←  Moartea pasiunii

Sinapse

»

Seriale Addictive

mil's Photo mil 25 Aug 2017

am vzut Wolf HouseHall...6 episoade...care acopera cam cat tudorii pe 2 sezone din perspectiva lui Cromwell...scenariu scris dupa 2 nuvele...si se cunoaste mana scriitorului de carte, replicile sunt adanci, stilizate dupa moda timpului...cu cateva arhaisme pentru savoare...bref, ceva in genul lui "Man of All Seasons" dar diluat pe 6 ore, filmat in locurile respective, nu ca in tudori care e filmat in Canada (executzia Annesi Boleyn pare ca are loc chiar incurtea turnul Londrei)...da, si ii lipsesc scenele nuditate, tortura si sange pe peretzi. violentza e sugerata, descapatzanarea lui More e sugerata, la fel pierderea copilului lui Bolylen....

Henric e jucat mai bine decat in tudori de un actor formidabil care din pacate n-a avut noroc sa il ia hbo-ul in vizor si acum e cam fanat, un roscovan... daca atzi vazut Forsyte Saga moderna...acolo e cred cea mai buna referintza a lui, l-am mai vazut si prin Homeland...dar nu stiu serialul ala sa va spui ce face prin el. poate era episodic. 

Actorul care il joaca pe Cromwell nu il stiam dar m-a convins, poate face si pe inteleptul si pe fanaticul si pe totzionarul  si pe diplomatul...si cum el e perspectiva noastra...scenariul ni-l face apropiat...ca un stramos care ne povestste ce face supt vremi un om de rand aridicat si competent in lupta cu hachitzele si dispretzul celor nobili care vor sa le faca servicii, admirandu-i eficientza... dar ii reamintesc mereu originea lui modesta.

Transpare toata lupta intre cuonstiintza si autoconservare a lui Cromwell, care e la ani lumina de cum apare in Tudori, respectiv un arivist, nerecunoscator, veros, sadic si fanatic....in scena in care e executat in tudori, calaul beat nu reuseste sa ii dea lovitura de grattie din 3-4 incercari si practic e tocat cu satarul ...cu toate astea, asa cum e prezentat in Tudori nu potzi sa ai compasiune pentru Cromwell. In Wolf House scena finala e: Cromwell luat in bratze de HVIII dupa executzia Annei...cele doua fetze sunt prezenztate in contrast. HVIII bucuros pana la urechi ca se poate recasatori sa isi faca rost d eun mostenitor legal...si Cr care pare atat ca are remuscari cat si cunoaste soarta, recunostintza regelui va pali si va plati pentru aceasta crima si proces fals  cu viatza.

mil's Photo mil 25 Aug 2017

P:S: Ma dadui pe wiki intre timp si actorul  care il joaca pe Cromwell  (Rylance) e in voga, a luat un oscar pentru rol secundar in 2015... joaca in Dunkirk...mai rar se descopera o perla de actor pentru cinema si televiziune asa...direct d epe scena, la anii senectutzii...

seria wolf HAll e laudata de critici dar a facut public putzin...in state a dat-o PBS, nu cred ca va ajunge in ro curand...e pe amazon in stream pentru cine isi permite.