←  Cu Doru prin ţară

Sinapse

»

Ziua In Care M-am Ldir-it...

Dacicuss's Photo Dacicuss 27 Sep 2010

ce e aia ldir???

ceva ce n-o sa faci niciodata, deh.

...si nu e vorba de secs cu-n alt barbat.

madalina's Photo madalina 27 Sep 2010

mdeci asa: nu-l pun la social, desi aceasta actiune a fost generata de comportamentul nativ al acelei dihanii numite cocalarus carpatinus...l-am pus acilea ca zona in care se manifesta acest primat (scuzati-ma, maimutelor!) e taman zona/zonele in care ies sa socializeze, forma de comunicare fiind maneaua cat mai tare, ragaiala, pet-ul strivit de frunte sau aruncat cat mai departe in tufe...asta pare sport national.

No, facandu-se atata reclama (sau nu!) la actiunea asta, Let's Do It Romania, ne-am gasit si noi, vreo sase (6) fraieri plictisiti de spart seminte virtuale si fara ocupatie, sa ne adunam intr-o haita ce saliva sa adune gunoaiele subspeciei mai sus mentionata.

Ne inscriem, zapam pe net, vedem ca punct de inscriere e in minunata urbe...municipiu in puii mei, ORASTIE (doar acilea habitam, 'miaj!)...hai, dupa cum spun indicatiile, la punctul de inscriere voluntari/echipe de la locatie.
Daca unii veti spune ca am luat mooe, nu ma supar, asta e! Adica"edilii" ne-au flituit...citez: "Am primit o invitatie, dar pe mine nu ma intereseaza ce-i in afara orasului asa ca am refuzat"...Booon, atunci de ce kilu' meu, bai organizatorul judetean din partea LDIR ai raportat ca loozerii astia se implica?
Sa mai zic ca moronii de la LDIR pe judet nu raspundeau la telefon? Nu e vina LDIR Romania, e vina unor idioti de pe plan local.

Stai linistit, organziarea proasta a fost peste tot.

Eu ma trezesc in timpul spatamanii la 8:30-9:00 sa ajung la birou, iar sabata m-am trezi la 6:00 AM sa fiu la 7:00 la punctul de inregistrare de la Bricostore BAneasa. Numai ca nu era nimeni de la organizatori acolo. Cei de la brico au fost draguti si ne-au lasat in zona birourilor, sa ne luam cafea, sa stam jos samd.

La 7:30 au inceput experitii Brico ssa aranjeze un cort. Timp de 45 de minute nu au fost capabili.

La 8:20 a aparut un organizator care a tinut discursuld espre cum sa ne organizam. Intre timp cred ca se stransesera 200 de oameni acolo. Niste domnite cu tocuri cui faceau inregistrarea, dar ele nu stiau ce sa faca. Se uitam la formular si se intrebau intre ele ce trebuie sa scrie in rebrici precum IDul gropii si altele asemenea.

Nenea asta care pare un fel de sef ne-a povetsit toate situatiile, dar uitase de cei cu transport si fara groapa. L-am intrebat daca nu are fi trebuit sa povesteasca lucrurile astea la 7:00 cand trebuia deschis centrul de inscrieri, iar raspunsul lui a fost " Cand o sa organizati un asemenea eveniment, atunci sa aveti pretentii" I-am raspuns ca niste scuze erau mai potrivite si el mi-a raspuns in scarba ca nu crede.

Coordonatele GPS ale gropii erau gresite, asa ca ne-am oprit in zona (padure Moara Vlasiei) si am adunat in 2 ore vreo 50 de saci, 6 oameni, apoi am plecat.

bflorian's Photo bflorian 27 Sep 2010

Mda...mie unul mi s-a facut rusine cind l-am auzit pe Dacu :( io m-am inscris la un grup de vreo doua luni si mi-am cumparat si manusi pentru eveniment. Cu vreo doua zile inainte am sunat pe seful de cuib sa-mi spuna ce si cum. Mi-a zis ca nu reuseste sa ia legatura cu nimeni si ca crede ca s-a aminat. Pe 25 nu am mai sunat pe nimeni si sincer credeam ca nu se mai pune. Acum vad ce s-a intimplat de fapt.

Laurentiu's Photo Laurentiu 27 Sep 2010

Eu din pacate am prestat pe plantatie sambata pana la ora 13, ca era tura mea, asa ca nici vorba de participare.

Pe de alta parte, daca as fi vrut sa curat pe undeva, ar fi fost gunoiul de la Cotroceni si de la Palatul Victoria. De acolo trebuia inceputa curatenia, PET-urile din padure ar fi fost doar finalul.
Oricum, mi s-a facut prea lehamite de c*c*tul asta de tara ca sa mai merite vreo atentie din partea mea. In primul rand, aceeasi tara a avut grija sa-mi ia permisul dupa 2 ani de zile de cand o patisem, asa ca nu as fi avut cum sa ma deplasez pe teren, asa ca urez moolta mooie! La inceput eram si eu entuziasmat de LDIR, insa tara a avut grija sa-mi schimbe parerea: nu merita.
In urmatorii 5 ani sper sa fiu emigrat in afara, sa nu ma mai intereseze de cancerul asta de pe aici. Nu vreau peste 20 de ani sa-mi para rau ca n-am plecat.

