←  Sinapsa socială

Sinapse

»

Internationale Diverse

Liviu M's Photo Liviu M 13 Nov 2017

La 0:32 claxoneaza...

N-ai dat curs sugestiei lui vv, ai? :hmm:

IRONICK's Photo IRONICK 13 Nov 2017

Astia pe aici, la calculul distantei de franare pun o secunda timpul de reactie plus franarea propriuzisa. La 50 km/h le ies 35 m. E "distanta de franare in siguranta" cand se face galbin la stop.
Asa ca ori soferul tirului era deja cu piciorul pe frana si pandea copilu', ori au fost senzori. Aia reactioneaza mai repede de o secunda.

Nu am pus si reactia soferului, doar momentul cand incepe tirul sa franeze. reactia soferului de tir este jumatate de autocar ca distanta. Sub o secunda.
Ca idee din clip, ala de la volan a sesizat imediat. Si nu este sistem electronic, pentru ca franeaza inainte sa patrunda copilul pe banda tirului.
Claxonul este al astuia de priveste, nu al tirului.

IRONICK's Photo IRONICK 13 Nov 2017

La 0:32 claxoneaza...pana la oprire are o lungime de tir. iar la 0:31 bezmeticu era pe acostament...

Maxim o lungime de tir. Secunde sunt irelevante in discutie.
frana.jpg

Repet, in filmul lu' TataBobu ala avea 50km/h si i-a trebuit mai mult de o lungime de tir. Fara reactia soferului.

Marius's Photo Marius 14 Nov 2017

parerea mea:

tir.jpg

camionagiul i-a vazut de cand au inceput sa se imprastie si a fost mega pe faza. si cred ca era tirul gol, altfel nu se oprea la fix.

IRONICK's Photo IRONICK 10 Jan 2018

parerea mea:

attachicon.giftir.jpg

camionagiul i-a vazut de cand au inceput sa se imprastie si a fost mega pe faza. si cred ca era tirul gol, altfel nu se oprea la fix.

Aaaaa, au uitat sa zic. Au recunoscut aia de la Volvo ca soferul a franat singur.