←  Cu ochiu'n obiectiv

Sinapse

»

Alegere Aparat Foto

bomicabomic's Photo bomicabomic 23 Nov 2011

Ma, nu cumva are Pentax? :d:

Liviu M's Photo Liviu M 23 Nov 2011

Si la pentaxuri se pricepe la fel de tare ca la nikoane. :d:

john_b's Photo john_b 23 Nov 2011

Pt orice in afara de pentax ar fi fost Tokina 11-16 f2.8. Dar na, Tokina s-a inteles cu Pentax si nu fac obiective pt ei.

Pentru interioare, fara blitz nu prea te descurci; in plus, la cat de bine sta K5 la ISO, poti sa cresti ISO linistit sa compensezi stopul lipsa intre f2.8 si f4.

Pe de alta parte, Sigma 8-16 s-ar putea sa-ti placa... mergi in magazin si probeaza-le.

adso's Photo adso 23 Nov 2011

De acord cu blitzul. E o diferenta insa intre ceva deschis la limita si ceva 'cu suflu'. Nu stiu cum sta pentaxul la iso, insa cu orice canon diferenta intre 4 si 2,8 e deja mare.

Pe de alta parte, eu sunt intrusul in grota lui aladin. Am o pestera cu comori, custom made, insa nu ies din ea aproape niciodata.

cristi's Photo cristi 24 Nov 2011

Visez si eu de mult la un wide luminos dar criza asta bat-o vina...
Ma gandesc din ce in ce mai serios la un second dintr-o sursa de incredere.

Mistoc Sigma ala si daca era si el mai luminos, buna treaba.
Eu nu marsez foarte mult pe folosirea blitzului mai ales ca am avut ocazii gen Versai, Luvru si altele de gen unde nu poti folosi blitz.

john_b's Photo john_b 24 Nov 2011

Eu astept finante sa imi iau un compact destept, gen Panasonic LX-5, Canon s95/s100 sau Olympus ZX-1. Cel mai mult inclinand spre LX-5, care are f2 la echiv. 24mm. Bun de luat in buzunar oriunde, si la muzeu, si la bar, si prin oras la plimbare, si pe partia de schi.

bflorian's Photo bflorian 24 Nov 2011

e sigur fix. insa intre astea 'comune' de 50 ala de 1.8 are dunga aurie de ultrasonic si ala de 1.4 pe aia rosie de L.

si eu cred ca e un manual, eventual unul necanon.

Deci mi-au radpuns baietii:

Hello, Florian:) I use: Canon EF 50 mm F1,8; Canon EF 24-70 mm F2,8 L; Canon EF 70-200 mm F2,8 L

You are welcome :)

Отправлено с iPad

adso's Photo adso 24 Nov 2011

este o combinatie consacrata pentru canon, mai ales pe FF :)

adaugi inelul de 1.4x (ala de 2 e cam varza), un speedlite 580, filtre de polarizare (amandoua L-urile sunt pe 70) si deja ai un field-kit acceptabil.

laur's Photo laur 24 Nov 2011

Ma, nu cumva are Pentax? :d:

Pentax, Tampax, tot cam aia :complice:

hyde's Photo hyde 06 Dec 2011

Cand printati fotografiile ce format alegeti? 10x15, 9x12, etc etc?

john_b's Photo john_b 06 Dec 2011

10x15; dar aparatul meu are senzor de format 2/3; daca ai senzor 3/4, la printat 10x15 o sa ai imaginea ori taiata, ori cu margini albe.

hyde's Photo hyde 06 Dec 2011

Eu cam le am facute la 16:9 fotografiile...ce format sa aleg? Am optiunile 3:2, 4:3, 16:9. De acum o sa merg cu 3:2.

john_b's Photo john_b 07 Dec 2011

Daca vrei sa printezi la lab, ei ti le cam taie fara sa te intrebe. Eu modificam pozele la formatul 2:3 adaugand benzi albe/negre in compensare (daca nu vroiam sa tai din poza).

Le: Florian, daca te mai intereseaza obiective Pentax, uite un 16-45 f4, sh, daca e in stare buna cum zice nenea, merita; obiectivul nu se mai fabrica si nu a aparut un inlocuitor convingator. AF-ul e pe surub deci nu cred sa pice in timp.

hyde's Photo hyde 06 Apr 2012

Poate e cineva interesat sau stie pe cineva interesat.
Imi vand body-ul Panasonic G1 pentru ca am prins o oferta la G2 (asta si filmeaza).
http://mercador.ro/o...tru-IDbvMt.html