Dacicuss's Photo Dacicuss 28 Sep 2010

ce legatura are faptul ca ti-au luat permisul?...pe nedrept, of course, n-are nicio legatura cu stilul de condus cu care te laudai pe acilea...

Lolek's Photo Lolek 28 Sep 2010

Sa traiesti Dacule. Si tu si prietenii tai. La fel si Madalina si amicii ei.

Stiu ca-s unii p-aici care zic ca nu merita. Eu zic ca merita. Si-s cam pe dos la aia cu Primaria....as prefera ca primaria sa nu se bage-n chestiile astea, ca mai rau incurca.

Rusinea mea e ca promisesem cuiva ca mergem anul asta (fara nici o legatura cu LDIT) sa mergem fo 'shpe insi si sa "storm the front" prin anumite chei, dar n-am "apucat" (cred ca e termenul corect de iseit din inghesuiala). Poate la anul.

Dar repeta, pentru mine orice are legatura cu Primaria imi provoaca o pantecaraie. Nu vreau s-ajut nici o primarie si nu vreau sa fiu ajutat de nici o primarie. Daca e de platiti taxe la gunoi, as prefera sa le fac cheta si pe alea.

In schimb ce-as vrea ar fi sa le facem un pterodactil d'ala fioros din PET-uri si sa li-l plantam in mijlocul satului. Daca se poate chiar in fatza primariei.

Mache's Photo Mache 17 Nov 2010

Felicitari! Daca ai ajuns si in presa internationala, esti cineva important. Stima noastra si mandria! :aplauze:

Dacicuss's Photo Dacicuss 17 Nov 2010

...pe dracu...

Laurentiu's Photo Laurentiu 17 Nov 2010

In week-end am batut cu bicicleta vreo 25 de km malul tulcean al Dunarii. Dunarea e relativ scazuta acum, iar pe mal e plin de PET-uri, aduse de apa si ramase acolo la scaderea nivelului apelor.
Acolo poti sa faci curatenie de 100 de ori, cat timp vor veni PET-uri pe Dunare si de pe restul raurilor din tara. A, si pe sticle cam scria Coca-Cola, Timisoreana, Neumarkt, nu-i amintesc sa fi vazut vreo sticla de prin alta tara decat Ro.

IRONICK's Photo IRONICK 17 Nov 2010

Plm, voi ati uitat cum este pe Jiu?

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 17 Nov 2010

Bai..voi nu ati fost vreodata la barajul de la Brezoi?
poti trece Lotrul pe peturi fara sa te uzi!
Fac aia curat de 3 ori pe saptamana ca sa nu li se blocheze turbinele..

cristi's Photo cristi 17 Nov 2010

Laurentiu, culmea ca nu ne-am intalnit. Am fost si eu cu atv-ul si cu un prieten.
Ceea ce ai vazut acum e de 10 ori mai putin decat alte dati si crede-ma ca si eu m-am uitat sa vad ce scrie pe sticle si nu erau doar din Romania. Bine, asta nu ne scuza cu nimic...

Toate peturile de pe toate raurile tot in Dunare ajung si apoi, datorita felului malului Dunarii, cam de la Galati in jos se aduna si raman toate.
Probabil cu vreo 100 de tiruri scapi de ele :D

Laurentiu's Photo Laurentiu 17 Nov 2010

Am fost vinerea trecuta, cu bicicleta. Am trecut Dunarea cu bac-ul, si am mers pe dig spre Grindu si in continuare tot pe mal, pana in dreptul Reni-ului. La intors am avut vant din fata, de credeam ca nu mai ajung. Au fost cei mai chinuitori 54 de km pe bicicleta pe care i-am facut vreodata, numai drumuri de pamant si o sa pe care nu reusesc nicicum sa o reglez in asa fel incat sa nu-mi rupa fundul. Data viitoare cand vreau sa mai vad Reni-ul, o iau pe malul cu asfalt si iau si pasaportul la mine.

Oricum, era o adevarata bordura de PET-uri pe mal, p-aia n-o termini niciodata de curatat, nu atata timp cat nu elimini sursa mizeriei.

Danny_bb's Photo Danny_bb 03 Dec 2010

Problema peturilor este foarte simplu de rezolvat: ca in Germania. Pui o garantie consistenta si le colectezi ulterior. Si sunt convins ca ar exista baieti destepti care sa puna la punct sistemul de colectare. Numai ca intreaga actiune ar trebui cumva sprijinita printr-o prevedere legislativa. Si asa s-ar rezolva eficient si ecologic problema. In Germania mai vezi in unele zone gunoaie aruncate, dar n-o sa vezi niciodata un pet aruncat si asta spune tot.
Dar ma entuziasmez degeaba sperand ca se va face ceva in viitorul apropiat. La noi orice proiect trebuie precedat de studii de fezabilitate de jdemilioane de euro, pentru ca in final sa ramana un dosar stufos pe raftul unui incompetent pe care il doare-n bashcheti.