←  Cu Doru prin locuri exotice

Sinapse

»

Tanzania, Zanzibar

Tetea d'Omida's Photo Tetea d'Omida 29 May 2010

Aia se numesc "masaii scoate banu' " ...

bflorian's Photo bflorian 30 May 2010

Si la inchidere, pentru cine ar mai dori sa faca ca mine.

Ce mi-a placut: animalele vazute de aproape, clima calda dar acceptabila in partea asta a anului, dolarul merge peste tot, fructe exotice la discretie, fructe de mare in Zanzibar la discretie desi cam scumpe, berea locala OK.

Ce NU mi-a placut: toti vor sa te fraiereasca (si de cele mai multe ori pot) - de ex preturile la bijuteriile cu tanzanite sunt (dupa negocieri "dure") de 2-3 ori mai mari decit cele de la magazinele din SUA, pretul la bere in resort este de 10 ori mai mare decit in magazin, o ora de mers pe jos prin savana se taxeaza cu 15 USD (v-am spus ca un medic cistiga 150 USD la stat), o ora de masaj lesinat e la fel de scumpa ca in Elvetia; nu mi-au placut ginganiile ce roiesc in jurul tau si mai si musca nasol (cu iritatii mari), sopirlele din camere ca fug noaptea pe pereti, insecuritatea din resorturile din savana cu leopardul ce vine la usa ta, mizeria din satele strabatute, mirosul greu al transipiratiei localnicilor (persista si la personalul din resorturi), senzatia de incropeala si debusolare resimtita in aeroporturi (unde bagajele plecau in directii nestiute si ajungeau unde nu te asteptai), imposibilitatea de a folosi apa de la robinet pentru toaleta zilnica.

M-a intrebati cineva daca m-as mai duce: un sigur NU!