladirile sunt vechi si corodate, ceea ce ii da aerul acela romantic inconfundabil. Pe cand aici urla chiciul din toti peretii aia, cel putin asta e sentimentul pe care-l am chiar si dintr-o singura poza.

-capitala moderna cu cladiri in sticla si beton
Interesant este ca plimbandu-ma printre aceste cladiri ziua in amiaza mare, nu am vazut tipenie de om nici inauntru si nici afara. Cred ca ma asteptau pe mine sa le populez.

Probabil d-aia aglomerarea aia de cladiri n-are nimic din aerul Manhattanului. Lipsesc oamenii, forfota aceea nemaipomenita din New York, ceea ce iarasi ma face sa simt falsul chiar si dintr-o singura poza.
Ma, in sfarsit am vazut ceva mai chicios decat Las Vegasul, thanks Michidush :)

Michidush's Photo Michidush 17 Dec 2011

Cred ca nu am vazut in viata mea o expresie mai elocventa a consumerismului, decat ceea ce am vazut ieri pe aici. Este vorba de un proiect imobiliar nascut prin isteria binecunoscuta a anilor 2007-2008, care are toate atuurile mallului absolut, care ar multumi orice pitipoanca de pe planeta asta. De fapt cred ca este dint tot ce am vazut eu la viata mea, cel mai apropiat ca si concept de ce ar trebui sa reprezinte Raiul, pt societatea de consum, unde dupa moarte ajung doar cei alesi, sa duca o viata vesnica de sopping :D

Are toate atuurile....e construit in mare ca utopia ailalta de prin Dubai, are barcute frumoase pe chei, pe toate zidurile sunt poze cu tineri fericiti si zambareti care tocmai au fost la shopping si au o plasuta in mana, nu lipseste nici un brand care sa vanda nimicuri la preturi exagerate, apa minerala la restaurant tre` sa fie musai San Pellegrino Bvlgari, ca altfel e salcie si face gaze la stomac, iar magazinele se intind pe toata lungimea coastei formand kilometri de galerii comerciale. Superb...Mai ca ai vrea si tu sa-ti cumperi un apartament....si repede ca dupa aia se scumpesc......:D. Eventual poti sa-l consideri o investitie.

Dar daca esti curios sa sapi un pic mai adanc ies lucruri interesante la iveala :D....cum ar fi ca blocurile terminate nu sunt bransate la canalizare, iar noapte de noapte vidanja vine disciplinat sa goleasca fosa.....ca taxele de intretinere te rup in 15.....ca tu ca expat nu prea ai nici un fel de drepturi prin Qatar, si ca daca se supara pe tine careva seara esti in primul avion....ca blocurile au fost ridicate de indieni necalificati care lucreaza pe 200$ pe luna....si ca dezvoltatorul risca sa intre in insolventa la un moment dat....fain...un fel de Planorama dar la proportii de Middle East nu Dambovita... Se cheama "The Pearl" si e in Doha-Qatar.
1.jpg 11.JPG

Attached Thumbnails

• 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG
  • 10.JPG

Michidush's Photo Michidush 23 Dec 2011

Sunt mereu surprins decate ceva prin Qatar...
Spre exemplu de curand am vizitat un parc. Am regasit in acel parc un deal artificial, acoperit in mod artificial cu iarba naturala, care dintr-un anumit unghi ma jur ca seamana cu dealul din Windows XP...apoi copaci, sisteme de irigare si un lac artificial. Foarte frumos..pana aici nimic iesit din comun...dar faza care m-a lasat efectiv perplex este ca se auzeau ciripituri de pasarele...., numai ca pasarelele se ascundeau bine de tot privirilor...intr-un final dupa intense cautari am reusit sa gasesc si sursa ciripelilor....in prima poza atasata..

02122011_011_.jpg

Faclia aia din fundal este un hotel rotitor, iar langa el este un stadion construit pentru Cupa Mondiala.

02122011_007_.jpg

Windows XP

02122011_013_.jpg

Lacul artificial cu Windows XP in planul indepartat.

Ashu's Photo Ashu 23 Dec 2011

Intr-un final dupa intense cautari am reusit sa gasesc si sursa ciripelilor....in prima poza

That's fucking insane man...

cristi's Photo cristi 23 Dec 2011

Pai, urmeaza si pasarele robotizate si aia e. Nu fac nici caca sau alte stricaciuni.

bflorian's Photo bflorian 24 Dec 2011

That's fucking insane man...

Ei, nici chiar asa... Nebunie ar fi fost sa aiba ceva vietnamezi sau cambogieni raspinditi prin parc cu jobul de a face ca pasarelele... Si oricum: au lipsuri grave - unde e Heidi ? Unde e bunicul si unde e vaca Milka???? Fara ele nici o utopie nu e perfecta!