←  Cu ochiu'n obiectiv

Sinapse

»

Bounce Card

bflorian's Photo bflorian 17 Feb 2009

Mai bine, faci economie si mai mare! Si nu iei!
Pe bune, vezi intai daca ai intr-adevar nevoie! Vezi si de ce caracteristici ai nevoie! Si dup-aia iei un blitz!
Mai degraba mai cumperi o baterie!

Ca pentru majoritatea cumparatorilor aici e vorba de a pastra momente memorabile pentru tine si de a-ti indeplini, in parte, un capriciu. Criza sau nu , momentele memorabile vin si se duc asa incit aparatul foto merita luat in considerare si in aceasta perioada. In plus, daca stringem cureaua mai tare te poti trezi in plina depresie ( vezi si aici ). Incerc sa tin un echilibru intre toate acestea.

De blitz cred ca am nevoie: dupa ce am vazut cit poate sa dea aparatul din el pe lumina naturala si ce limitare are cu blitz-ul propriu. Cum sunt bita in materie - sfaturile voastre ma ajuta foarte mult. De ce zici sa iau mai bine o baterie? Crezi ca Metz-ul de care discutam nu ar face o diferenta prea mare fata de ce am pe aparat?

LE: vad acum ca si Nokia introduce Skype in terminalele lor.

miki's Photo miki 17 Feb 2009

Pai vorbind de baterie, am constatat pe propria piele ca este bine sa ai 2 :P
Referitor la blitz:
1. nu acopera toata palja focalei de la aparatul tau
2. daca nu ma insel tu ai E-TTL2, iar el este E-TTl => posibile erori la masurarea expunerii=> poze ratate
3. zoom manual si in trepte nu ''liniar"

So, mai bine iei varianta aia mai scumpa de la Metz, http://www.metz.de/e...data-sheet.html