←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Tantari

hyde's Photo hyde 21 Jul 2010

Anul asta cred ca e o invazie de tantari mutanti prin zona mea ca e ceva de speriat. Si il pisca pe junior intr-o veselie iar in locurile muscate se umfla si se inrosesc urat de tot. Pisca si prin haine deci nu prea ajuta imbracamintea. Incep sa atace de pe la ora 18 fix cand se mai racoreste afara.
Cu ce spray sau alte solutii pot sa-l dau pe fiu-miu sa nu mai fie piscat? Ce ati folosit si recomandati?

bomicabomic's Photo bomicabomic 21 Jul 2010

Autan.

Lolek's Photo Lolek 21 Jul 2010

mda. Eu folosesc perna, pe la 3 AM. Sau palme viguroase peste propria fatza.

Sotia e sensibila la pastile-n priza si sprayuri specifice asa ca e de ales intre ori dorm eu un pic, or nu doarme ea deloc.

Prin urmare o sa dau cu var in toamna, sper. Momentan e de groaza cu astia.

L.E.: Daca dau cu lotiune de-aia pe toti peretii, as putea sa-i fac sa moara de oboseala?

Problema nu e in casa pentru ca am plase de insecte si nu am niciun tantar.
Afara e jale. Si cand e frumos afara nu pot sa tin copilul in casa. Caut ceva sa-l dau ca sa nu-l mai manance asa.

CHIHUAHUA's Photo CHIHUAHUA 21 Jul 2010

deci in romania nu sunt tantari !!! credeti-ma . dupa vizita in finalnda am concis : la aia e mai rau ca in delta. nu stiu daca careva din voi a vazut stoluri de tantari, sa se faca cerul gri cand trec aia ... sa vezi acolo nenorocire.

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 21 Jul 2010

Autan, Fenistil Gel, SAAAAU
Pune o plasa pt copchil pe carucior!
ceva de genul ASTA
Sau gasesti ceva mai general la Mothercare.

Copchilu meu are 3 ani juma si nu prea pot sa-l fac beduin si cu plasa pe ochi si pe cap :) plus ca in caricior sigur nu mai sta!
O sa caut autan sa vad cat de bun e.

O sa caut autan sa vad cat de bun e.

Nu rezolva in totalitate problema dar e altceva decit fara.

AKD's Photo AKD 21 Jul 2010

Cica au aparut niste aparate cu ultrasunete care tin tantaroaicele la distanta (1-2m), daca-i pui unul in buzunar poate ii e mai bine. Stiu doar din auzite, n-am incercat.

Dar ceva mai industrial, care sa-i tina la distanta, cunoasteti?

bflorian's Photo bflorian 21 Jul 2010

Cica au aparut niste aparate cu ultrasunete care tin tantaroaicele la distanta (1-2m), daca-i pui unul in buzunar poate ii e mai bine. Stiu doar din auzite, n-am incercat.

Am eu unul si il folosesc la pescuit. Eficace cam la 80% din populatia de tintari (probabil unii sunt surzi si nu aud :) ).