←  Sinapticii de mâine

Sinapse

»

Gabriel

Luka's Photo Luka 27 Jan 2010

Este vorba despre baiatul unei prietene.

Gabriel, nascut in 2002, are o tumora pe creier, asta mai precis: http://www.childhood...pendymomas.html. In principiu este o tumora localizata in fosa posterioara (zona ce contine cerebelul) si care produce efecte precum: greata, voma, ameteala, vedere dubla etc. Este o boala destul de rara si trebuie tratata in centre specializate. Da, din asta se moare.

A facut o operatie in Romania acum cativa ani, dar aceasta nu a reusit. Asta in ciuda medicului care l-a operat, medic ce a asigurat-o pe mama ca totul e ok. A urmat o operatie si un tratament postoperatoriu (chimioterapie) in Germania, in urma acestora Gabriel fiind ok (ma rog, cat de ok se poate spune). Urmarile acestui tratament sunt diverse in viitor: dificultati integrare sociala, probleme de comportament etc.

Din pacate, tumora a recidivat si Gabriel trebuie sa mearga iarasi in Germania pt tratament.

Dupa cum va puteti imagina, mama lui nu are cum sa suporte singura costurile necesare. Daca prima data a beneficiat de o sponsorizare de la o revista din Germania, acum e mai greu. Din acest motiv, am hotarat sa o ajutam si sa scriem in diverse locuri, cerandu-va ajutorul.

Am atasat documentatia ce atesta boala sa, precum si datele referitoare la contul in care se pot trimite sumele.

Va multumesc.

Attached Files

Si celelalte documente.

Imi cer scuze, dar am avut probleme cu netul.

Attached Files

Ashu's Photo Ashu 27 Jan 2010

Oamenii au vreun site unde sa zica de cati bani au nevoie, cat au strans pana acum, cat mai trebuie, etc?

madalina's Photo madalina 27 Jan 2010

Luka, esti sigur ca banii s etrimit direct la spital? In general, banii se strang intr-un cont din Romania, apoi intreaga suma se transfera de catre beneficiar/familia lui catre institutia medicala.

E mai practic asa, e greu pt spital sa gestioneze donatii de cate 10-50 euro de la 1000 de oamenii samd

Mult succes!

@Ashu: Nu au site, din pacate.

@Madalina: Din ce ne-a zis mama lui si din ce atesta hartia referitoare, contul e deschis la spitalul respectiv, pe numele lui Gabriel. Mai mult de atat nu stiu nici eu, imi pare rau. Ce va pot garanta este ca ii cunosc personal pe acest baietel si pe mama lui, el este finul sotiei mele.

Ashu, ideea ta este chiar buna, cred ca o sa-i facem macar un blog ca sa mai afle oamenii una-alta.

Ashu's Photo Ashu 27 Jan 2010

Luka, ideea e ca la transferurile in conturi internationale in valuta, se percepe un comision fix, destul de piperat (cred ca in functie de banca). Io ca sa transfer vreo 100 de EUR dintr-un cont pe care il am la Alphabank, tot la un cont de-al meu de la alta banca, am platit comision peste 30 de euro, de era sa fac infarct. M-am certat cu ei, m-am injurat, da' n-am rezolvat nimic. Ideea e ca cam tot atata plateam si daca transferam 10k de euro.
In concluzie e cam neproductiv sa trimita lumea direct in contul spitalului de acolo, se vor pierde o gramada de bani in comisioane, mai bine strang ei banii direct intr-un cont aici si fac apoi un singur transfer. In loc sa se plateasca 30 eur * cate donatii sunt, se platesc numa 30 eur o data si atat, si restul de bani il folosesc tot ei...

adso's Photo adso 27 Jan 2010

mda, e mult mai logic asa.

de cati bani au nevoie?

Dacicuss's Photo Dacicuss 27 Jan 2010

ihi, sustin ce zice Ashu, faceti un blog, ceva...un cont la o banca de acilea, sa evitam comisionul ala nesimtit, c-am patit-o si eu cand mi-am..pardon, i-am luat doamnei iTouch din US. Ajungi sa dai mai mult la banca decat la cel aflat in nevoie si daca banca are timp, omul nu prea are.

