←  Mansarde mobilate

Sinapse

»

Ideile Altora

adso's Photo adso 23 Jan 2013

aha. pai deja capata sens si prin vestul ioropii, nu doar la ochimici.

ma rog, chestie de gust, mie tot claustrofob mi se pare...

TataBobu's Photo TataBobu 23 Jan 2013

Ma... ce sa zic acuma, un pat basculant mi-ar place si  mie, si  nu cred ca are pret prohibitiv

Mai ales, ca sa ceva era inclus in  '' camerele de tineret'' de pe vremea lu nea caesca.

In iunie sau iulie, la targu' de cashi din fata Parlamentului, era un expozant care avea un pat de-asta transformabil in etajera. Nu-i retin numele, nu mai stiu nici pretul, insa tot ala avea o masuta de cafea care se transforma in masa de sufragerie de 6 persoane: aia era 1000 sau 1100 de lei.

EDIT: ceva in genul asta: http://riaccesorii.b...sformabila.html

Marius's Photo Marius 11 Sep 2013

mijto asta:

http://nabukodonozor...-mi-mosogepunk/

traducerea lu gogu: Vartej 1.0 ...  :d:

Ake's Photo Ake 20 Feb 2015

Fara niciun misto, voua v-ar placea sa locuiti intr-o casa de genul asta?

Ideea e ca eu de multi ani am avut idei pentru tot felul de inventii de genul asta, dar nu le-am aprofundat pentru ca am fost convins ca nu au nici o sansa la public, nici macar pe scara medie, daramite pe scara larga.

Pe de alta parte, genul asta de creatii facute ca unicat nu au nici o sansa din cauza ca ar iesi niste preturi absurd de mari.

miki's Photo miki 20 Feb 2015

Depinde cine plateste.

De palcut, mi-ar place.....

TataBobu's Photo TataBobu 20 Feb 2015

Da' nu-ti ingroasa mult prea mult peretii? Un paravan de-ala mobil trebuie ascuns undeva cand nu-i util. La fel, nu-ti mareste prea mult planseul? Sau mai rau, te obliga la o fundatie mai mare? daca tot ai facut-o, nu-i mai simplu sa faci acolo spatiu de depozitare? In tot filmuletul asta am vazut doua chestii care in mod real ar aduce avantaje: biropatul ala albastru si sertarele din contratrepte. Masuta de cafea are un defect: se face doar inalta, nu si incapatoare. Putea sa devina de 6 convivi si atunci era OK.

vv's Photo vv 20 Feb 2015

Scrisesem mai mult, da' s-a pierdut. Pe scurt, imaginati-va:
- cainele face pipi deasupra sufrageriei ingropate
- copilu' baga piese de lego prin cele "800 moving parts"
- Conteaza si volumul. Trebuie cladirea in sine sa fie construita pentru asa ceva.

Pe scurt: teribil de nepractice, cu exceptia posibila a burlacilor bogati.

Lolek's Photo Lolek 20 Feb 2015

Fara niciun misto, voua v-ar placea sa locuiti intr-o casa de genul asta?

Sigur nu.

E ca Japonia, misto de vazut, imposibil de locuit.

Cu toate aste, exista expati in Jp, tot asa cum probabil ar fi si clienti pentru... dungeonu asta cu capcane.

A-propos, de ce de fiecare data la prezentari d-astea cutting edge in materie de amenajarea spatiului nu vezi niciodata feresti, chiar si false, sa iei si tu o gura de aer virtual? Mi-aduc aminte de o fufa de prin Bucuresti care inchiria o garsoniera (parca n-am ras bine de ea p'aici), facuse tot soiul de artificii d'astea de amenajare combinate cu niste chestii artistitice de-ti facea traiectul digestiv cale-ntoarsa...tot asa... ramasesem cu frate, da' or avea geamuri?

Intotdeauna senzatia asta ca m-as muta la metrou la Piata Romana. Si poti sa bei, daca tii musai, o sampanie la metrou la Romana cu N (unde N > 2)  gagici bine sulemenite, numa' ca nu vaz de ce.

Alta chestie, eu nu suport lustra deasupra capului, d'apai ditamai dormeza...

Ah, un soft-spot utopic (stiu ca-i utopic) am totusi: spatiu de relaxare undeva mai jos de planul podelii dar in dreptul unui ... geam mare-mare, jos, eventual rotund sau oval, o chestie in care cobori, canapea, multe perne, spatiu de citit si alte moduri de dat cu parerea, sa urci 3-4 trepte ca sa revii in spatiul...util. Da' asta e o chestie fundamental gresita si stiu asta.

bflorian's Photo bflorian 23 Feb 2015

Cred ca trebuie schimbata si mentalitatea: casa cu mai multe camere inseamna si drum..... dintr-o camera intr-alta .... care recompune cumva drumul dintr-o arie intr-alta, din deal in vale si din curte in gradina. Simpla schimbare a decorului fara a schimba locul este nefiresc....artificial..

Marius's Photo Marius 23 Feb 2015

intr-o incapere ce se transforma pe rand ba in dormitor, ba in living, ba in bucatarie, ba in birou, etc.. nu, n-as locui.

in schimb unele din ideile din clipu asta (sau altele vazute prin alte clipuri) mi se par foarte misto si le-as folosi, ma refer la chestii "suportabile" pentru mine ca si idee: patul retractabil in perete, sertare in treptele scariilor, strangerea mesei dupa ce ai halit intr-un loc neutru.. 

sa iasa masa din podea, sa urc patul in tavan..astea Nu! :d: ..si astea chiar cred ca au niste costuri de-ti sar plombele. 

dar nah.. banui ca sunt unii care-si permit sa-si amenajeze casele numa pentru a se lauda la musafiri.

Iulian's Photo Iulian 23 Feb 2015

bragging rights au fost intodeauna un punct forte pentru apropitarii de case.

adso's Photo adso 23 Feb 2015

si mie mi se pare destul de greu de digerat. au ai mei o 'bucatarie' cu niste d'astea ascunse si modulare, au dat o tarla de bani pe chestiile alea, proiectate de un cuplu de arhitecti chiar ingeniosi.

mama a sfarsit prin a amenaja o bucatarie 'traditionala' la demisol. foarte cul, insa complet nepractic, mi-am prins urechile incercand sa identific ustensilele pentru facut o amarata de cafea.