←  Cu Doru prin ţară

Sinapse

»

Orasul Brad

Ake's Photo Ake 22 Sep 2010

maine pe la pranz trebuie sa ajung in BRAD

am urgent niste intrebari.

- Cam cat se face pana acolo? banuiesc ca via Deva. Detalii despre traseu pls.
- CAZARE unde? am vazut ca nu exista hotel acolo.

alte sfaturi sunt binevenite - AZI

THX

Ashu's Photo Ashu 23 Sep 2010

Se pare ca nu e foarte popular orasu asta. Eh, sper ca te-ai cazat undeva pana la urma, si ne povestesti tu cand te intorci care e treaba. :)

Mihai's Photo Mihai 23 Sep 2010

un oras minier, popular? :D

au muzeul aurului... moti si, de cateva saptamani, au parte de trafic. din cauza podului de pontoane peste Mures de la intrarea in Alba Iulia, pe care au acces, cu greu, camioane de maxim 10 tone(asta auzit dintr-o barfa, putin credibila) si alte masini mai mici, traficul dinspre Timisoara, Caras, Arad catre Alba - Cluj, e deviat prin Brad - Zlatna. cel putin asta am vazut eu duminica, in Mintia.

Ake's Photo Ake 25 Sep 2010

Pana la urma m-am descurcat
Drumul a fost Ok mai putin vreo 30 minute pe care le-am pierdut vineri prin sebes si sibiu pe la intersectii mai aglomerate.
La faimoasa pensiune Ana Maria din Brad nu mai erau locuri. Dar am gasit alta la acelasi pret - pensiunea Juliana - mai in centru - si unde am mancat absolut excelent 13 lei (Ceafa cu cartofi si salata) iar cazarea a fost decenta pentru 100 ron
Muzeul aurului era inchis - din ceva proteste pictate pe gard am dedus ca a fost retrocedata cladirea or something.
Undeva in centru am mancat o pizza absolut bestiala- cum prin bucale n-am gasit de multi ani.
Orasul e cochetel , aer curat, terase pline de lume. Nu mi-am dat seama din ce traiesc oamenii aia. Cred o parte au mici afacerii in servicii sau mica productie care mai merg. O parte in schimb sunt vai de capul lor -in general cei pe la 50 de ani - cred ca sunt cei care au lucrat in minerit.
Cel mai nasol stau la capitolul incalzire, orasul nu are gaze iar centralele orasului sunt pe pacura si falimentare. Asa ca oamenii se incalzesc de la butelie sau cu lemne.

Ake's Photo Ake 08 Nov 2010

Nenea Dacu, trecui pe langa ograda lu matale da cum nu mergea saitu n-am avut cum sa te anunt ca as dori sa te jefuiesc de borcanu ala de ardei.

Cu ocazia asta tin sa reamintesc celor care poate au uitat ca avem o tara superba, pacat ca-i locuita - cel putin pe alocuri.
Din cauza de oaresce lene de a mai sta la podul de la iesirea din Alba Iulia catre Sebes (2-3ore) am decis s-o iau catre Brad prin Zlatna/Abrud. Prima surpriza a fost ca eu mai avand doar ceva aburi in rezervor, m-am culcat pe-o ureche ca gasesc o benzinarie la iesirea din Alba Iulia. Se pare ca m-am inselat, dar cu ceva bafta am gasit ceva pompa fantoma in Zlatna. Drumul e absolut superb. Majoritatea e prin padure, si e destul de practicabil. Adica nu-ti rupi masina. Cel mai ciudat mi s-a parut ca aproape tot drumul era prin localitate. Desi casele sunt cam la 3-500 de metri una de alta. Daca n-ar fi saracia asta crunta prin sate, ar fi extraordinar de stat acolo.
Abrudul - atat cat l-am vazut - mi s-a parut tare ciudat - partea cu case arata ca loc de oameni gospodari, partea cu blocuri parca era de la Cernobal.
Zlatna - saracie lucie. din ce-or trai oamenii astia?
Prin catunurile de pe drum cred ca lumea traieste exclusiv din taiat (furat?) lemne. Chiar si dupa ce se lasase intunericul, toata lumea cara lemne. cu orice. cu carul cu boi, cu caruta cu tractorul, cu camionul. chiar si cu bicicleta.
Brad - am mai zis. Ar fi un oras placut de locuit in el - mai putin partea cu blocuri.
Ce-am mai vazut de pe drum....
Orastie- Dragut oras. Acolo chiar si partea cu blocuri arata dragut. Am vazut ca e plin de simboluri dacice.
Cugir - nu prea m-am prins ce-i cu orasul asta. Pare ca are numai blocuri, de parca tot orasul s-a costruit in maxim 5 ani. Si amplasarea e ciudata. Si planul: jumate oras/jumate uzina.

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 08 Nov 2010

Orastie- Dragut oras. Acolo chiar si partea cu blocuri arata dragut. Am vazut ca e plin de simboluri dacice.

Se pisa asta pe garduri?

