←  Noi despre noi

Sinapse

»

Coana Mitza, biciclista...

laur's Photo laur 08 Jul 2015

Vreau totusi roti pe 29 + Deore in sus, asa ca ma uit la RAM 5.5 Big (si-n ideea ca e 3x10). Ar fi fost misto si cablare prin cadru, da' nu le poti avea pe toate. La asta tre' sa-mi cumpar separat si pedale, nu ? 

A, si inca o chestie ... n-ar trebui totusi s-o probez inainte ? cat de productiv e cumparatu' "prin net" la asa ceva ?

Hotaraste-te daca vrei 28" (cauciucuri mai subtiri, bicla treking) sau 29" (cauciucuri groase, MTB).

3x10 fata de 3x9 sau 3x8 nu ofera altceva decit lant mai scump care tine mai putin.

De regula biclele vin echipate cu pedale proaste, cu plastic in ele (cele cu preturi mari vin fara pedale). Utilizatorul isi ia ce-i place, SPD, pedale duale, crank brothers.

Daca probezi ceva similar, dupa parerea mea e ok cumparatul pe net (eu si cam toti cunoscutii mei asa si-au luat). Diferenta de geometrie intre sa zicem 2 MTB de 29", aceeasi marime, nu apuci sa o simti probind bicla in magazin, nereglata dupa tine (alegere pipa, inclinare ghidon, seaua inainte/inapoi).

VAXXi's Photo VAXXi 08 Jul 2015

Bre Vaxxi, misca-ti kuru' (pardon, posteriorul) la un magazin, mai interactionezi si tu cu oameni 3D, nu te-ai saturat de ecrane virtuale? :gene:

In principiu, un 29-er nu e un pic mai greoi in demaraj, oare de-aia-i trebuie 3x10? Io zic sa te mai gindesti, un 26-er cred ca e compromisul optim intre transmisie si roate. Intr-adevar, au directia usor "isterica", dar te obisnuiesti.

E greu cu timpu', din pacate :) ecranele raspund repede, permit comparatii pe loc, samd samd. Nu-i bai cu demarajul, ca nu ma grabesc nicaieri; prefer confort versus viteza (ptiu, sa ma fi auzit zicand asta acu' 10 ani ...)

Dar ideea ramane valabila.Fierul modest l-a purtat onorabil.

Sunt de-acord total, da' asta merge in momentul in care stii ce sa-i faci cand se strica, sa-l reglezi, sa-l aranjezi; in domeniile unde ma pricep, si eu pot sa fac din rahat bici ... dar unde nu ma pricep, e mai nasol (pana-nvat).

Hotaraste-te daca vrei 28" (cauciucuri mai subtiri, bicla treking) sau 29" (cauciucuri groase, MTB).

3x10 fata de 3x9 sau 3x8 nu ofera altceva decit lant mai scump care tine mai putin.

De regula biclele vin echipate cu pedale proaste, cu plastic in ele (cele cu preturi mari vin fara pedale). Utilizatorul isi ia ce-i place, SPD, pedale duale, crank brothers.

Daca probezi ceva similar, dupa parerea mea e ok cumparatul pe net (eu si cam toti cunoscutii mei asa si-au luat). Diferenta de geometrie intre sa zicem 2 MTB de 29", aceeasi marime, nu apuci sa o simti probind bicla in magazin, nereglata dupa tine (alegere pipa, inclinare ghidon, seaua inainte/inapoi).

Pai planul era de un 29" pe care sa am optiunea de-a pune roti de strada pe 28" (pe principiul ca 28" intra in 29", dar invers nu). Merge manevra asta, nu ? cu bataia suplimentara de cap din cauza franelor care cre' ca tre' re-reglate dupa ce schimbi roata, desigur. Am inteles cu pedalele, multumesc. Cu probatul ... tot asa ma gandeam, si daca te plimbi prin magazin nu-i prea relevant ... fara sa faci 5-10 km cu ea. Deci n-are rost sa iau 5.5 pentru 3x10 pe care-l are in plus fata de 3.5 ?

Pai planul era de un 29" pe care sa am optiunea de-a pune roti de strada pe 28" (pe principiul ca 28" intra in 29", dar invers nu). Merge manevra asta, nu ? cu bataia suplimentara de cap din cauza franelor care cre' ca tre' re-reglate dupa ce schimbi roata, desigur. Am inteles cu pedalele, multumesc. Cu probatul ... tot asa ma gandeam, si daca te plimbi prin magazin nu-i prea relevant ... fara sa faci 5-10 km cu ea. Deci n-are rost sa iau 5.5 pentru 3x10 pe care-l are in plus fata de 3.5 ?

Cred ca merge pus un cauciuc mai ingust, trebuie vazut cit de ingust, sa nu fie prea lata janta. Nu ai ce frine regla, discurile sint solidare cu butucii rotii (nici daca ar fi fost cu saboti nu era nic de facut atita timp cit nu schimbai jantele cu altele mai inguste.

Pe de alta parte, bicla mai ieftina are cauciucuri de 2,1, sint suficient de inguste, daca pui si mai inguste nu cistigi ceva cuantificabil, parerea mea (insa asa urci mai usor borduri   :) .

3x10 nu iti ofera nica in plus (sesizabil) fata de 3x9 (te incurci si mai usor in asa salata de pinioane&foi).

VAXXi's Photo VAXXi 08 Jul 2015

Adica ce vrei sa zici este ca janta de la 3.5 se preteaza mai mult la un cauciuc de cross decat cele de pe 5.5, fiind mai subtire ? Inferno de pe 5.5 am gasit-o aici ca avand "Inner bead width: 20.3mm" ... asta-nseamna ca merge cauciuc de 2.1 ?

3x10 pare a fi mai mult marketing, intr-adevar (mai ales ca vitezele alea se cam suprapun oricum) si cu bataia de cap suplimentara cu lant mai subtire ... pas, intr-adevar. Deci 3.5-ul pare sa castige pan' acum.

Bicla mai ieftina are din nascare cauciucuri  29 x 2,1, adica mai subtiri/inguste decit cele de pe aia mai scumpa, care are 29 x 2,25.

Nu m-o interesat pina acu sa pun cauciucuri de cros pe MTB, nu stiu cit suporta sau nu o anume janta. Pt ce-mi trebe mie (chit ca-i si oras), 26/29 x 2,2-2,25 e marimea numai buna :)

Marius's Photo Marius 08 Jul 2015

mi-am luat eu unele de 1,75, am zis ca de oras le alerg p-astea iar de ofrod merg cu alea din standardu biclei de 2,25.. am mers mai mult de-o gramada, zac si acum prin garaj pe la aia batrani. ..mi s-a luat sa le tot schimb, mergeam tot cu alea groase si prin oras ca nu mergeam mult.

acu am rezolvat si problema asta :complice:

sou.. daca vrea careva sa incerce niste maxxisuri de 1,75 sa zica.. sunt pe 26".. cred ca-s astea