←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Trenulete

CHIHUAHUA's Photo CHIHUAHUA 25 Oct 2013

eu am pe asta : http://www.wowwee.co...apiens/rs-media

daca vrei ti-l vand :D desi pretul o sa te sperie un pic zic eu.

vv's Photo vv 29 Oct 2013

De ce?
Eu asa speram să-mi învăț copii programare :)
L. E. Mesajul este pentru Liviu

Liviu M's Photo Liviu M 29 Oct 2013

De ce?
Eu asa speram să-mi învăț copii programare :)

Asa speram si eu cand i l-am luat. :pe jos:

Prin clasa a 5-a sau a 6-a a avut "laborator de robotica" si au folosit mindstorms. A vrut si pentru acasa, asa ca i-am luat (chiar mi-a placut ideea :)). 

L-a tinut fix cat a tinut laboratorul *). Noroc ca m-am mai jucat eu cu el (am incercat sa-l cooptez in joaca mea, da' n-a mers), ca altfel...

Mai nou **) au iarasi ceva cu robotica in nume si l-a redescoperit. Inainte de vacanta (tocmai au avut doo saptamani vacanta de toamna) au fost la TU-Darmstadt la o prezentare de robotica cu mindstorms. A venit acasa, si-a instalat LeJos (sau cum se cheama mediul ala java pentru mindstorms), a construit un robot si i-a mai trebuit un cablu ***), drept pentru care s-a oprit "ca vine vacanta si are doua saptamani sa faca un cablu si sa continue". N-a mai miscat un bit. :pe jos:

Asa ca daca adso e pasionat de programat robotei, linistit. Daca nu, numai in nadejdea unui pusti de 9 ani...

*) Probabil e vina mea, ar fi trebuit sa ma ocup ceva mai mult de el, da' de obicei ocupatul asta se termina cu scantei - suntem ca doi magneti de acelasi pol. :(

**) Cand voiam eu sa testez ceva cu el, normal. :D 

***) Cablu i-am gasit eu in aceeasi zi, inainte de vacanta. :)

LE A propos de cablu, au gasit berbecii astia niste mufe, de nu le are nimeni de vanzare (sau costa de nu-ti vine sa le cumperi).

Altfel produsul cablurilor ar fi floare la ureche, ca mufele sunt banalele RJ12 (de telefon) cu cheia deplasata spre o margine.

Zgarcit cum sunt, fac cabluri cu mufe RJ12 modificate pe genunchi.

Liviu M's Photo Liviu M 17 Nov 2013

Nici ddr-istii *) nu erau prea luminati in vagoane. :D

5rbt.th.jpg

*) Trenul din poza "modeleaza" o garnitura DDR-ista, cu vagoane etajate de tipul primelor care au circulat prin tara pe vremea lui ceasca.

Liviu M's Photo Liviu M 01 Nov 2015

Fiind eu copil ascultator (e sectiunea copiilor, nu), daca tot am fost sfatuit sa-mi vad de trenulete, mi-am vazut.

Rezultatul - mai nou pot folosi etichete rfid/nfc sa vad unde-mi sunt locomotivele si vagoanele pe sine.

Ca un Raducioiu la patrat, nu siluiesc doar romana si germana, ci depun eforturi si la engleza, da' din ce-am dedus de pe un alt forum, textele mele de pe github sunt totusi inteligibile.

Liviu M's Photo Liviu M 03 Dec 2015

Na, belea, c-am ajuns si la gazeta. :d:

Attached Thumbnails

• articolDimoCut.png

Nitro001us's Photo Nitro001us 03 Dec 2015

E de bine? 😃
Aici merge urarea aia: Sa auzim numai de mine!

Liviu M's Photo Liviu M 03 Dec 2015

In traducere libera ar fi cam

Softul pentru varianta Loconet ne-a fost pus la dispozitite (cu bunatate, cum zice dictionar online :complice: ) de Liviu Moculescu.