FLEX's Photo FLEX 09 Nov 2010

Din cauza de oaresce lene de a mai sta la podul de la iesirea din Alba Iulia catre Sebes (2-3ore) am decis s-o iau catre Brad prin Zlatna/Abrud. Prima surpriza a fost ca eu mai avand doar ceva aburi in rezervor, m-am culcat pe-o ureche ca gasesc o benzinarie la iesirea din Alba Iulia. Se pare ca m-am inselat, dar cu ceva bafta am gasit ceva pompa fantoma in Zlatna. Drumul e absolut superb.

Hehe, sa vezi cum era acum 4 ani drumeagul ala, l-am facut in zbor cu Matizda, ca ma grabeam la Cluj, media a fost de fro 80km/h.
Impresia mea e ca in tot Ardealul e penurie de benzinarii "oficiale" si nici francizele nu-s prea dese. Prin Muntenia si Moldova nu mi-a tremurat ever chifteaua ca n-am unde baga zama, dar prin Transilvania ....

Dacicuss's Photo Dacicuss 12 Nov 2010

Nenea Dacu, trecui pe langa ograda lu matale da cum nu mergea saitu n-am avut cum sa te anunt ca as dori sa te jefuiesc de borcanu ala de ardei.

Cu ocazia asta tin sa reamintesc celor care poate au uitat ca avem o tara superba, pacat ca-i locuita - cel putin pe alocuri.
Din cauza de oaresce lene de a mai sta la podul de la iesirea din Alba Iulia catre Sebes (2-3ore) am decis s-o iau catre Brad prin Zlatna/Abrud. Prima surpriza a fost ca eu mai avand doar ceva aburi in rezervor, m-am culcat pe-o ureche ca gasesc o benzinarie la iesirea din Alba Iulia. Se pare ca m-am inselat, dar cu ceva bafta am gasit ceva pompa fantoma in Zlatna. Drumul e absolut superb. Majoritatea e prin padure, si e destul de practicabil. Adica nu-ti rupi masina. Cel mai ciudat mi s-a parut ca aproape tot drumul era prin localitate. Desi casele sunt cam la 3-500 de metri una de alta. Daca n-ar fi saracia asta crunta prin sate, ar fi extraordinar de stat acolo.
Abrudul - atat cat l-am vazut - mi s-a parut tare ciudat - partea cu case arata ca loc de oameni gospodari, partea cu blocuri parca era de la Cernobal.
Zlatna - saracie lucie. din ce-or trai oamenii astia?
Prin catunurile de pe drum cred ca lumea traieste exclusiv din taiat (furat?) lemne. Chiar si dupa ce se lasase intunericul, toata lumea cara lemne. cu orice. cu carul cu boi, cu caruta cu tractorul, cu camionul. chiar si cu bicicleta.
Brad - am mai zis. Ar fi un oras placut de locuit in el - mai putin partea cu blocuri.
Ce-am mai vazut de pe drum....
Cugir - nu prea m-am prins ce-i cu orasul asta. Pare ca are numai blocuri, de parca tot orasul s-a costruit in maxim 5 ani. Si amplasarea e ciudata. Si planul: jumate oras/jumate uzina.

Heh, eram plecat pe alte meleaguri...si spre rusinea mea, inca n-am comis ardeii aia iuti...sper uikendul asta sa apuc.

Sa ocolesti Alba Iulia e relativ lejer. Daca apari dinspre Sebes, cum ai ajuns la fabrica Elit, o iei la dreapta de pe sosea, prin fata ei...pe partea ailalta e o benzinarie Petrom...ai indicatoare, drumul e ok, prin Ciugud, Limba, etc...te scoate pe centura, aproape de finalul ei. La fel, de apari invers, cum intri pe centura dupa nici 1 km faci stanga la prima intersectie (e in T)...ai indicatoare. in 15 minute ai ocolit orasul...io nu vad sa termine aia podul in urmatorul an, ca se misca muncitorii ca ochii mortului.

Orastia-i plina de simboluri dacice ca bantuie prin zona exaltatul ala de Savescu...a pus la iesire grozavia aia de limbric cu maner, pe post de sica.

Cugirul arata asa pentru ca a fost dezvoltat ca obiectiv zero inainte de '89, accesul strainilor era strict interzis.
Acu-i mere bine partea de industrie ce lucreaza pentru industria auto germana.

Hehe, sa vezi cum era acum 4 ani drumeagul ala, l-am facut in zbor cu Matizda, ca ma grabeam la Cluj, media a fost de fro 80km/h.
Impresia mea e ca in tot Ardealul e penurie de benzinarii "oficiale" si nici francizele nu-s prea dese. Prin Muntenia si Moldova nu mi-a tremurat ever chifteaua ca n-am unde baga zama, dar prin Transilvania ....

curat Mordor e Transilvania asta, parol! :D

Mihai's Photo Mihai 12 Nov 2010

Orastia-i plina de simboluri dacice ca bantuie prin zona exaltatul ala de Savescu...a pus la iesire grozavia aia de limbric cu maner, pe post de sica.

DSC08199.JPG

:rolleyes:

TataBobu's Photo TataBobu 12 Nov 2010

Ce-i ala ma, cutitu' lu' Ciacnoris otomanul?

Dacicuss's Photo Dacicuss 12 Nov 2010

cica sica lu' nea Decebal...miaj in ei de retarzi!