Luka's Photo Luka 28 Jan 2010

Ashu, nu stiam de chestia asta.

O sa vorbim cu mama lui, eventual sa ne dea contul ei din Romania.

Adso, in legatura cu suma necesara, ideea este in felul urmator: prima data au beneficiat de o sponsorizare, insa de data asta au apelat la chestia aia cu statul roman (formularul 112); din cate inteleg, se acopera costul tratamentului in clinica respectiva, dar trebuie sa si locuiasca undeva acolo si sa se intretina pt ca nu stau in clinica (cum au facut prima data).

Din pacate, zilele astea e mai greu de luat legatura cu mama lui Gabriel, dar imediat ce vorbim cu ea, va spun.

Multumesc pentru sfaturi.

adso's Photo adso 28 Jan 2010

aaa, tratamentul e asigurat deja? BRAVO, asta e o stire grozava :)

cat trebuie sa stea in berlin?

Boon, tocmai ce a vb sotia mea cu ea. Problema e asa:

- timp de 3 luni Gabriel va avea un tratament medicamentos - cost 3.000 euro/luna - asigurat de statul roman
- in acest timp trebuie sa locuiasca intr-o garsoniera inchiriata si sa isi asigure mancare etc - cat naiba o costa asta, nu stiu deocamdata
- dupa cele 3 luni, se va vedea ce rezultate a avut tratamentul (clinica nu garanteaza ca va fi bun); in functie de asta, se va putea ajunge din nou la operatie, spitalizare etc - astea nu sunt acoperite prin formular 112, cost estimat minim 30.000 euro

Nu a primit de la clinica o estimare a acestor cheltuieli deoarece nu stiu nici ei ce va fi. La momentul respectiv (daca va fi cazul), va primi chitante si asa mai departe.

Ca si concluzie, momentan are nevoie de banii pt locuinta/mancare etc, iar apoi este posibil sa fie nevoie foarte repede de cei 30.000 euro.

Mama lui nu a stiut de costurile implicate de transfer in strainatate plus ca nu a vrut sa se interpreteze in vreun fel, daca ar fi dat contul ei din Romania. In situatia de fata, o sa pun aici contul de la Banca Transilvania, in cel mai scurt timp.

Multumesc.

adso's Photo adso 28 Jan 2010

OK, imi batui la cap o colega nemtoaica: in Berlin se pot inchiria chestii fff ieftin (dupa standarde nemtesti), in special in zonele studentesti. O camera intr-un apartament impartit poate sa fie 200 de euri, si exista studiouri de la 300-350 de euri.

uite linkurile trimise de ea:

http://www.easywg.de...CFcmOzAodgXMEfg
http://www.wg-gesuch...in.8.0.1.0.html
http://www.studenten.../Berlin,wg.html
http://berlin.studenten-wohnung.de/
http://www.wohngemei.../...10&EType=16

rather studenty districts in Berlin with a lot of young people are Kreuzberg, Friedrichshain, Prenzlauer Berg.
Neukölln is more on the dodgy side, and Mitte is a bit more poshy.

Am observat ca vorbesti doar de mama. nu e treaba mea, da' e cumva o mama singura?

Da, tatal e plecat in Irlanda de ani buni, nu mai da semne de viata.

Contul in Romania este urmatorul:

TICU ELENA LIVIA
Banca Transilvania SA centrala
IBAN: RO96BTRL01401201705813XX

Multumesc pentru informatii, adso.

Luka's Photo Luka 24 Feb 2010

Update: Gabriel si mama lui sunt in Germania. Au inchiriat un apartament si Gabriel face tratamentul. Momentan, totul merge cat de bine este posibil in situatia asta, dar rezultatul il vor afla abia la sfarsit.

MUltumim inca o data celor care au ajutat, precum si celor care vor sa ajute.

Luka's Photo Luka 11 May 2010

Revin cu informatii.

Din pacate, tratamentul la care a fost supus Gabriel nu a dat rezultatele asteptate astfel ca a trebuit operat de urgenta. Se pare ca mama lui a reusit sa obtina o parte din bani, dar va trebui sa mai stea o perioada destul de lunga in Germania, pt tratament postoperatoriu.