←  Sinapsa politică

Sinapse

»

Romania si vecinii

Michidush's Photo Michidush 25 May 2016

1. Ihi...sa tot gasesejti.

2. Linkedin e Evidenta populatiei sau arhivele CNSAS?  Mijto frate...esti trasabil...m-am cacat pa mine da ras...

Razi tu razi dar nu e rasul tau. Cand vezi indivizi care ard suspect etape in cariera si lucreaza la firme dubioase care fac afaceri cu statul e foarte posibil sa aiba un background suspect. Cand vezi unu care a acumulat doar skilluri tehnice si a schimbat firme care nu au trait pe spinarea statului roman un pic de decenta se cade. Ca sa nu ne cacam pe noi cu "generali" si alte apropouri deastea cu care tu ai inceput.

1+3...Romania este unde este din cauza ca sunt o grama' de prosti care gandesc asa...Nu esti nici primul si nici ultimul caruia i-am spus asta...

Ba sa dea Tomnu lu Ro numa prosti deastia ca mine ...ca de destepti nu mai ai  loc in Ro.

Sunt o grama de firme (cel putin la noi in domeniu), [.................. ]si matale nu te bagi argat la asa ceva, care angajeaza...de la modelatoru Catia, la director

tehnic etc...

In 2006 dupa ce s-a terminat treaba cu Cernavoda am avut o perioada in care am cautat disperat de munca fara sa vanez "multinationale" sau sa am vreun fix anume. Nu m-a bagat in seama nici o firma romaneasca neosa si bine platitoare sau prost platitoare ......Si eram totusi un tanar inginer cu 3 ani experienta vorbitor de limbii straine si cu carnet.....tot o multinationala m-a luat. Acu idem....nu m-ar deranja sa lucrez la o firma romaneasca cu 2 usi ....nu am niciun fix de genul asta.....oi fi avut ghinion sau nu corespund.....vorba lu Ironic..."se mai uita si la om"... ;/

Actualmente sunt freelancer. Lucrez la contract si am solicitari de as putea sa stau pana in 2019 lucrand pe afara....dar m-am saturat. Vreau naibii sa stau si eu in tara mea de cacat linistit, ca nu imi trebuie nici palate si nici mosii. Vreau o viata normala intr-o tara normala, lucrand decent si cinstit o chestiune pe pregatirea mea....daca nu se poate si nu se poate atunci o sa fac un pas inapoi cu decenta si am sa las "desteptii" sa se manifeste in voie.... oi gasi o pula pt satelitul meu...

bomicabomic's Photo bomicabomic 25 May 2016

Poi nu ziceai tu mă că numa 10 ghenerali mapn mai pot salva Romania?

Michidush's Photo Michidush 25 May 2016

Mah, eu nu am venit si nici nu am plecat. Si vb. serios, nu la caterinca.

Ma esti ceea ce se cheama in limbaj cuantic "o singularitate" . Un punct misterios in care se inchid toate ecuatiile avand o existenta teoretica, matematic demonstrabila dar neintalnita.

Poi nu ziceai tu mă că numa 10 ghenerali mapn mai pot salva Romania?

Inseamna ca am inteles gresit....credeam ca ai inceput si tu sa zici ca sunt securist ca eternul si tulburatul Mil.

Acu inteleg.....Da ma.....o noaptea cutitelor lungi deasta...nu cu DNA-uri si alte cacaturi soft.....sa il vedem pe Condrea labartat pe asfalt de furia poporului...

bomicabomic's Photo bomicabomic 25 May 2016

Pă Condrea tomna ce-l parcară la 2 m supt.

Michidush's Photo Michidush 28 Sep 2016

http://www3.weforum....-2017_FINAL.pdf

A aparut RaportulCompetitivitatii Globale pe 2016. Romania e pe 63 in spatele unor tari ca Azerbaijan Rusia Georgia, dar in fata Ungariei a Slovaciei si a Croatiei ....iar Serbia e sub Cambogia......

Daca te uiti la cum sunt generati indicii, educatia, sanatatea si stabilitatea guvernarii au o pondere destul de mare....infrastructura idem. 

Nu imi explic cum Slovacia, unde se bat astia sa faca uzine auto, si colac peste pupaza cica daca maine ar avea 25k de angajati calificati in automotive  i-ar angaja pe toti, si unde si scolile si infrastructura si sanatatea sunt peste Ro, are un indice inferior celui din Rusia si Georgia....

vv's Photo vv 27 Jun 2017

Posterul MJ din Serbia.

Partea tare e ca Google traduce ok ("it's important that you work responsibly and not whether you are a woman"), deci sarbii chiar au platit un translator :D

TataBobu's Photo TataBobu 28 Jun 2017

If you are looking for an image, it was probably deleted.

vv's Photo vv 28 Jun 2017

Ciudat, mie imi merge. Ia un link nou: http://imgur.com/a/QekA8

Michidush's Photo Michidush 28 Jun 2017

Nu stiu daca voi ati mai avut impresia dar sarbii sunt unpic plecati de acasa. Cred ca sunt mai apropiati de mentalitate cu rusii decat cu noi. In schimb ce am cunoscut croati si bosniaci erau mai ok si mai evoluati....impresii...